Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Güne Aynı Şekilde Başlamak İsteyenlere

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 18 Şubat 2014 | Ayar Başlangıç İpuçları

start-logo1Kimi zaman kullanıcılar güne aynı başlangıç sayfalarını açarak başlamak isterler. Tarayıcılarını açıp belki gün boyu kapatmayan kullanıcılar da olabilir. Bu tip bir durumda her açtığınızda aynı sayfaları görmek sanırım işinizi kolaylaştıracaktır…

Birçok kullanıcı, sabah ofise gittiğinde tarayıcısını açıp sabahı haberlere bakmak ya da takip ettiği siteleri incelemek istemektedir. Edindiğimiz tecrübeler neticesinde yine birçok kullanıcının genellikle varsayılan olarak aynı siteleri gezdiği görülmektedir. Bu tip bir durumda çok deneyimli bir kullanıcı değilseniz genelde bir arama motoru sayfasını açarak istediğiniz siteleri tek tek arayıp ziyaret edersiniz. Şayet deneyimli bir kullanıcı iseniz bunu çeşitli farklı yolları da  var elbette. (Sık ziyaret edilen sayfaları sabitlemek, oturum kaydetmek, yer imlerine kaydetmek, vb.)

Ben standart bir kullanıcı olduğunuz varsayarak, Opera ile her açılışta istediğiniz tüm sayfaların otomatik olarak açılmasını sağlayacak bir ayardan bahsetmek istiyorum. (Bu ayar bu arada hem Chrome hem de Firefox’ta da benzer şekilde bulunmaktadır.)

startup

  • Ayarlar => Tarayıcı => Başlangıçta => Belirli bir sayfayı ya da sayfa grubunu aç seçeneğini yanındaki tıklayarak “Sayfaları ayarla” bağlantısını tıklayın. (Yahut kısaca: opera://settings/startup )
  • Açılan pencereye her başlangıçta açılmasını istediğiniz adresleri yazarak “Tamam” düğmesine tıklayın. 
Şayet adresleri tek tek girmek istemiyorsanız. Bu ayarları yapmanadan önce istediğiniz pencereleri tarayıcıda açın ve yukarıdaki ayar penceresindeki sol altta bulunan “Açık sayfaları kullan” düğmesine tıklayın. Bu şekilde daha kolay olacaktır.

 

Vivaldi Türkiye sitesi