Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Neden Opera Kullanmalısınız

Yazan: ahmetfx | 24 Eylül 2010 | ahmet soyarslan Neden Opera SSSBugün sizlere bir Opera kullanıcısının (Ahmet Soyarslan) Opera hakkındaki görüşlerini sunmak istiyoruz…


Bizim, yazıda ilgimizi çeken ise kullanıcının oldukça basit ve samimi bir anlatımla neden Opera kullanmanız gerektiğini okurlarına açıklaması oldu ve herhangi bir düzenleme yapmaksızın sizlere sunmayı uygun bulduk. Ahmet Soyarslan aynı zamanda SDN forumlarında da Opera’nın tanıtımı için paylaşımlarda da bulunmaktadır. Yazı için teşekkür ediyor ve sizi bu hoş yazı ile baş başa bırakıyoruz.

Neden Opera? Çünkü…

Uzun süreli bir Firefox kullanıcısı olarak, tilkinin kuyruğunun kopmasıyla birlikte Opera’ya geçtim. İşte nedenleri…

Bu yazıyı okuduktan sonra Opera web tarayıcısı hakkındaki görüşlerinizin değişeceğinden eminim. Mutlaka Opera kullanın dememekle birlikte en azından denemenizi tavsiye ediyorum.

Neden Opera?

İşte Opera web tarayıcısını kullanmamın nedenleri

1. Performans ve Kararlılık:

PeaceKeeper web tarayıcı test sitesinde alınan en yüksek skor Opera’ya ait. Sekmeler arası geçişte olsun, birçok sekmeyi aynı anda açmada olsun herhangi bir takılma, yanıt vermeme sorunu yok. Firefox ve Chrome’a göre çökme durumu oldukça nadir.

2. En Üst Düzey Kişiselleştirme:

Opera’da istediğiniz araç çubuğunun, panellerin, düğmelerin yerlerini değiştirebilirsiniz. Sekmeleri yukarı, sık kullanılanları ekranın altına koyabilir, tam tersini yapabilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

Opera’nın sunduğu birbirinden güzel Windows 7 destekli saydam temaları kurabilir, renk düzenini kendiniz belirleyebilirsiniz. IBIS inspire Transparent temasını denemenizi öneririm.


Opera’ya tema yüklemek son derece basit.

3. Kolay Kullanım:

Hızlı Erişim ekranı web sitelerinizin küçük görüntülerini bilgisayarda saklıyor. Sık Kullanılanlar’ın görsel hali olarak düşünebilirsiniz. Hızlı Erişim normalde 25 web sitesine izin veriyor. Fakat

buradaki yazımdaki aşamaları uygulayarak bu engeli aşmak mümkün. Ayrıca Hızlı Erişim ekranına duvarkağıdı koymak da mümkün.


40 adet Hızlı Erişim sitesi

Sekmelerin üzerine geldiğinizde içeriğin küçük bir önizlemesi görüntüleniyor, böylelikle sekmeye geçmeden sayfanın yüklenme durumu hakkında bilgi almış oluyorsunuz. Ayrıca Windows 7 görev çubuğunda da sekmelerin önizlemesini görebilirsiniz.

Sekme ön izlemesi

4. Fare Hareketleri ile Gezinme:

Belki de Opera’nın en büyük özelliklerinden bir tanesi bu. Sayfada ileri, geri, yenile gibi düğmeleri aramayı bırakın. Açtığınız internet sayfasının neresinde olursanız olun fare kısayolları ile gezinme işlemini yapabilirsiniz. Örneğin sayfaya sağ tıklayıp fareyi geriye doğru sürüklediğimizde Geri düğmesinin işlevini yerine getirmiş oluyoruz. Fare kısayolları Opera’nın ayarlarından değiştirilebiliyor elbette.

5. Gelişmiş Özellikler:

Yavaş bağlantı hızına sahip bilgisayarlar için Opera Turbo özelleği web sayfarınının hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlıyor. Ayrıca Opera bir E-posta istemcisine ve RSS okuyucusuna da sahip. POP3 veya IMAP desteği olan Gmail, Live, Yahoo hesaplarınızdaki e-postalarınızı Opera içerisinde okuyabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca yeni gelen e-postalar ve RSS haberleri için uyarı pencereleri de ekrana geliyor.

RSS okuyucusu ile siteyi gezmeden haberleri alabilirsiniz.

6. Parola Yöneticisi ve Otomatik Tamamlama:

Opera ayarlarına bir kez ad, soyad, adres, e-posta gibi ayarlarınızı girdikten sonra artık bu bilgileri istediğiniz sitede kullanabilirsiniz. İstediğiniz bir metin giriş kutusuna sağ tıklayarak Kişisel Bilgi Gir komutuyla alanı hemen doldurabilirsiniz. Böylelikle site üyeliklerinde zaman tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. Ayrıca metin giriş kutularına yazmaya başladığınızda da Opera size kayıtlı bilgileri öneriyor. Aynı şekilde parola yönetici ile sitelerde tek tık ile oturum açabilirsiniz.

7. Oturum Kaydetme:

Bilgisayar başında bir sürü site açtınız ve acil olarak çıkmanız gerekti. Oturum kaydetme özelliği burada imdadınıza yetişiyor. Bu özelliği kullanarak geçerli oturumu kaydedebilir ve daha sonra kaldığınız yerden gezinmenize devam edebilirsiniz.

8. Ortak Özellikler:

Diğer tarayıcılarda olan gizli gezinme, oturum kurtarma, geliştirici araçları, geçmiş temizleme, eklenti desteği, arama gibi özelliklerden bahsetmek istemiyorum. Opera’nın özellik olarak herhangi bir eksiği yok.

8. Keşfedin:

Opera’nın benim için önemli olan özelliklerini paylaştım. Tüm özelliklerini yazmak yerine bunları sizin keşfetmenizi öneriyorum. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle…

Kaynak

Opera’yı Kullanın

Opera Tarayıcı’nın gelişmiş birçok özelliği ve tüm modern web standartlarını desteklemesi sayesinde internette sorunsuz olarak dolaşabilir, e-postalarınızı kontrol edebilir, Opera Link ile verilerinizi eşleştirebilir, Opera Unite ile tek bir tıklama ile bilgisayarınızı bir sunucuya çevirebilir, IRC özelliği ile arkadaşlarınızla sohbet edebilir, sınırlı bir bağlantınız var ise; Opera Turbo ile kota aşım sorununu ortadan kaldırabilir ve daha birçok varsayılan özelliği ile en iyi web deneyimini yaşayabilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://atillagoguslu.blogspot.com Atilla

  Opera’nın tarayıcıdan sonraki en güzel özelliği içinde iyi bir RSS okuyucusu olması.

 • Pingback: Anonim()

 • Pingback: Tweets that mention Opera Türkiye | Neden Opera Kullanmalısınız -- Topsy.com()

 • Pingback: Opera Türkiye | Opera 11 Tanıtım Videosu (Türkçe)()

 • Mehmet

  Allahaşkına Yazmadıgım Yer Kalmadı IE8 Exploler Ana Sayfamda Başka Tarayıcı Çalışırmı? Fakat Ana Sayfam Degişmeyecek yokmu bilen birisi bütün ünlü yerlere yazdım bilmiyorlar

  • Anonim

   Açıkçası sorunuzu pek anlayamadım. Yapmak istediğiniz nedir tam olarak?

 • Misafir

  en önemli özellik kesinlikle fare hareketleri ve opera link. başka pc ye oturunca direk opera kuruyorum, o derece. :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Bence de en iyi özelliklerinin başında bu ikisi var :)

 • ibrahim

  Opera 23.0.1514.1 sık kullanılanlar çubuğu yok :( Labirent gibi bir tarayıcı 3 ay oldu sık kullanılanlar sekmesini bulamadım.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yer imleri çubuğunu aktifleştirebilirsiniz ayarlar sayfasından.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yine ayrıca herhangi bir sayfayı yer imlerine eklerseniz , yer imleri çubuğu otomatik olarak aktifleşecektir.

 • http://hzzammakam.blogspot.com U.F.U.K

  Say say bitmezki…Nerden başlasak… :)