Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Akıllı Telefonların Soğuğa Dayanklılığını Merak Ettiniz mi Hiç?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 9 Şubat 2012 | Android iphone samsung Telefon

 

İlginç bir araştırma ile ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yeni nesil akıllı telefonlar sizce soğuk hava şartlarına ne kadar dayanıklı…

Akıllı telefonların soğuk havalardaki çalışma performanslarına ilişkin Finlandiya’da yapılan yapılan bir teste ilişkin Google Android sitesinde yayınlanan bir haberi sizlerle paylaşmak istedik. Sonuca bakıldığında Samsung Galaxy S2 bu tür havalarda daha performanslı çalıştığı ortaya çıkmış. Gerçi bu tür havalarda bu telefonları kullanmak ne kadar da verimli olur o da ayrı bir konu elbette. Keyifli okumalar.

Yazıyı okumadan önce aşağıdaki resme de baksanız iyi olabilir. Bu resim de PCWorld tarafından yayınlanan farklı bir makaleden alınmış bir grafiktir. Görsel anlamda da bilgi sahibi olmak için iyi bir örnek…
PcWorld tarafından yayınlanan grafik.

 

Finlandiya’da yayımlanan MikroPC dergisi telefonların soğuğa ne kadar dayandıklarını test etti. 

Avrupa’daki soğuklardan yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği şu günlerde telefonların soğuğa dayanıklılık testlerinden ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 

Teste göre akıllı telefonlar arasında soğuğa en çok direnen model ise Samsung Galaxy SII.

-30 derecede düzgün çalışmaya devam eden Galaxy S II ancak -35 derecede hata vermiş.

Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan IPhone modelleri arasında ilk hata veren IPhone 4S modeli.

Test sırasında -5 dereceden itibaren SIM Card hatası veren 4S modeli gibi Nokia N9’da pilinin boşaldığı bilgisini gösteriyor.

-10 derecede IPhone 4S artık çalışmazken diğer akıllı telefonlar -15 ila -20 derece arasında çalışmamaya başlıyor.Teste katılan hiçbir cihazın dayanamadığı derece ise -40. -35 derecede bile çalışmaya devam eden cep telefonları -40’a dayanamıyor.

-40 derecede çalışmayan iki model ise Nokia C1-01 ve Nokia E65. MikroPC dergisi testte Apple, Nokia, Samsung ve HTC marka telefonlar kullanılmış.

Uzmanlar, çok soğuk havalarda telefonların kullanılmamasını tavsiye ediliyor.

 

 

Peki cepler neden soğukta çalışmıyor?

Sıcaklık belirli bir seviyenin altına düştüğünde pil içerisindeki kimyasal reaksiyon yavaşlıyor ve pilin sağlayabildiği akım azalıyor. Voltaj belirli bir seviyenin altına düştüğünde ise telefon, pilin tamamen boşaldığını düşünüyor ve kapanıyor.

 

Soğuk, ekranı nasıl etkiliyor?

LCD ekranlar üç katmandan oluşur. Likit kristaller, polarize filtreler ve elektrotlar arasında yer alırlar. İnce film transistörü (TFT), ekranın arkasında yer alır ve pikselleri denetler. Sıcaklık düştüğünde likit kristallerin akışkanlığı azalır. Sıcaklık -10 dereceye düştüğünde, akışkanlık 2-3 kat azalır. Bu ise pikselin soğukta daha yavaş renk değiştirmesi anlamına gelir. Böylece LCD ekran, soğukta yavaş çalışıyormuş gibi görünür ve ekranda “hayaletimsi” efektler oluşabilir.

AMOLED ekranlarda renkler, organik ışık yayıcı diyotlar içinde organik maddelerle oluşturulur. AMOLED’de likit kristallerin bulunmayışı, soğukta daha iyi çalışmalarını sağlar.LCD ekranlı tüm ceplerin bu sıcaklıklarda sorun çıkardığı, AMOLED’lerin soğuğa çok daha iyi dayandığı ortaya çıkmış.

Normal cepler ve bu akıllı cepler soğukta başarılı

Testin diğer bir sonucu, “akıllı olmayan”, normal ceplerin -25 dereceye kadar herhangi bir sorun çıkarmadığı olmuş. Bu sıcaklıkta neredeyse hiçbir akıllı cep çalışmayı başaramıyor.

Bununla birlikte Samsung’un akıllı cepleri, -30 derecede bile çalışmaya devam edebilmiş. Finlandiyalı mühendisler kadar soğuk görmeyen Koreli mühedislerin telefonlarının Nokia’yı geçmiş olması size ilginç gelebilir. Galaxy S II’nin test sırasında -35 dereceye kadar kapanmadığı söyleniyor.

Bazı normal cepler de -35 derecede çalışmayı sürdürebilmiş (LCD ekranları yavaşlasa da). Ancak -40 dereceye hiçbir cep dayanamamış. Soğuklara en iyi dayanan normal cepler, Nokia’nın ucuz cebi C1-01 ile beş yaşındaki Nokia E65 olmuş.  

Kaynak 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Ben de daha akıllı olsun diye gittim Samsung Galxy S2 aldım acaba yanlış mı yaptım?? Nokia E63’üme geri mi dönsem acaba :)

  • Kadir

   Eksik bu nerde 1100 hani nerde 3310 😀

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    :)

 • Ilker

  galaxy s2 nin ısınma sorunu var ondandır 😀

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Isınma var gibi ama daha çok yeniyim :)

 • Asdkrl