Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Geliştirici Sürümlerde Son Durum

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 19 Ekim 2014 | Geliştirici yenilik

Geliştirici sürümler bildiğiniz üzere tüm yeniliklerin ilk olarak kullanıcı ile buluştuğu sürümlerdir. Biraz da geliştirme kanalında şu an nelerin denendiği konusunda sizleri bilgilendirelim istedik.

Şu an geliştirici kanalında Opera 26.1655 nolu sürüm bulunmakta. Bu sürüm geçtiğimiz hafta yayınlandı.Kabaca belirtecek olur isek şu an bu sürümde sekmelerin listelenmesi, sayfa yazdırma ekranında sayfa ön izleme yapılabilmesi, diğer tarayıcılardan içeri aktarım, yeni hızlı erişim ekranı ve senkronizasyon gibi özellikler denenmektedir.

 

Sekme Listesi

sekme listesi

Bu yeni özellik ile açık olan tüm sekmeleri tek bir dikey liste halinde görebileceksiniz. Bu liste ekranın sağ tarafındaki bir simge ile ve bir kısa yol ile ulaşılabilir durumda olacak. Tam olarak neler mi sağlayacak…

 • Okunamayan sayfa başlıklarını daha kolay okuyabilirsiniz,
 • Klavye ile bu menüye kolayca ulaşabilir ve yönetebilirsiniz. Ctrl+K ile menüyü açabilir, ok tuşları ile hareket edebilir ve Enter ile de sayfayı açabilirsiniz. ESC tuşu ile de menüyü kapatabilirsiniz.
 • Aynı zamanda bu menü sayfa ön izleme ile beraber de kullanılabilir. Hem klavye hem de fare ile bunu yapabilirsiniz ve bu özellik gerçekten de çok güzel…
 • Bir diğer özellik ise bu menü tam ekran modunda da aktif duruma geçmektedir. Yeni tam bir görünümde iken hızlıca sayfaları kontrol edip geçiş yapabilirsiniz.

 

Yazdırma Öncesi Sayfa Ön izleme

Bu da daha evvel Opera’da olmayan bir özellik. Artık sayfaları yazdırmadan önce ön izlemesini görebilirsiniz.

sayfaizleme

Daha Bilinçli Sessiz Tarayıcı Bilgileri Aktarımı

yükleme

Bir süre önce tanıştığımız bu özellik ile Opera ilk kurulumda, sistemdeki varsayılan tarayıcıdan bilgileri sessiz bir şekilde almaktaydı. Fakat birçok kullanıcının itiraz ettiği bu özellik artık bu sürüm itibariyle kullanıcının kontrolüne bırakıldı. Zaten açıkçası kullanıcı dışında bu tip bir içeri aktarım işlemi de çok mantıklı değildi. Artık kullanıcı kurulum sırasında bu ayarı devre dışı bırakarak, varsayılan tarayıcıdan bilgilerin alınmasını engelleyebilir ve sonrasında bu işlemi kendisi istediği tarayıcıdan manuel olarak yapabilir.

 

Yer İmleri ve Ayarları İçe Aktarma

import

Sanırım kullanıcıların seveceği en önemli özellik bu olsa gerek. Artık bu özellik yardımı ile sisteminizdeki herhangi bir tarayıcıdan istediğiniz ayarları manuel olarak Opera’ya aktarabilirsiniz. Aslında bu ayarın içerisine bir yere bir de yer imlerini .html olarak dışarı aktarabilme olanağı eklenebilmiş olsa idi gerçekten harika olurdu. Ama en azından şimdilik bu özellik de oldukça güzel.

 

Yeni Hızlı Erişim Ekranı

hızlıbaşlat

Opera’nın bildiğiniz klasik hızlı erişim ekranı bulunmaktadır. Fakat yeni sürümlerde artık bu hızlı erişim ekranına bir takım yeni alt sayfalar eklenerek daha kapsamlı hale getirildi. Bu sayfaların tümüne de hızlı başlat ekranı ismi verildi. Bu yeni ekranı denemek için hızlı erişim ekranınn sağ alt tarafındaki kısmı tıklamanız yeterli. Sonrasında yepyeni bir hızlı erişim ekranına geçeceksiniz. Sol tarafta bir yan gezinim paneli olacak. Şu aşamada bu dizayn kullanılmakta fakat ilerleyen günlerde bu sayfa üzerinde bir takım değişiklikler görebilirsiniz ve daha da güzel olabileceğini söyleyebilirim şimdiden.

 

Eşleştirme

eşleştirme

Herhalde Opera kullanıcılarının merakla beklediği en önemli özellik bu olsa gerek. Yeni Opera’ya geçiş sonrası bir türlü eklenemeyen eşleştirme özelliği yavaş yavaş görünür olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ilk denemelerine başlanılan eşleştirme özelliği şu an için sadece yer imlerini kapsamaktadır resmi olarak. Bunun yanı sıra açık sekmeleri de eşleştirme halen test halinde kullanılabilmektedir. İlerleyen günlerde elbette diğer verilerin de (geçmiş, hızlı erişim, eklentiler, temalar) eşleştirilebilmesi sağlanacaktır muhtemelen ama bunun için biraz daha beklememiz gerekecek. Yine aynı zamanda cihazlar arası eşleştirmeyi de çok yakında görebileceğiz. Zira mobil sürümlere yer imleri desteği de eklenmiş durumda şu an.

Elbette yenilikler bunlarla sınırlı değil fakat kullanıcılara ulaşması zaman alacak…

Görüşmek üzere.

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Tayfun

  Maxthonda zaten vardı 10 yıl önceden beri bu kadar yavaş geliştiğine inanamıyorum :S

  • http://zettlina.com greench

   Evet bazı şeylerin gelmesi zaman alıyor. Bizim de en sevmediğimiz şey bu yavaşlık. :)

 • Ömer Faruk

  Yeni Hızlı Başlat’ın klasör ve simgelerin oranlaması 3/4 gibi olmuş ve göze çok ters görünüyor.

  • http://zettlina.com greench

   Bu sizin görsel zevkiniz, bence de seçenek olarak sunulmalı. Opera 1:1 oranının yanı sıra eskiden kullandığı 3:2 oranını da sunmalı. Kullanıcının hangisini seçeceğini onun tercihe bırakmalı. Ancak gerçekte bunun böyle tercih edilmesinin sebebi iOS için hazırlanmış sitelerde kullanılan 144×144 çözünürlüklü görseller. Bu görseller o kadar yaygın şekilde kullanılmaya başlandı ki Facebook veya Google+ bile bu görselleri otomatik bulup kullanıyor. 1:1 oranındaki bu görseli bir yerinden kırparsanız bir özelliği kalmıyor. Opera’nın 1:1 tercih etmesindeki sebep de budur. Pazarda yaygın olarak kullanılan özel görseli tarayıcı içinde göstererek tarayıcıyı biraz daha şık göstermek.

 • cheshim

  Bence esitleme ozelligi cok onemli.. bir an once cikmali..
  Ayrica yeni surumle beraber gelen yeni hizli baslangic simgelerinde logosu bulunmayan sitelerin simgesini kendimiz belirleyebilirsek ya da otomatik olarak sitenin goruntusunu alsaydi super olurdu…

  • http://zettlina.com greench

   Eşitleme özelliği geldi.

   Hızlı erişim logosu olmayan siteleri Hızlı Erişim’e eklerken(veya yerimlerine) logosunu belirleyebiliyorsunuz.

 • Davut Tuğra Doğan

  Pano özelliğinin neden kaldırıldığını anlamış değilim. Gayet kullanışlı bir özellikti ve keşfet özelliği ile birlikte diğer tarayıcılardan farklı kılıyordu kendini. Bana kalırsa geri gelmesi lazım.

  • http://zettlina.com greench

   O özellik yerimlerinin yerine getirilmişti. Ama yerimleri artık o ihtiyacı karşılıyor. Yakında yerimlerinin pano özelliği kadar etkili bir şekilde tarayıcıya eklendiğini göreceksiniz.

 • ziyaretçi

  Opera 26.kararlı sürümü 21 kasım cuma günü yayınlandı.Site yöneticileri neredesiniz ?

  • http://zettlina.com greench

   26. sürüm pazartesi günü resmi olarak duyurulacak.

   • LAZOFLU

    Anlık olarak duyrulsa iyi olurdu, otomatik güncelleme olduğu için sürümü 26 görünce bir an dedim ne oluyor kendinden beta sürüme mi güncelledi.

    • http://zettlina.com greench

     Final sürüm cuma gününden hazır oluyor, sunuculara yükleniyor. Haftasonu da kritik olabilecek hataların olup olmadığına bakıyorlar. Eğer varsa bunlar düzeltilip yeni bir derleme daha alınıyor. Aynı testler tekrar yapılıyor. Pazartesiye yetişirse duyurusu yapılıyor.

     • ziyaretçi

      Vay be kararlı sürüm bile ilk çıktığı gün kararsız oluyormuş !!!