Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Anket Sonuçları ve Yeni Tasarım Hakkında

Yazan: Çağlar Yeşilyurt | 19 Ekim 2010 | 2. yıl Anket opera türkiye sonuçlar tasarım YenilenmeHatırlarsanız birkaç ay evvel Opera Türkiye ile ilgili bir anket düzenlemiştik. Şimdi sizlere anket sonuçları ile ilgili değerlendirmelerimizi sunmak istiyoruz.


Bildiğiniz gibi kurulduğumuzdan bu yana sizlerin ihtiyaçları ve Opera Tarayıcı’nın yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Bu anketi yapmamızdaki en büyük etkenlerden birisi ise  tasarımımızı sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda yenilemekti. Her ne kadar katılım az da olsa geri bildirimler bizi hem gururlandırdı hem de neler yapmamız gerektirdiğini gösterdi. Biraz gecikmeli de olsa (sizlerden özür dileyerek) bizden ve Opera’dan beklentilerinizle ilgili soruları yanıtlamak istedik.

Soruları cevaplamaya başlamadan önce, opera-tr.com‘un, Opera Türkiye ile bir ilgisi bulunmadığını belirtmek isteriz. Bu sitenin sahibi Osman Yüksel arkadaşımızdır. Kendisi son dönemde işleri yüzünden çok aktif olamasa da aynı zamanda Opera’yı Türkçe’ye tercüme etmede aktif olarak çalışmaktadır.


OT ve Reklam

Bizden istenilen yahut bize sorulan en önemli şeyin Opera Tarayıcı ile ilgili daha çok reklam yapmamız olduğu görülmektedir. Yine aynı zamanda bunu nasıl yapacağımıza ilişkin güzel çözümler de (dergilerle anlaşma, bol bol tanıtıcı yazıları çeşitli yerlerde yayınlama vs…) bildirilmiş. Bu konu ile ilgili halihazırda PCNET Haziran 2010 sayısında yayınlanmış bir makalemiz bulunmaktadır.

Yine bunun yanı sıra Operalat ile 2000’den fazla insan Opera Tarayıcı’yı tekil olarak indirmiş durumda.  Reklam konusunda sizlere hak veriyoruz ve bu konu üzerinde gerektiği kadar eğilmediğimiz söylenebilir ama ikinci senemizde bu meselenin üzerine kesinlikle daha fazla eğileceğimizi bildirmek istiyoruz. Bu yönde tanıtımımız daha sağlam olması amacıyla bazı girişimlerde bulunduk ve sonuçlarını sizinle yakında paylaşacağız. Bunların dışında, yeni dönemimizde çeşitli etkinliklerimiz de (yarışma, anket, vb.) olacak.


Opera ve Site Uyumluluğu

Diğer bir soru ise Opera’nın site uyumluluğu konusunda rakiplerine göre geride kaldığı… Opera’nın bazı hataları olduğu veya bazı siteleri farklı yorumladığı doğru. Fakat bu siteler Opera ile sorunu olanların çok çok küçük bir kısmı.

Mesela tor.js’i yazarken en çok karşılaştığım sorunlardan biri, web sitelerindeki tarayıcı tanıma fonksiyonlarının bozukluğu oldu. Yazılan kod Opera’yı tanımıyor ve web sayfası çalışmıyor. Bununla ilgili en iyi örnek teknosa.com. Kendileri ile iletişime geçmemize rağmen tek karakterlik bir sorunu bile düzeltemediler.

Bunların yanında bir de olayın Microsoft faktörü var. Örneğin, ActiveX uzun zaman önce güvenlik sorunlarından dolayı Microsoft tarafından terk edildi. Firefox’un da kısmi olarak desteklemesinin ertesinde bugün ActiveX’i halen kullanan pek çok web sitesi var ve hiçbiri Opera’da açılmıyor.

Son olarak Opera, W3C tarafından önerilen en yeni web standartlarını desteklemektedir. Önerilen standartlara uygun kodlar yazıldığı taktirde, web sitesi bütün tarayıcılarda aynı şekilde çalışacaktır…


Eklenti Desteği

Bir diğer konu ise Opera’nın neden eklenti desteği olmasığı ise bu desteğin sağlanıp sağlanmayacağı… Kullandığımız eklenti terimi temel anlamda yazılımın özelliklerini genişleten paket programlar olarak kullanmaksa da bu yazımızda Firefox’taki Add on’lar veya Chrome’daki Extension’lar gibi tarayıcının ön yüzündeki özellikleri arttıran küçük programlar olarak kullanacağız. Sıkı durun…Evet, Opera 11’de eklenti desteği gelecek. Evet bildiğiniz anlamda:)

Eklenti dışında Opera’nızı farklı yollarla da özelleştirebilirsiniz: temalar, kullanıcı betikleri, düğmeler ve çeşitli özelleştirme ipuçlarıyla.


Yüksek Bellek Kullanımı

Opera 10.5x sürümlerinden sonra pek çok kullanıcıda yüksek ram kullanma şikayeti baş gösterdi. Opera’nın altyapısı 10.5x sürümleriyle birlikte epey değişti. Yeni kurulan altyapının, yeni olduğu için, hem bir takım bellek sorunları vardı hem de farklı bir bellek kullanımı var. 10.6x sürümleriyle birlikte bellekle ilgili sıkıntıların bir çoğu giderildi ancak halen ram tüketme konusunda aynı şikayetler devam edebiliyor.

Bunun temel sebebi ise ,size bira garip gelebilecek belki ama, sizin sahip olduğunuz toplam RAM miktarının yüksek olması. Örneğin; şuan elimde olan makinenin 4GB RAM’i var ve Opera’nın tükettiği miktar 200-400mb arası. Diğer yandan yan tarafta oturan arkadaşımın bilgisayarın 256mb RAM bulunmakta ve aynı sürüm Opera bunun 40-50mb’ını geçmemekte.

Yani Opera sisteminizdeki bulunan RAM miktarına göre en iyi ve verimli çalışabilmeyi sağlayacak RAM miktarını kendisi ayarlamaktadır.


Panelin Geliştirilmesi

Panelin geliştirilmesi de sizlerin sordukları arasında. Son dönemdeki gelişmeler neticesinde örneğin e-posta panelinde çok güzel bir değişim var. Yine Facebook, Twitter gibi kullanışlı web panelleri ekleyerek Opera’yı daha verimli hale getirebilirsiniz. Panellerin kullanımı aslında biraz da kullanıcının yaratıcılığına da bağlı diyebiliriz.


OT’ye Katılım

Yukarıdaki konuların yanı sıra anketimizde sorduğumuz “Bizimle çalışmak ister misiniz?” sorusuna aldığımız cevaplar bizleri oldukça mutlu etti. Anketi cevaplayanların yaklaşık %30-35 lik bir bölümü bu sorumuza “Evet” yanıtı vererek bizlere destek olabileceklerini belirttiler. Yine buna benzer talepleri farklı şekillerde de almaktayız.

Şimdiden şunu söyleyebiliriz ki OT’nin 2. yılında  buna yönelik bazı çalışmalarımız olacak ve -önceliği bu başvurulardan başlayarak- yeni arkadaşları aramıza katmak için çalışmalar yapacağız. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi ise daha sonra sizlerle paylaşacağız. Sonuçta amacımız Opera Tarayıcı’nın kullanımının yaygınlaştırılması ve bu amaca dönük mümkün olduğunca verimli ve güzel projeler geliştirmek…

OT İçeriği ve Projeleri

Anket sonuçları neticesinde OT’nin içeriğinin oldukça iyi olduğu neredeyse herkes tarafından belirtilmiş olmasına rağmen yine de içeriğimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Genel anlamda sürekli olarak en güncel haberleri, ipuçlarını yahut yararlı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerden gelen şikayetlerin başında ise zaman zaman aradığınız içeriklere ulaşamamanız. Şu an için bu konuda size önerebileceğimiz en kısa yol site üst menüsünü bağlantılarını kullanmanız olacak.

Bundan sonrası için ise; içerik yönetimimizi biraz daha geliştirerek, aranılan içeriğe en kısa yoldan ulaşmanızı sağlayabilecek yeni bir tasarım üzerinde çalışmaktayız. Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz projelere de tek bir sayfa üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde ise elbetteki yapmış olduğumuz projeler bir yandan devam ederken, diğer yandan da yeni bazı projeler de eklenecek. Yine yeni yarışmalar, anketler, ödüllü çekilişler olacak. :)

Yeni Tasarım


Muhtemelen üzerinde en fazla konuşulması gereken ve sizler tarafından merak edilen konu budur. Yayın hayatımızın 2. yılına girdiğimiz şu dönemde sizlere OT’nin yeni tasarımı hakkında bir şeyler söylemek istiyoruz…

Bir süreden beri sizlerin talepleri ve bizim yenilenen bakış açımız doğrultusunda yepyeni bir tasarım üzerinde çalışmaktayız. Yukarıdaki resimden de göreceğiniz ve tahmin edebileceğiniz gibi yeni tasarımımız canlı renklere ve daha yumuşak hatlara sahip olacak. Bir blog havasından daha çok dah profesyonel bir yaklaşım sergileyecek. İçeriklere ulaşım çok daha kısa ve net olacak…ve dahası olacak…

Maalesef şu an için sizlere OT’deki bu değişim rüzgarlarının ne zaman esceği ile ilgili bir net tarih veremiyoruz. Sadece Bizi izlemeye devam edin diyoruz. :)

Herkese saygılarımızı sunuyoruz.
www.operaturkiye.net

Vivaldi Türkiye sitesi