Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Adobe Flash Player Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 13 Ağustos 2010 | Adobe Eklenti Flah Player


Adobe Flash Player internette gezinirken flash ile hazırlanmış içeriklerin görüntülenmesine yarayan ufak bir eklenti paketidir. Bu eklenti, tarayıcılarla beraber varsayılan olarak kurulu gelmediğinden bu eklentinin manuel olarak sisteminize kurulması gerekmektedir.


Yeni geliştirilen WebM teknolojisi ile bir süre sonra Flash’ın tahtında çok büyük bir sarsılma olacak olsa da şimdilik -ki bu bir süre daha devam eder- bu şekilde devam etmek durumundayız.

Bilgisayarımda Flash Player Var mı , Güncel mi?

Sisteminizde halihazırda kurulu bir flash player olup olmadığını iki farklı yolla kolayca öğrenebilirsiniz.

Opera adres satırına opera:plugins yazarak açılacak sayfada Shockwave Flash eklentisinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Bunun yanı sıra yine bu eklentinin olup olmadığını ve aynı zamanda güncel olup olmadığını da  aşağıdaki adrese girerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Flah Player’ı Test Et

Eğer  sisteminizde halihazırda yüklü bir Flash Player varsa görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.
Eğer herhangi bir eklenti yüklü değilse sayfa aşağıdaki şekilde sizi uyaracak ve eklentiyi yüklemenizi isteyecektir.Ne Yapmalıyım?

Eğer yukarıdaki gibi bir uyarı aldıysanız Flash Player kurmanız gerekmektedir.

Bunun için öncelikle http://get.adobe.com/flashplayer/ adresine gidin ve açılan sayfadaki “Kabul et ve şimdi yükle” düğmesini tıklayın.Tıkladıktan sonra ekrana gelen indirme penceresini onaylayarak indirme işlemini bitirin ve kurulumu gerçekleştirin. Kurulum sonrası yine yukarıdaki gibi opera:plugins adersinden kurulumun doğru yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz.

Önemli: Kurulum sırasında Opera’nın kapalı olması gerekmektedir.

Vivaldi Türkiye sitesi