Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir. Güncellenmesini istiyorsanız lütfen yorum bırakınız.

Bilinç mi? O da ne?

Yazan: metude | 6 Haziran 2009 - 22:15 | Haberler

greench
@greench insanların bilgisayar ve internet kullanımlarında ne kadar bilinçli olduklarını anlatan kısa bir yazı yazdı. Biz de bu yazıyı zahek.com‘da paylaşmak istedik. Bir solukta okuyacaksınız.

!Reklam! Firefox’un 1. sürümü çıktığında New York Times gazetesine iki tam sayfa reklam verildi. Sonrasında Google projeyi destekledi ve Adwords programına dahil etti. Çeşitli yerlerde Firefox tanıtma partileri düzenlendi.

Geçen gün kardeşimle konuşurken bana Google’a girince “İnternette daha hızlı dolaşmak için Chrome’u denediniz mi?” yazdığını söyledi. Chrome’un ne olduğunu sordu. Bende anlattım, kafası karıştı tabi. Kendisi daha çok küçük. Reklamlara aldanıyoruz.


İndirip kurdun mu, dedim. Yok, dedi. “Nasıl kurayım? Okulun bilgisayarı” Bir şeyleri denemekten gocunuyoruz.

Şimdi biz (bizim millet) bir siteye girmek için adres çubuğuna sitenin adını mı yazıyor? Hayır. Google’ı açıyor sitenin ismini oraya yazıyor. Alışkanlık olmuş artık bu. Yerimini(Explorer’da sık kullanılanları) bilmiyoruz. Özellikleri kullanamıyoruz.

Web sayfasını kapatmak için en köşedeki çarpıya basıyoruz. Babama Opera’yı ya da Firefox’u kullanırken kaç defa kızdı bana. “Niye böyle hepsi gitti” diye. Yeniliğe alışamıyoruz.

Babam genelde Mynet’te girip oyun oynardı. Tabi o siteyle sorunu vardı bir aralar Opera’nın, çalıştırmıyordu. Bu sorunu giderdikten sonra sırf IE’yi kullanmasın diye masaüstündeki simgeyi kaldırıp Opera’yı yerleştirirdim. Babam pek farkına varmazdı neyin çalıştığının. Sadece benim sitem açılsın yeter derdi. Daha fazlasını istemiyoruz.

Annem Internet Explorer’a sadece internet diyor. İnternete sadece iş yerinde girer. Masaüstünde onun(IE) simgesi yoksa internet yok oluyor annem için. Bilgisayarlar kuruma geldiğinde içinde sadece Internet Explorer vardı. Bu yüzden interneti sadece bildiği internet olarak bildi, daha ötesini keşfedemedi.

M.E.B’in sistemini kullandınız mı hiç. Tüm Türkiye’den milyonlarca öğretmen, idari görevli, öğrenci kullanıyor. Dolayısıyla sitemin herkesin erişiminde olabileceği kadar hızlı olması gerekiyor. Fakat sadece IE ile çalıştırabiliyor sistemi. Ben siteye girmek için IE’de 5 dk harcıyorsam sistem elbette yavaşlar. Firefox ya da Opera ile girsem işimi belki de daha kısa sürede halledebileceğim. Ama büyükler hep önümüzü kesiyor.

Ben internette hiç bir sitede Opera’yı kullanın reklamı görmedim. (Tamam büyük bir yalan oldu ) Gördüğüm reklamlar zaten sadece bilgisayarla uğraşan insanların girebileceği siteler. Mesela Zahek’in güncesi ağırlıkla Opera üzerine haberler veriyor. Sıradan bir insana oldukça uzak bir mekân.

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera Mobil 10 Beta Yayında » zahek, 03 Kasım 2009

Opera 10 Beta 2 v.1643 » zahek, 16 Temmuz 2009

Opera Tarayıcı SSS » zahek, 20 Aralık 2009

En Güvenlisi Opera! » zahek, 10 Kasım 2009

Kış Fotoğrafları Yarışması Sonuçlandı » zahek, 04 Şubat 2010

Bu yazı 172 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

 • zahek #

  13 Haziran 2009, 00:03  (Alıntı)

  zahek

  Greench, yazdıklarının altına ben de imzamı atıyorum kardeş.İnsan denemeden bilemez farkı.Deneyin ve görün..:)

 • Serdar #

  10 Haziran 2009, 23:22  (Alıntı)

  Serdar

  Merak önemli bir şey ama herkeste olmayan bir şey :)

 • metude #

  10 Haziran 2009, 22:01  (Alıntı)

  metude

  İnsanın içinde biraz merak olursa hangi tarayıcı daha iyi anlar. Yaşanılan çevre ve alınan eğitim çok etkiliyor.

 • Mustafa OĞUZ #

  10 Haziran 2009, 03:20  (Alıntı)

  Mustafa OĞUZ

  Bizimle aynı nesilde olanlar olayların biraz farkında ancak bizden önceki nesil İnternet = Internet Explorer olarak biliyor. Bizden sonraki nesil Firefox olarak, sonraki nesilde ise Firefox – Opera başabaş olur gibi. Ama bilinçli bir kullanıcı her yerde kendini belli eder. En başta ne istediğini bilir.

 • sanalmakina #

  09 Haziran 2009, 22:06  (Alıntı)

  sanalmakina

  Aynen dediğin gibi geçen gün ben de internet explorer’ ın ne olduğunu bilmeden internete giren bir arkadaşımla konuştum. Microsoft’ un bizlere halen daha zorla kullandırttığı bir program işte, önceleri için (win95-win98 devri) belki kabul edilebilir bir şey ama halen daha aynı zorlamaya devam etmeleri haksızlığa giriyor. İnsanlara neyin ne olduğunu iyi anlatabilmek gerek, bilgisayar ile pek alakası olmayan kişilere dahi.

 • U.F.U.K #

  07 Haziran 2009, 17:21  (Alıntı)

  U.F.U.K

  Haklısın .. Hep alışkanlıklar…Halbuki şöyle bir kafasını çevirip baksalar ve kullansalar ” Yav ben aslında işkence çekiyormuşum bunla uğraşırken” diyecekler ama…Çoğu arkadaşımda da öyle … Bak diyorum çok kullanışlı.Yok diyor ben buna alışmışım,bu daha kullanışlı.Peki şusu var mı yok bu var mı yok..E diyorum nesi kullanışlı…Alışmışım…

 • gNcWebmaster #

  07 Haziran 2009, 12:46  (Alıntı)

  gNcWebmaster

  Sonuna kadar haklısın dostum. Şu alışkanlıklardan vazgeçememe olayı tamamen doğru. Ayrıca milletimiz İE yi yıllardır bildiği için sadee onunla internete giriliyor zannediyor. Mesela bir tanıdığıma IE yerine Opera kullan dediğimde o ne işe yarıyor diyor? Çünkü adam IE nin internete girmek için olduğunu değil seninde söylediğin gibi onun internet olduğunu zannediyor. Ayrıca elinde büyük bir pazar bulunduran her yerde reklamını yapabiliyor. Operayıda bizim gibi bilgisayarla uğraşanlar işi bilenler kullanıyor. Birde Opera ismi müziği çağrıştırdığından insanlar algılamakta güçlük çekebiliyor :)

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site