Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Donanım Hızlandırma Sorunları ve Çözümleri

Yazan: hasantr | 15 Şubat 2012 | Donanım Hızlandırma Geliştirme WebGl

 

İnternet tarayıcıları her geçen gün gelişiyor. Geliştiriciler sürekli bir rekabet halindeler. Tüm tarayıcıların ücretsiz olduğu tam rekabet piyasasında daha fazla kullanılan olabilmek için daha fazla özellikle kullanıcı karşısına çıkıyor tarayıcı geliştiricileri.

İnternet tarayıcılarının ekran kartının işlemci gücünden yararlanmasını sağlayan donanım hızlandırma özelliği (WebGL) bu yeniliklerin en önemlilerindendir. Opera gibi tarayıcı piyasasının öncüsü bir tarayıcının, bu özellikten mahrum olması düşünülemezdi. Şu anda operanın geliştirme sürümleri (Opera 12 ve üzeri) donanım hızlandırmayı destekliyor.

 

Opera’nın donanım hızlandırmayı kararlı sürümünde vermesi için gün saymaya başladık. Uzun süredir geliştirilme aşamasında. Üstelik son derlemelerde operanın donanım hızlandırma desteğinin oldukça sağlıklı çalıştığını gözlemliyoruz.

 

Donanım hızlandırma sisteminizde çalışmıyorsa: 

Hemen üzülmeyin, ekran kartı gücünden kesin olarak mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor bu.
Bazı sistemlerde donanım hızlandırma desteklendiği halde çalışmamasının sebebi muhtemelen eski sürücülerdir.
İşletim sisteminin yüklediği sürücüler eski yahut eksik olabiliyor. Oyun oynamayan ve grafik kartı gücüyle çalışan uygulamalar kullanmayan kullanıcılar işletim sisteminin yüklediği eski sürücülerle sorunsuzca sistemlerini kullanıyor olabilirler. Yeni sürücü özel durumlar dışında her zaman daha iyidir. Üstelik donanım hızlandırmanın gücünden de yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Ekran kartınızın operanın istediği şekilde donanım hızlandırma destekleyip desteklemediğini tam olarak anlamak biraz karmaşık gelebilir. Donanım hızlandırmanın çeşitli sürümleri olduğu için hangi ekran kartının donanım hızlandırmayı ne kadar desteklediğini bulmaya harcayacağınız zamanla sürücünüzü güncelleyebilirsiniz. :) Neyse ki ekran kartı sürücüsünü güncellemekle kaybedeceğimiz hiçbir şeyimiz yok.

Yine de her ihtimale karşı sistem yedeklemeyi alışkanlık edinmek, en iyisi.

Öncelikle Opera’nın donanım hızlandırmayı kullanıp kullanmadığını anlamak için adres satırına opera:gpu yazarak operanın donanım hızlandırma menüsüne girelim.
vega arka ucu: yazılım” yazıyorsa donanım hızlandırma devre dışıdır.
vega arka ucu: openGL ise donanım hızlandırma etkindir.

Donanım hızlandırma özelliği opera 12 de var ve üst sürümlerde olacak.

Sisteminiz desteklemese de zorla donanım hızlandırmayı açmak mümkün

Sisteminizin donanım hızlandırmayı çalıştırması gerektiğine emin olduğunuz halde donanım hızlandırma devre dışıysa elle başlatılabilir. Donanım hızlandırma her sistemde beklenildiği gibi çalışmayabilir bu durumda donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmak performans kaybını önleyebilir.

 

Donanım hızlandırmayı kişiselleştirmek

opera:config menüsünden:
opera:config#UserPrefs|EnableWebGL
seçeneklerini açın.
(“0” devre dışı. “1” otomatik. “2” değerini yazıp kaydederseniz sistem desteklemese bile donanım hızlandırmayı etkinleştirir)

 
Donanım hızlandırmayı zorla başlatmak performans kazandırmak yerine performans kaybına sebep olabilir ve Opera’da görüntüler iç içe girebilir ya da tamamen kaybolabilir. Bütün bu denemelerin kullandığınız Opera’da sorun oluşturma ihtimaline karşı önlem olarak Opera USB sürümünü kullanabilirsiniz

 

Ekran kartının openGL desteği

Ekran kartınızın donanım hızlandırmayı destekleyip desteklemediğini öğrenmek için eskiden Aida 64  sistem yazılımını (eski adıyla Everest) Windows ortamında kullanabilirsiniz.
Aida64’ün, kurulum gerektirmeyen 30 günlük deneme sürümü işimizi görmemize yeter. 
aida64 indir

En güncel sürücüyü yüklemedikçe, ekran kartının openGL destekleyip desteklemediğini sağlıklı bir şekilde öğrenemezsiniz. Aida64 yazılımı ekran kartı modelinizi ve güncelleme sonrası donanım hızlandırma desteğini gösterebilir.

 

Operada openGL kullanabilmek için 2x openGL sürümü destekleyen ekran kartına sahip olmanız gerekmektedir. 

Güncel sürücüleri ekran kartınızın marka ve modeline göre aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz

ww.amd.com (ati&amd)

www.nvidia.com

Eğer ekran kartınız donanım hızlandırmayı desteklemiyorsa da her şeyin sonu değil. Opera gelecek sürümlerde Directx ve daha fazla ekran kartı destekleyecek.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Celeborn1

  Yazı için teşekkürler, DirectX desteğini bekliyoruz :)

 • İsmail KÖSE

  Opera çoğu bakımdan diğer tarayıcılardan çok önde, gerek eklentiler(Opera bileşenleri veya ne olarak adlandırılıyosa), (Opera turbo, Mail, Irc v.b); gerek hız ve teknoloji…

  Ancak bana göre Opera’nın diğer tarayıcılardan en büyük eksiği reklam. Gözle görülür reklam çalışmaları yapılmal.

 • Asdkrl

  Böylece bilgisayarımın donanım hızlandırma özelliğinin düzgün çalıştığından emin oldum. Aslında daha öncede HTML5 ile yapılmış bir kaç oyunda deneyerek bunu görmüştüm, ama bu şekilde dahada emin oldum. 
  Teşekkürler.
   

  Birde geçen hafta sonu bir arkadaşımın bilgisayarına format attıktan sonra ilk olarak opera yüklemiştim. Flash playerı otomatik yüklemesi için youtube sayfasını açıp herhangi bir videoya tıkladım ve hemen video görüntülenmeye başladı ne oluyor diye videoya sağ tıkladım, gelen menüde videoyu flash player olmadığı için WEBM formatında çalıştırdığını görünce çok şaşırdım ve sevindim. Fakat işlemci kullanımı çok yüksekti. Sonrasında flash player yükledim ve işlemci kullanımı düştü.

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Yazı için teşekkürler , güzel bir yazı olmuş.

 • Pingback: Anonim()