Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

FreeBSD’de Opera Güncelleme ve Flashpluggin’i Durdurma

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 11 Nisan 2012 | Betik flash FreeBSD Opera

Bugün sizlere FreeBSD üzerinde Opera’yı nasıl güncelleyebileceğinizi ve yine bir Opera uygulaması olan flahpluggin’i nasıl durdudabileceğinizi anlatacağız. Bu anlatım için FreeBSD üzerine bir blog açıp çeşitli yazılara yayınlayan, Linux gurusu Felasife‘nin anlatımlarına yer vermek istiyoruz. Eğer bu sistemlere karşı biraz ilginiz var ise , eminiz bu yazıyı bir çırpıda okuyacaksınız.

 

Opera güncelleme betiği | BSD

FreeBSD ve PCBSD de porttan Opera’yı güncellemek biraz sorun olabiliyor zira bunun için tüm portları güncellemek gerekir ki aslında bu çokta gerekli bir işlem değildir. Sadece Opera portu güncellense yeterlidir.
Bu betik ile sadece Opera portunu güncelleyerek, “kolayca” Opera’yı son sürüme güncelleyebilirsiniz. 

[codesyntax lang=”text” lines=”no” container=”div” strict=”no” blockstate=”expanded”]

# sh bsd-opera-11

[/codesyntax] 

Yukarıdaki kodda belirtildiği gibi betiği root ile çalıştırın. Eğer kullandığınız sürüm güncelse, uyarı verip işlem yapmayacaktır, değilse sizden onay isteyecektir, e demeniz yeterlidir.

Betik Opera-11.xx sürümleri içindir. Wget ve Portupgrade ‘nin yüklü olması gerekir.

 

operapluginwrapper.linux’u durdurmak

BSD altında çalışan Opera‘da, Adobe’nin flashpluginplayer’i operapluginwrapper.linux diye adlandırılıyor. Bu modül de son güncellemelerden sonra da arka planda tam olarak kapanmaya başladı, dolayısıyla Opera kapansa bile bazen uzunca bir süre kapanmadığı da oluyor. Neyse ki konsoldan kapatmak için bir komut bulunuyor ve Opera’yı kapatmadan modülü sorunsuz durduruyor.  Sistem izleyiciden de kapatılabilir ama 3-5 işleme gerek yok diyorsanız, konsol veya betik daha idealdir.

[codesyntax lang=”text” lines=”no” container=”div” strict=”no” blockstate=”expanded”]

$ ps aux | grep -e "operapluginwrapper.linux" | awk {' print $2 '}| while read pid; do echo "PID ---> :$pid"; kill -9 $pid 2>/dev/null ;done

[/codesyntax]

 

Yine ayrıca bunu aşağıdaki gibi bir betik olarak da kolayca çalıştırabilirsiniz. Bunun için betiğin ismini örn. öldür.sh yapın ve ev dizinine atın, daha sonra konsoldan sh öldür.sh dediğinizde çalışacaktır.

[codesyntax lang=”text” lines=”no” container=”div” strict=”no” blockstate=”expanded”]

#!/usr/bin/env bash
for pid in $(pgrep operapluginwrapper)
do
kill -9 $pid &>/dev/null ;done

[/codesyntax] 

Kaynak: 1 | 2 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi