Opera 10.5 Beta Yayında!

Yazan: zahek | 13 Şubat 2010 - 00:01 | Haberler, Opera

Opera 10.5 ön-alfa sürümünün duyurulmasının üzerinden henüz iki ay kadar bir süre geçmemesine rağmen beta sürüm yayınlandı. Biz de biraz daha ayrıntılı inceleyelim istedik…10.5 ön-alfa sürüm ile ilgili haberimizi 22.12.2009 tarihinde sizlerle paylaşmıştık biliyorsunuz. Bu süre sonrası Opera Software, ürün geliştirmeye müthiş bir ivme kazandırarak yaklaşık 2 ay gibi bir sürede Windows için beta aşamasına ulaştı. Bu süre zarfında 12 farklı derleme yayınlayarak kullanıcıları ile paylaştı ve geri bildirimleri topladı.

Bunun yanı sıra, Mac ve Unix versiyonları için de çalışmalar aynı hızla devam etmekte olup şu sıralar alfa aşamasında olduklarını söyleyebiliriz bu platformlar için de. Görünen o ki final sürümleri tüm platformlar için de yılın ortaları ya da ikinci yarılarında kullanıcılara sunulacak.

Şimdi sizlere yeni beta ile ilgili gelişmelerden bahsedelim biraz…


Gördüğünüz En Hızlı JavaScript Motoru

Opera’nın yeni JavaScript motoru Carakan ile internet hızınızda eskiye nazaran yaklaşık 8 katlık bir hızlanma olacak.


Daha Kolay Kullanılan Arama Motorları

İstediğiniz bir arama motorunu arama kutucuğunu kullanarak çok daha hızlı ve kolayca yönetebilirsiniz.


Daha İyi Bir Windows Entegrasyonu

Yeni Opera 10.5′in “Aero Glass” desteği sayesinde Opera, Windows 7 ve Vista’da sizlere tam bir görsel şov deneyimi sunuyor. “Aero Peek”, “Jump List” desteği ile Opera simgesi altından birçok şeyi kolayca organize edebilirsiniz.


Yeni Opera Bileşenleri

Opera Bileşenleri artık tamamen Opera’dan ayrılıp masaüstünüze taşındı. Bileşenler artık bağımsız olarak çalışacak ve Opera Dragonfly ile ayrıca düzenlenebileceklerdir. Opera bu şekilde geliştiricilere kolayca bileşen hazırlama imkanı sunmaktadır.


Uyumluluk Standardında Bir Üst Seviye

Opera’nın web standartlarına olan desteği daha da geliştirildi. HTML 5 ve CSS 3 ile ilgili yeniliklerle (video desteği, efekt uygulamaları, vb.) Opera, geliştiricileri daha güçlü ve verimli bir konuma getirmektedir. Opera 10.50 ile internet daha bir güzel görünmekte…


Daha Akıllı Bir Adres Alanı

Adres alanı artık eskisinden daha zeki… Herhangi bir sözcük yazdığınızda, sözcük otomatik olarak; yer imleri, geçmiş ve ziyaret edilen sayfa içeriğinde aranarak listelenmektedir. Yine açılan listedeki herhangi bir girdiyi, sağ taraftaki çarpı “X” işaretini kullanarak listeden temizleyebilirsiniz. Yine aynı sözcüğü kolayca yer imlerinizde ve geçmişte de aratabilirsiniz.


Daha İyi Bir Gezinti için Geliştirilmiş Hatırlatmalar

JavaScript uyarıları, parola yöneticisi, HTTP uyarıları gibi hatırlatma pencereleri artık daha kolay anlaşılabilir şekilde, sayfa arka plan gölgelendirmesi ile tasarlandı.


Yeni Vega Grafik Kütüphanesi

10.50 ile ekranda gördüğünüz her şey, Opera’nın yeni ve yüksek performanslı grafik kütüphanesi aracılığıyla düzenlenir. Bu aynı zamanda, internet gezintisi esnasında çok hızlı ve daha akıcı bir görüntüleme/canlandırma olanağı sağlar.


Yeni Gizli Gezinti

Artık arkanızda hiçbir şey bırakamadan, rahatça gezinebilirsiniz. Hem gizli sekme gezintisi, hem de gizli pencere gezintisi ile birlikte kimseye duyurmadan, özel gezintilere çıkabilirsiniz…


İhtiyacınız Olanı Kolayca Bulun

İstediğiniz şeyi, istediğiniz sayfada kolayca bulabilirsiniz. Aradığınız şey tüm eşleştirmeleri ile birlikte ve arka plan gölgelendirmesi ile beraber, apaçık karşınıza gelecek. Yapmanız gereken; klavyenizin nokta (.) ve eğik çizgi (/) kısayolunu metin aramak için, vigül (,) kısayol tuşunu ise bağlantı aramak için kullanmak.


Gelişmiş Önbellek Kontrolü

Opera’nın opera:cache özelliği sayesinde artık tarayıcı önbelleğinizdeki verilere kolayca ulaşabilir ve kontrol edebilirsiniz.


Sayfalara Daha Yakın Olun

10.5 beta içindeki diğer bir yenilik ise sayfa yakınlaştırma ve uzaklaştırmayı sağlayan görsel bir pencere. Tarayıcınızın sağ alt kısmındaki “View/Görünüm” düğmesini kullanarak bu pencereyi aktifleştirebilir ve kaydırma çubuğu ile sayfayı kolayca yakınlaştırabilirsiniz.

:: 10.50 Beta’yı Opera Türkçe Forumları’nda tartışın…

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera 11 Eklenti Sayfası » zahek, 21 Ekim 2010

Yeni “O” Menü Düzeni » zahek, 26 Şubat 2010

Opera'ya Türkçe Desteği Ne Zaman Eklendi Biliyor musunuz? » zahek, 04 Ağustos 2010

Yeni Bir Çevirmenimiz Daha Var » zahek, 31 Mart 2010

Yeni Dragonfly Çok Yakında Hazır » zahek, 30 Eylül 2010

Bu yazı 745 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site