Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Chrome Eklentilerini Kolayca Yükleyin [DLCRX]

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 19 Haziran 2013 | Chrome Eklenti opera 15

chrome-store-logoChrome eklentilerinin yeni Opera’ya nasıl yüklenebileceği ile ilgili bir yazı hazırlamıştık hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde. Fakat orada anlatılanları yapmak birçok kullanıcı için zor olabileceğinden bunu daha basit bir şekilde yapmanın yolunu anlatalım istedik.

Chrome eklentilerinin birçoğu yeni Opera 15 ile kullanılabilir durumda aslında. Fakat henüz eklenti katalağunda olmadıkları için haliyle kullanılamıyorlar. Bu konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde Mustafa Hastürk tarafından yazılan bir yazı vardı hatırlarsanız. Tarayıcı adres satırına yazdığınız bir adres ile eklentileri indirebiliyordunuz. Bunu yapmak biraz zaman aldığından bunun yerine yeni yapılan bir eklentiden bahsetmek istiyoruz.

Eklentinin ismi DLCRX. Bu eklentiyi kurarak istediğiniz herhangi bir Chrome eklentisi sayfası üzerindeyken farenizin sağ klik menüsü ile kolayca eklentiyi indirip kurabilirsiniz. Şimdi nasıl yapacağınıza geçelim.

 

Eklentiyi Yükleme

dlcrx1

Öncelikle ilgili eklentiyi buradan indirelim. (Eklenti sayfası)

 

dlcrx2

İndirme işlemi sonunda adres çubuğunun altında bir uyarı kutusu açılacaktır. Bunu da “Tamam” düğmesine basarak geçin.

 

dlcrx3

Daha sonra eklentiyi aktifleştirmeyi manuel olarak yapmak gerekmekte. Bunun için Ctrl+Shift+E kısayolu ile eklentiler sayfasını açın. DownloadCRX eklentisinin sağ tarafındaki “Yükle” düğmesine basarak eklentiyi yükleyin.

 

Eklentinin Kullanımı

dkcrx4

İstediğiniz herhangi bir Chrome eklentisi sayfasını açın. Ör. Facebook Adblock. Daha sonra eklenti penceresi üzerinde fareniz ile sağ klik yaparak “Download Chrome Extension” bağlantısına tıklayın. Sonrasında yine yukarıda anlatıldığı gibi bir uyarı ekranı açılacak ve eklentinin kurulumu manuel olarak tamamlamanız gerekecek.

Bu işlem hiçbir şekilde Opera tarafından desteklenen veya resmi olarak yayınlanan bir işlem değildir. Aynı şekilde yukarıda anlatılanların tüm Chrome eklentileri ile uyumlu çalışıp çalışmadığını bilmemekteyiz.

 

 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Gh0sT

  Chrome mu kullanıyoruz yoksa opera mı ??

  Opera gittikçe basitleşiyor , adı opera olan bir chrome istemiyoruz…

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Uyarı kısmında belirttiğim gibi bunun Opera firması ile alakası yok. Tamamen bir özelleştirme diyelim kabaca. Adı Opera olan Chrome olmayacak zaten…

 • oguz

  Eklentiyi indire tıklayınca 100 e yakın sekmede boş sayfa açılıyor.Eklenti sayfasından indirdigimiz winrar ile nasıl kurulum yapabilirizç ?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Ben herhangi bir soruna rastlamadım.

 • http://mustafahasturk.com/ Mustafa Hastürk

  Benim yazıyı kaldıralım o zaman :)