Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

İzleyici Sekme Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 9 Mart 2010 | İzleyici sekme Nedir SSS

Opera’nın işlevsel özelliklerinden biri de “İzleyici Sekme” dir. Bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan merak ettiklerinizi diğer bir sayfada takip edebilirsiniz.

İzleyici sekme herhangi bir sayfadayken o sayfaya ilişkin bağlantıları farklı bir sayfada takip etmenize olanak veren bir sekme şeklidir diyebiliriz kısaca. Pratik olan tarafı ise her bağlantı için yeni bir sekme açılmasına gerek kalmaz. Diğer bir deyişle bağlantıyı tıkladığınızda okumakta olduğunuz sayfada, yeni sayfaya geçişle ilgili bir değişiklik olmaz.

İzleyici sekme menüsü sekme araç çubuğu üzerinde görünür olan bir menüdür. Bulunduğunuz sayfaya ilişkin sekmenin üzerindeyken farenizin sağ klik menüsünü kullanarak “İzleyici sekme oluştur” seçeneği ile aktifleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu menü tüm sekme çubuğu üzerindeyken de aktifleştirilebilir durumdadır. Nerede aktifleştiriseniz aktifleştirin o an bulunduğunuz sayfa için bir izleyici sekme oluşturur.

Kullanımı için ise sadece bulunduğunuz sayfadaki herhangi bir bağlantıyı tıklamanız yeterli olacaktır. İlgili bağlantı yeni oluşturulan izleyici sekmede açılacaktır.

Herkese belki çok faydalı ve pratik gelmeyebilir fakat zaman tasarrufu ve karmaşıklığa çare için birebir…

Vivaldi Türkiye sitesi