Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Hızlı Erişimde Yandex Arama Motorunu Kullanmak

Yazan: culum | 8 Ocak 2014 | Arama Motoru Hızlı Erişim opera18

Merhabalar, bu yazımızda hızlı başlangıçta varsayılan olarak gelen Google arama motorunu Yandex olarak değiştirmeyi anlatacağız. Öncelikle varsayılan olarak gelen hızlı başlangıcı görelim;

Hızlı başlangıç - Speed dial

 

Yandex eklenmiş hızlı başlangıç da bu şekilde görünüyor;

Yandex - Speeddial

 

Peki hızlı başlangıçta ki arama motorunu değiştirmek için ne yapmamız gerekli? İşlem çok basit.

Buradaki dosyayı “C:\Program Files (x86)\Opera\18.0.1284.68\resources” klasörüne kopyalayıp, tarayıcıyı yeniden açtığınızda işlem tamamlanmış olacaktır.

Yandex’li hızlı başlangıcınız hayırlı olsun :) Hep birlikte yandexleyelim…

Yukarıda belirtilen “18.0.1284.68” klasörü bir sürüm numarasıdır. Eğer sizin kullandığınız sürüm farklı ise veya daha güncel bir sürüm çıktıysa o klasörün içerisinde ki “resources” e yüklemeyi unutmayın.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

  Öncelikle eline sağlık. Yalnız burada birkaç şeyi açıklamak gerekli diye düşünüyorum.
  – Bu özelleştirme Yandex için hazırlanan Opera tarayıcıdan alınmış bir özelliktir. İlgili dosyadaki kodlar değiştirilerek farklı arama motorları da kullanılabilir sanırım ama bayağı uğraşmak lazım.
  -Yine ayrıca şu an Opera geliştirme sürümlerine hızlı erişim arama motoru devre dışı bırakılabiliyor, dolayısıyla buna ihtiyaç duymadan devre dışı da bırakabilirsiniz..

 • host

  Yandex kullanmak güzel bir şey ama Opera’ya para kazandırmak daha güzel bir şey 😀 O yüzden bence google kullanmak daha iyi

 • deniz

  acaba başka arama motorları kurabilir miyiz mesela bink yahoo gibi şeyler yada bunları koymak yerine bunu kurmayı gösterbilirsiniz

 • ziyaretçi

  Yandex hızlı erişimde beğendiğiniz favori web sayfalarınızı tek tek yükleyebiliyorsunuz.Üstelik Yandex arama motoru çok hızlı.İlla yandex arama motorunu da kullanmak zorunda değilsiniz.Yukarıdaki arama çubuğundan arama ayarlarını google yapabilirsiniz.İster yandex ile isterseniz google ile arama yapabilirsiniz.

 • Mustafa

  adres çubuğunda protokolleri(http, https vb.) göremiyorum ne yapmalıyım?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba,bugünkü kararlı sürümde ayarlar/tarayıcı/Arama ve adres çubuğunda birleştirilmiş URL’nin tamamını göster ayarını aktifleştirirseniz görünecektir.

   Gelişmiş ayarları göster seçeneğini şaretlemeniz gerekebilir önce.