Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir. Güncellenmesini istiyorsanız lütfen yorum bırakınız.

Kamu Sitelerinde IE Tekeli Var mı, Yok mu?

Yazan: zahek | 12 Ekim 2009 - 16:13 | Haberler

internetexplorer

Bu ilginç soru önergesi, MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut tarafından, yazılı olarak Sayın Başbakan Erdoğan’a sorulmak üzere meclise verildi.


MHP Adana milletvekili Sn. Yılmaz Tankut geçtiğimiz hafta meclise ilginç bir soru önergesi sundu.Soru önergesinde “E-Devlet uygulamalarına erişim için vatandaşlar bilgisayarlarına yüklü olan İnternet tarayıcılarını kullanmaktadırlar. Bu tarayıcılar bilgisayarları ile veya kullandıkları işletim sistemi ile ücretsiz olarak verilebilmektedir. Bu tarayıcılar çok sayıda kişi tarafından kullanılmakta olup, Microsoft İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Apple Safari, Google, Opera ve diğer firmalara ait markalardır.” bilgisini de Sn. Başbakan’a iletti.

Bunun yanı sıra E-Devlet uygulamalarında Microsoft Internet Explorer’ı bu derece öne çıkarıp daha avantajlı bir konuma sokmanın ülke menfaatleri ile de ne denli uyuşup uyuşmayacağını belirterek; “Milli bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkân verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine sahip olunması hususunda hepimizin ulusal bir duyarlılık içerisinde hassas davranmamız gerektiğini düşünmekteyim.” dedi.

Verilen soru önergesinde aşağıdaki sorulara yanıt aranacak.

 1. E-Devlet uygulamalarında özellikle belirli bir tarayıcı veya tarayıcıların kullanılması konusunda bir talimatınız olmuş mudur?
 2. E-Devlet” uygulamaları için yapılan ve yapılacak olan internet sitelerine sadece Microsoft İnternet Explorer tarayıcısı ile ulaşılabildiği iddiaları doğru mudur?
 3. Doğru ise bu internet sitelerinin tüm internet tarayıcıları ile birlikte kullanılması konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?
 4. Tasarruf tedbirlerine faydalı olacağını da düşünerek, kamu ve eğitim kurumlarında ücretsiz işletim sistemi ve ofis yazılımları kullanılması konusunda bir talimatınız olacak mıdır?
 5. Eğer olmayacaksa bunun haklı gerekçesi nedir?

Birilerinin MS tekelinin farkında olup konuyu bu denli üst düzey bir mecrada tartışması, gündeme getirmesi Opera Türkiye olarak bizleri oldukça mutlu etti. Bizler sadece Opera Tarayıcı’nın değil,  İnternet Explorer tekeli karşısında ayakta durmaya çalışan tüm internet tarayıcılarını da dikkate alarak; bu konuya bir an önce el atılarak kamu sitelerinin tekrardan elden geçirilerek tüm web standartlarına uyumlu hale getirilerek, her tarayıcı da da doğru ve düzgün olarak görüntülenmesini ve tüm işlevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmesini talep etmekteyiz.

Ayrıca soru önergesi cevaplarının, sorulan soruların aksi yönünde olmasını da temenni etmekteyiz…

Zira şu an neredeyse tüm kamu internet sayfaları sadece ve sadece İnternet Explorer ile tam olarak düzgün bir şekilde görüntülenebilmektedir… Evet, sadece görüntülenebilmektedir. Bu demek değildir ki sayfalar standartlara uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Az çok internet sayfası ile uğraşanlar bilmektedirler ki; kamu sayfalarının birçoğu şu anki web standartlarını desteklememektedirler ki bu nedenle de diğer internet tarayıcıları tarafından düzgün görüntülenememektedirler.

Bizler bu konudaki sıkıntıları (en azından Opera Tarayıcı için) ortadan kaldırmak maksadıyla bireysel olarak Opera ile Uyumsuz Siteler Forumu‘nu oluşturup ve Opera’da Çalışmayan Siteler projesini başlattık. Tabii ki bu sadece bizlerin (Opera kullanıcılarının) bireysel çabası ile değil tüm Türk internet kullanıcılarının ve diğer tarayıcı kullanıcı ve geliştiricilerinin de desteği ile çözümlenebilecek bir sorundur.

Bizler de Sn. Yılmaz Tankut’un vermiş olduğu bu soru önergesini canı gönülden destekliyor ve neticesini merakla bekliyoruz.Umuyoruz ki hükumetimiz bu konuda yapıcı yaklaşımlar içerisine girecektir.

Yanıtları ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

:: Konuyu forumda tartışın…

Kaynak: 12

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Tarayıcınızın Güvenliği Sizin için Ne Kadar Önemli? » metude, 22 Ocak 2010

En Güvenlisi Opera! » zahek, 10 Kasım 2009

30 Ağustos Zafer Bayramı » zahek, 30 Ağustos 2009

Hızlı Erişim Ekranınızı Yarıştırın » zahek, 28 Temmuz 2009

Neden My Opera Kullanmalısınız » zahek, 21 Eylül 2010

Bu yazı 314 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

 • Opera Türkiye | TTNet’e Kota Sorunu Hakkında Soru Önergesi Sunuldu!

  [...] önce kamu sitelerindeki Internet Explorer Tekeli hakkındaki soru önergesi ile çoğu bilişimcinin takdirini kazanan MHP’li Milletvekili [...]

 • greench #

  18 Ekim 2009, 10:05  (Alıntı)

  greench

  Bir virgül hatası :) Düzeltildi…

 • egomanyak #

  18 Ekim 2009, 02:37  (Alıntı)

  egomanyak

  yazıyı okuyunca opera google’ınmış gibi anlaşılıyor :)

 • BusteR #

  14 Ekim 2009, 15:53  (Alıntı)

  BusteR

  Umut verici bir şey. Şuan bir kişi sorduysa, ilerleyen dönemlerde bunun farkında olacak kişilerde artacaktır. En azından böyle teknoloji içinde olan milletvekillerinin olabildiğini gördük. Sayılarının artması dileği ile.

 • zahek #

  14 Ekim 2009, 09:19  (Alıntı)

  zahek

  Umarım hemen cevaplanır da en azından hükumetin bakış açısını öğrenebiliriz konuya…

 • aFamous #

  13 Ekim 2009, 23:54  (Alıntı)

  aFamous

  Durumdan haberim vardı öncesinden, NTV’de görmüştüm. Fakat öyle dumur bir durumdayız ki şu zamanda böyle bir önergeden bırakın ümidi, ümitsizliğim bile yoktu. Sorgusuz, sualsiz kutluyorum öncülük edenleri.

 • zahek #

  13 Ekim 2009, 22:36  (Alıntı)

  zahek

  Temennimiz aynı yönde..

 • metude #

  13 Ekim 2009, 21:14  (Alıntı)

  metude

  Ülkemizde böyle milletvekillerinin artması dileğiyle…

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site