Daha Özgür Bir Opera Bizlerle

Yazan: zahek | 17 Haziran 2010 - 09:41 | Haberler


Opera’nın yeni beta sürümü bugün resmi olarak duyuruldu. Yeni sürüm oldukça geniş bir HTML5 desteği ile ön plana çıkıyor.


 

Opera bu yeni sürümle tam anlamıyla HTML5′e destek verdiğini gözler önüne sermiş  oldu. HTML5 desteğine değinmeden önce birkaç şeyi belirtelim önce…

Bu sürümle yine her zamanki gibi performans ve stabilite anlamında oldukça güzel değişiklikler yapıldı. Bunlara ilişkin değişiklikleri Dektop Team sayfasında görebilirsiniz. Değişikliklere ilişkin diğer detaylar aşağıdaki gibidir…


Arama Motoru Tavsiyeleri

Bu ve bundan birkaç derleme önceki sürümlerde eklenen bu özellik ile arama motorların vasıtasıyla yapacağınız aramalar esnasında, arama motorları tavsiyelerinin size sunulması özelliği eklendi. Şimdilik bu özellik henüze Yandex ve Wikipedia arama motorları için uygulanmasına karşın muhtemelen kısa zaman içinde tüm varsayılan arama motorları için de uygulanacaktır. Bu özelliği tarayıcınızın sağ üst kısmındaki arama motorları alanında ve hızlı erişim sayfasındaki arma motorunda kullanabilirsiniz. Bunun için ilgili arama motorlarından birinin seçili olması gerekmektedir.


Görsel Sekme Simgeleri ve Akıcılık


10.60 versiyonlarla beraber görsel sekme ön izlemelerinde  bazı simgeler kullanılmaya başlandı ve görsel anlamda da oldukça hoş olmaktadır. Bunun yanı sıra sekme ön izlemelerine baktığınızda ya da sekmeler arasında imleci gezdirdiğinizde çok daha yumuşak bir görsellik sağlandığını göreceksiniz.Daha Net Bir Hızlı Erişim

Bu yeni sürümle beraber Hızlı Erişim sayfası özellikle geniş ekran monitörlerde çok daha güzel bir görünüm sergilemektedir. Yine site ön izlemelerinde ufak tefek görsel animasyon (arka plan) değişiklikleri yapıldı.


Yeni “O” Menü Simgesi


Opera’nın yeni “O” menü simgesinin görünümü değiştirilerek “Menü” ismi eklendi. Bundaki amaç kullanım esnasında kullanıcıya kolaylık sağlamaktı. Bu özellik de kullanıcıya bunun yanı sıra buraya istediği kelimeyi yazma imkanını vermektedir. Örneğin oraya kendi isminizi yazarak tarayıcınızı daha fazla kişiselleştirebilirsiniz. Tabii yine isterseniz bu simgeyi de kolayca kaldırabilirsiniz de…HTML5 Desteği ve Açık Standartlar

Bildiğiniz gibi Opera’nın HTML5 desteği uzun zaman önce başladı ve bu doğrultuda; yeni derlemelerde ve yeni sürümlerde,  HTML5′i ve açık standartları (SVG, CSS gibi) tam anlamıyla destekleyeceğini duyurmuştu. Bu çerçevede aşağıdaki yenilikler Opera’nın bu yönde nasıl ilerlediğine ilişkin sizlere yol gösterici olabilir. WebM’e ilişkin test sayfasını deneyebilirsiniz.  Bu videoları aynı zamanda kolayca tam ekran olarak da izleyebilirsiniz.


WebM + <video> Desteği


Sizlere daha tanıttığımız yeni açık video standart WebM ve bunun uygulanmasına olanak sağlayan yeni HTML5 özelliği <video> Opera Tarayıcı tarafından tamamiyle bu sürümle beraber desteklenmektedir.Geolocation Desteği

Geolocation ile web siteleri ,eğer siz isterseniz, wi-fi sinyalleriyle ve diğer etmenlerle dünyanın neresinde olduğunuzun bilgisini alabilir. Böylece bulunduğunuz alana özel servisler, arama sonuçları sunulur. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız demo sayfasını ziyaret edin ve üstten gelen uyarıda Bulunduğum yeri paylaş‘ı (Share My Location) seçin.


Web Workers Desteği

Web Workers, Javascript kullanan ağır web uygulamalarında (örneği web üzerinden çalışan resim düzenleme uygulaması veya veritabanı uygulaması) tarayıcının takılmasını azaltan bir sistemdir. Web Workers ile Javascript’ler arkaplanda çalışır. Bunun sayesinde bilgisayarınızın özellikleri düşük de olsa web uygulaması bilgisayarınızda rahatlıkla çalışabilir. Bu örnekteki videoda o anki histogram anlık olarak yan tarafta gösteriliyor. Bu uygulama ne  Flash,  ne de Java ile yapılmıştır. Hiçbir eklentiye duymadan çalıştırabileceksiniz. Çünkü Javascript burada.


Çevrimdışı Uygulamalar

İnternet bağlantınız kesildiğinde bile web sayfalarında olan değişiklikler saklanacak, sonra internete yeniden bağlandığınızda bu değişiklikler sayfaya yansıtılacak. Buna ilişkin yeni bir ayar da bu sürüme eklendi. Araçlar/Tercihler/Gelişmiş/Local Storage ayarından da ulaşabileceğiniz bu bölümde çevrimdışı olarak çalışılan sitelerin listesini ve boyutunu görebilirsiniz.


Çapraz-Sayfa İletişimi (Cross-Document Messaging)


Cross site scripting işlemi güvenlik tehlikesi barındıran bir yöntemdir ve web tarayıcıları  tarafından desteklenmez. Cross-Document Messaging bu güvenlik tehlikesini ortadan kaldırarak daha güvenli ve daha kolay bir iletişim sunuyor. Bu örnekte iki farklı sayfanın birbirinden güvenli bir şekilde veri alabildiği net olarak görülebilmektedir.

 


Benzer HaberlerBu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

UNW'den ilk Görüntüler » zahek, 14 Ekim 2010

Opera Software'ın Yeni Veri Merkezi » zahek, 24 Haziran 2010

2.yıl Çekilişi Sonuçları » zahek, 11 Ekim 2010

Choose Opera Header'ını Seçti! » metude, 18 Mayıs 2010

Microsoft Konusunda Sona Yaklaşıldı » zahek, 17 Aralık 2009

Bu yazı 558 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site