Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Açık Web Standartları – HTML5 Eğitimi

Yazan: Çağlar Yeşilyurt | 3 Ekim 2011 | Açık Web SEO Web geliştirme Web standartları

Bu yazımızda web standartlarının genel anlamda ne amaçla kullanıldığından ve standartlara uygun kod yazmanın avantajlarından ve neden standartların dışında çıkıldığından bahsedeceğiz.

 

 

Web Standartları Nedir?

Web standartları kısaca yazdığınız bir kodun bütün platformlarda nasıl çalışacağını anlatan bir belgedir. Bu belgeye bakarak neyin nasıl çalışacağını öğrenip buna uygun kod yazabilirsiniz. 

 

Web Standartlarına Uymanın Yararları Nelerdir?

Kod Verimliliği Sağlar

Sayfa yapısını HTML ile, görünümü CSS ile ve davranışsal özellikleri de Javascript ile hazırlamanız, kısaca web sayfası hazırlarken kullanacağınız kodları işlevine göre ayırmamız; dosya boyutlarını düşürecek, sizi kod tekrarı yapmaktan uzak tutacak ve yazdığınız kodun birden fazla yerde kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Kolayca Yönetebilme

Web sayfanızı standartlara uyumlu olarak bir kere hazırladıktan sonra çok uzun zaman geçse bile değiştirmek istediğiniz şeyi, tüm web sitesini etkilemeden, değiştirebilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz noktaları tek bir yerden değiştirilecek şekilde toplarsınız ve böylece küçük bir kaç noktadan bütün web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Erişilebilirlik

Kim olursa olsun webi herkesin ulaşabileceği bir şekle dönüştürür. Bu aynı zamanda görme, işitme ve hareket engelli insanların da web sayfalarını kullanabilmesini kapsar. Örneğin bir insan ellerini kullanamayabilir. Web standartlarını uygulayarak, ek çaba sarf etmeden bu kullanıcı gruplarının da kullanabileceği web sayfaları hazırlayabilirsiniz. 

Aygıt Uyumluluğu

Web standartları, işletim sisteminden – Windows, Mac, Linux gibi – ve alternatif web tarayıcılarından bağımsız olarak her ortamda web sayfasının çalışabilmesini sağlar. Bugün telefonlarınızdan, televizyonlarınızdan ve oyun konsollarından bile webe bağlandığınızı düşünürseniz, tüm bu cihazların ayrı ekran ölçüleri ve kontrol mekanizmaları için(kumanda, dokunulabilir ekran gibi) standartlara uymak web sayfalarının bu cihazlarda da iyi bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Dünyada bilgisayarlardan daha fazla sayıda internete erişebilen mobil cihaz vardır. Eğer web geliştiren bir şirkette çalışıyorsanız mobil cihaz kullanan müşterilerinizin kaçmasını istemezsiniz.

Web Crawlerlar ve Arama Motorları

Bu bölüm arama motorları optimizasyonu(SEO) konusunda da sıkça söylenir. Standartlara uyduğunuz takdirde web sayfalarını hafızasına alan bir web crawler, bunlar arama motorlarının kullandığı ve web sayfalarını ziyaret edip onlardan bilgi toplayan programlardır, sitenizi daha kolay işleyecektir. Böylece Google gibi arama motorlarında yapılan aramalarda daha yüksek sıralarda çıkma şansınız olacaktır. 

 

Neden Standartların Dışına Çıkılıyor?

Standartlara uymanın böyle avantajları varken pek çok sitede neden standartlara uyulmadığını şöyle özetleyebiliriz.

Eğitim Eksikliği

Sorunlardan en büyüğü budur. Pek çok üniversite web standartlarını öğretmeden web ile ilgili kurslar veriyor. Eğitimin çoğu güncel olmayan pratikler içeriyor ve bürokrasi yüzünden bunun değişmesi de oldukça zor. Kitaplar ve eğitim kursları pahalılaşma yönünde. Buna rağmen bu seriyle beraber web geliştirmeyi ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Şirket Politikası

Bazı şirketlerin/kurumların halen eski ve güncel olmayan web siteleri olduğu su götürmez bir gerçek. Bazıları, kendi çalışanlarına güncel olmayan web tarayıcıları kullandırıyor olabilir. Bu durum bu serideki yazılarla beraber düzelebilir. Bir web sayfasının modern standartlar kullanılarak güncellenmesi, yeni web sayfası eski tarayıcılarda iyi görünmediği için(web sayfası eski tarayıcılarda iyi çalışmasına rağmen) şirketteki web tarayıcılarının güncellenmesini gerektirir. Şirketler; müşterilerini, tarayıcılarını güncellemeye teşvik etmeli. Alternatif cihazlar kullanan insanların kaybetmeyi hangi şirket göze alabilir? Şirketler, yukarıdaki avantajlardan faydalanmak için web sayfalarında kolayca değişiklikler yapabilirler. 

Öğrenmeye İhtiyaç Yok

Bazı web geliştiricileri, “eski yöntemleri kullansam da, para kazanmaya devam ediyorum; öyleyse neden bu işle canımı sıkayım” diyebilir. Yukarıda bahsedildiği gibi web standartları kodlarınızı daha verimli hale getirmektedir, yazılımı daha kolaydır ve daha kolay yönetilebilir. Modern kodlar yazmak, alternatif cihazlarda erişilebilirliği ve kullanılabilirliği arttırmaktadır – bunu beklemiyordunuz sanırım? Web standartlarını öğrenmek ve kullanmak becerilerinizi arttıracaktır ve ileride para kazanma imkanınızı sürdürmesinizi sağlayacaktır. Bir çok şirket bugünlerde web standartlarında becerisi olan elemanlar istiyor.

Öğrenmenin Zor Olması

Bu tamamen boş bir laftır. Bu seride öğretilenleri biraz sindirdikten sonra, web geliştirmenin neresinde olursanız olun, ister yeni başlayan, ister becerilerini geliştiren birisi olun, web standartlarını kullanmanın ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz. Eski yöntemlere göre çeşitli avantajlar sunan yeni web standartlarını gördükçe eski ve güncel olmayan yöntemleri kullanmak zor olacaktır. 

Tarayıcılardaki Standart Destekleri

Desteklenen standartların tarayıcıdan tarayıcıya farklılık göstermesi, bir web sayfasını farklı tarayıcılarda çalışacak şekilde hazırlayanlar için bir kabustur. Fakat modern web tarayıcılar artık standartları destekleme yönünde daha hızlı adımlar atıyor. Eski ve daha az web standardı destekleyen web tarayıcılarını kullananlara ise en iyi modern pratikleri kullanarak  uygun bir kullanıcı deneyimi yaşatabilirsiniz. ‪

Kaynak: Opera Web Standartları Eğitimi

« 3. bölüm: HTML ve HTML5 Nedir?
5. bölüm: HTML Belgesi »

Vivaldi Türkiye sitesi

  • Anonim

    Çok güzel bir yazı olmuş aynen eğitime devam. :)