Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir. Güncellenmesini istiyorsanız lütfen yorum bırakınız.

Intel ve Microsoft Alacakları Cezayı Bekliyor

Yazan: zahek | 12 Mayıs 2009 - 09:07 | Haberler, Opera

Opera şirketinin Microsoft aleyhine açtığı haksız rekabete ilişkin mahkeme kapsamında Microsoft Haziranın ilk haftası savunmasını verecek…

Haberin Özeti

AMD ile mahkemelik olan Intel ve başta Opera olmak üzere bir dizi web tarayıcı şirketiyle ihtilaf yaşayan Microsoft için zor günler geliyor. Şirketler, Adil rekabetin şart koşulduğu Avrupa Birliği sınırları dahilinde, oyunu kuralına göre oynamamış olmanın bedelini ödemeye hazırlanıyorlar. AMD’nin önünü kesmekle suçlanan mikroçip pazarının hakimi durumundaki Intel’in ne ceza alacağı Çarşamba günü belli olacak.

Haberin Devamı

Güçlü Amerikan sermayesi, dünyanın bir çok yerinde canı istediği şekilde ‘at oynatmayı’ alışkanlık haline getirdiği için zaman zaman sistemin aynı şekilde işlemediği Avrupa Birliği(AB) sınırlarında bir hayli çalkantılı durumlar yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda, bir çok Amerikan şirketi, AB’nin işleyen ‘rekabet sistemi’ dolayısıyla ağır cezalara çarptırıldı. Bugünlerde yine, bazı Amerikan şirketlerinin fena halde ‘kötek’ yiyeceği konuşuluyor.

Edinilen bilgilere göre mikroçip lideri Intel’in, bu hafta pek de hoş karşılamayacağı bazı konukları olacak. Bir süre önce, antitröst yasaları çiğneyen Intel’den ‘zor alımıyla’ cezanın tahsil edilmesi bile gündemde. Önümüzdeki Çarşamba günü karar, Avrupa Komisyonu(AK)’nda oya sunulacak. Geçtiğimiz Cuma günü ulusal rekabet kurumuyla gerekli müzakereleri tamamlayan komisyon üyelerinin, tutarı dolayısıyla tarihe geçeceği tahmin edilen cezayı onamaları bekleniyor. Pc mikroişlemci pazarında AMD ile rekabet eden Intel, 2005 yılında bu şirket ile mahkemelik olmuştu. İki şirketin, rekabet dolayısıyla mücadeleleri ilk olarak 2001 yılında AMD’nin şikayetiyle başlamıştı. AK, geçtiğimiz Temmuz ayında perakendecilere bir takım avantajlar sunarak bilgisayar parçalarını sadece kendisinden almaya ikna etmesi ve pazarda baskın hale gelmesi dolayısıyla Intel’e ek bir takım suçlamalarda bulunmuştu.

Diğer yandan, ‘Yazılım Devi’ni de önümüzdeki dönmde zorlu günler bekliyor. AB’nin, Rekabet Komisyonu sözcüsü Jonathan Todd, kurumunun, Microsoft’a sözlü savunmasını yapması için Haziran ayının ilk haftasına tarih verdiğini açıkladı. Microsoft, Windows işletim sisteminin içerisine Internet Explorer(IE) web tarayıcısını eklediği gerekçesiyle  soruşturmaya uğramıştı. Microsoft’un, 3-5 Haziran tarihleri arasında yapması istenilen savunma talebine ne şekilde karşılık vereceği bilinmiyor.

Microsoft, aleyhine suçlamalarını Avrupa’nın ilgili kurumlarına ulaştıran rakibi web tarayıcı sağlayıcısı Norveçli Opera , Microsoft’tan, web tarayıcısını işletim sisteminden bağımszı olarak piyasaya sunmasını ve web standartlarını gözetmesini talep etmişti. Opera’nın, ardından diğer tarayıcı üreticileri, Mozilla ve Google da davada Microsoft’un karşı safında yerlerini almışlardı. Web’de yaşanan gelişmeleri ölçümlendiren Net Applications’un verilerine göre Internet Explorer, tarayıcı pazarının yüzde 66.1′ine sahip bulunuyor.

kaynak

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera 10.5 Duvar Kağıdı » metude, 27 Aralık 2009

Bilinç mi? O da ne? » metude, 06 Haziran 2009

Bing Şimdi de Firefox'a Dahil Oluyor » zahek, 07 Ekim 2010

Opera Bloglarında Unite » zahek, 19 Haziran 2009

2009'un Mobil Tarayıcısı Opera Oldu » zahek, 28 Aralık 2009

Bu yazı 199 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site