Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Hızlı Erişim Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Yazan: Mustafa Hastürk | 6 Mart 2012 | Hızlı Erişim İpuçları Opera Özelleştirme SSS

Opera Tarayıcı’da yerleşik olarak gelen “Hızlı Erişim” özellğini devre dışı bırakmanın mümkün olup olmadığını düşünebiliriz. Hızlı erişim kısaca, içerisindeki popüler web sitelerini veya hızlı erişim uzantılarını yeni sekmede görüntüleyip, bunlara erişmemizi sağlar.

Hızlı erişim ilk olarak, yeni sekmede popüler web sitelerine çabucak erişmemizi, erişmek istenilen sitenin tam adresini adres satırına yazmadan veya yer imlerinden seçmeden başarmamız için tasarlandı. Diğer tarayıcı yapımcıları benzer özelliği kendi tarayıcılarına eklemeye başladılar. En son Mozilla tarafından doğal olarak Firefox ile yapılıyor.

 

 

Hızlı erişim eklentileri ise dinamik içerikli eklentileri yeni sekmede görüntülemeyi ve erişmeyi sağlayan Opera’nın yeni özelliklerinden

Tarayıcı üzerinde yeni sekme açılışını hızlandırmak isteyen ya da daha basit düşünürsek, bu özelliği kullanmak istemeyen bazı Opera kullanıcıları hızlı erişimi devre dışı bırakabilir. Bu tercihi gerçekleştirmek mümkün ancak Opera seçeneklerinde yer almıyor. Ne var ki bunu Opera’nın gelişmiş ayarlarından gerçekleştirebiliriz

Gelişmiş tercihlerde gerekli kısmı açmanın en kolay yolu Opera adres satırına aşağıdaki kodu yazmak ya da burayı tıklamak. :)

[codesyntax lang=”html4strict” lines=”no” container=”div” strict=”yes” blockstate=”expanded”]

opera:config#UserPrefs|SpeedDialState

[/codesyntax]

 

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. 

 

 

Hızlı erişimin işlevselliğini değiştirmek ya da hızlı erişimi devre dışı bırakmak için paramentrenin değerini ,kutucukta yer alan sayıyı, basitçe değiştirmemiz gerek.

Parametreleri Ne Anlam İfade eder?

  • 0 : Bu hızlı erişimi yeni sekme sayfasında gizler. Bu ayar sonrası yeni sekme açıldığında boş sayfa görüntülenir. Ancak sağ alt köşede “Hızlı Erişimi Göster” butonu yer alır. Bu butona tıklanması durumunda bu ayar tekrar eski haline geri döner.
  • 1 : Standart görünüm modudur. Hızlı erişim görüntülenir.
  • 2 : Hızlı erişim görüntülenir ancak sadece erişime izin verilir. Yani hızlı erişim üzerinde yapılmak istenen tüm değişiklikleri engeller. Bu ayar Kiosk modu için kullanışlıdır.
  • 3 : Hızlı erişim özelliği devre dışı bırakılır. Hızlı erişim yerine boş sayfa görüntülenir

Hızlı erişimi devre dışı bırakmak istiyorsanız, kutucuğa 3 değerini girin ve sayfayı aşağı kaydırıp “Kaydet” düğmesine tıklayın. Değişiklikler hemen etkilidir, tarayıcı yeniden başlatmanıza gerek yoktur.

Umarım ilk yazım faydalı olabilecek niteliktedir.

Tekrar görüşmek umuduyla…

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi
  • Mehmet Çelik

    Çok aydınlatıcı ve akıcı bir anlatım hele ki ilk yazınız olduğunu düşünürsek sizi çok başarılı bulduğumu söylemeden edemeyeceğim teşekkür ederim bir sonraki yazılarınızı merakla bekliyorum ..