Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir. Güncellenmesini istiyorsanız lütfen yorum bırakınız.

Opera 10.2 Alpha Yayınlandı!

Yazan: zahek | 1 Aralık 2009 - 18:00 | Haberler, Opera

op10.20


Opera 10.2 Alpha deneme sürümü geçtiğimiz hafta yayınlandı. Merak ediyorsanız okumaya devam edin.opera102a


Bildiğiniz gibi Opera 10.10 kararlı sürüm daha çok yeni duyurulmuş olmasına rağmen, peşi sıra 10.20 Alpha sürüm duyuruldu. Bir önceki sürümde Unite uygulamaları üzerinde çalışılarak sorunlar giderildi ve bu sürümden itibaren de anlaşılan o ki Opera Bileşenleri üzerinde yoğunlaşılacak. Artık Opera Bileşenleri tamamen bağımsız bir şekilde hareket ederek kullanıcıya esneklik sağlayacak.

Opera kullanıcıları Bileşenler konusunda biraz karamsar olmuş olsalar da bu yenilik Opera için büyük bir adımı temsil edecektir. Masaüstü kullanıcıları kendi kullanımlarına hitap edecek şekilde (FF’deki eklenti mantığında) bir dizayna sahip olmasını istemektedirler bu bileşenlerin. Yani bağımsız bir pencerede açılmamaları, Opera içinde entegre bir yapıda çalışmaları vb…

Bu masaüstü kullanıcıları için doğru bir taleptir, fakat resmin geneline bakıldığında bu işin tam olarak bu şekilde olmadığı ve Opera firmasının bileşenler yardımı ile sadece masaüstü kullanıcılarını değil de onlarla beraber çoklu platformları hedef aldıkları açıkça görülmektedir. Örneğin bu bileşenlerin bir televizyonda yahut bir oyun konsolunda kullanılması gibi… Bu oldukça doğru bir karar ve pazarlama stratejisidir açıkçası (Bu konuyla ilgili güzel bir haber Opera Bileşenleri Neden Bu Kadar Önemli).

Yine ayrıca ilk defa bu sürümle Twitter ve Google Translate bileşenleri duyuruldu.

Bu kadar kısa bilgiden sonra gelelim neler yeni sorusuna…


Neler Yeni?

Tarayıcıdan bağımsız

Masaüstü için Opera Bileşenleri bağımsız olarak hareket edebilirler ve ayrı bir şekilde kaynak kullanırlar.

Çok işlemli yapı

Her Opera Bileşeni diğer uygulamalardan ayrı bir işlem olarak çalışır, böylece bileşenleriniz için daha güvenli ve daha kararlı bir ortam sağlanmış olur.

Windows, Mac ve Unix/Linux bütünleşmesi

Opera Bileşenleri işletim sistemindeki normal bir uygulamaya benzer şekilde davranabilir: Aynı pencere kaplaması, Windows’ta Başlat menüsündeki ya da Mac’te Uygulama klasöründeki simgeler gibi.

Bağımsız fakat kopuk değil

Opera Parola Yöneticisi’ni ve hatırlatma pencerelerini halen kullanabilirsiniz ve böylece favori araçlarınızı kaybetmemiş olursunuz.

I/O Dosya desteği

Opera Bileşenleri yardımı ile bilgisayarınızdaki dosyalara erişebilirsiniz. Müzik dinlemek, video izlemek, resim görüntülemek için bu bileşenleri kullanabilirsiniz.

Opera Dragonfly desteği

Eğer bir geliştirici iseniz Bileşenler yardımı ile Opera Dragonfly’ı kontrol edebilirsiniz (remotely debug your HTML- and CSS-based widget).

Not: Günlük internet gezintiniz için Opera’nın son kararlı sürümü olan 10.10‘u kullanmaya devam ediniz. Opera 10.2′yi verilerinizi yedeklemeden kullanmayınız.


opera10.2download


Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Galeri Bölümü Eklendi » zahek, 10 Nisan 2009

Fotoğraflarla Opera Software ASA » zahek, 29 Nisan 2010

Internet Explorer'ı Bırakın » zahek, 19 Ocak 2010

Mobil İnternetin Son Durumu - Nisan 2009 » zahek, 27 Mayıs 2009

İlk Eklentiler Arasında WOT var » zahek, 15 Ekim 2010

Bu yazı 437 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

  • Opera Türkiye | Opera 10.2 İptal Edildi!

    [...] 1 ay önce Alfa sürümü yayınlanan ve genel olarak Widget geliştirmesi içeren 10.2 sürümü iptal edildi. Hemen üzülmeyin! Daha iyi bir haberimiz [...]

  • BusteR #

    01 Aralık 2009, 19:55  (Alıntı)

    BusteR

    Widget sistemi Firefox’daki addon’lara benzetilmesi yanlış gibi geliyor bana. Widget daha çok Google Desktop veya Yahoo! Widgets elemanları gibi kullanılıyor. Bu yüzden Opera Eklenti/Widget sistemi Firefox’dan farklı.

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site