Opera 10.5 Pre-Alpha (Unix)

Yazan: zahek | 6 Ocak 2010 - 13:09 | Haberler, Opera

10.5-unix-logo


Opera 10.5′in Unix versiyonu da deneme amaçlı olarak görücüye çıktı.Aralık 2009 sonlarında Windows ve Mac. kullanıcıları için yayınlanan Opera 10.5 ön-alfa sürümün Unix sürümü bildiğiniz gibi dağıtıma çıkmamıştı. Ve yine söyledikleri gibi 2010′a girilen ilk saatlerde bu sürümde görücüye çıkarıldı.

gtk-dialog-small2

Bu yeni sürümle ufak birkaç değişiklik daha yapılarak hem Unix hem de Windows kullanıcıları için video element desteği eklendi.

Bnun yanısıra, bu sürümle özellikle Unix için birçok radikal değişikler yapılmış. Daha önce de belirtildiği üzere QT library bağımlılığı ortadan tamamen kaldırılmış. Bunu yaparken popüler masaüstü uygulamaların çok daha fazla uyumluluk sağlanması amaçlanılarak hareket edilmiş ve Opera’nın bilgisayarınızda kurulu herhangi bir ek kütüphaneye gereksinim duymadan çalışması sağlanmıştır.

Bunun anlamı; Opera, herhangi bir grafiksel araç setine ihtiyaç duymaksızın çalışabilecek fakat siz yine de bir araç seti yüklemek istiyorsanız; Opera,  ilgili araç setini yüklemeyi ve çalıştırmayı deneyecektir. Opera 10.5 sürümü ile  Gnome/GTK+ ve KDE4/Qt4 desteği sağlama konusuna çok da fazla odaklanılacak gibi görünmektedir.

Bu sürüm de diğer ön-alfa sürümü gibi Carakan’ı (yeni java script motoru)  içermektedir. Fakat Carakan, 32 bit yapılı sistemelere nazaran 64 bit yapılı sistemlerde daha kararsız çalışabilir.

Daha detaylı bilgi için TIKLAYIN…

İndirme Adresleri

UYARI: Bu sürüm ön-alfa sürümdür. İlk sürüm olması nedeniyle fazla hafıza kullanımına, çökmelere, veri kayıplarına sebep olabilir. Dolayısıyla şu anki güncel bir Opera versiyonu üzerine yüklenmesi tavsiye edilmez. Lütfen varsayılan olarak görünen kısımda farklı bir klasöre kurulum yaparak denemelerinizi yapınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera 10.61 ve Dragonfly Değişimleri » greench, 19 Ağustos 2010

Fotoğraflarınızı Etiketlendirin! » metude, 23 Ekim 2009

OTN - Yine Yeni Yeniden [Anket] » zahek, 22 Haziran 2010

Carakan Nedir? » greench, 09 Temmuz 2009

Opera 10 USB-Turbo Hazır » zahek, 02 Eylül 2009

Bu yazı 302 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

 • Opera Türkiye | Opera 10.50 Final Yayınlandı!

  [...] Opera 10.5 Pre-Alpha (Unix) [...]

 • zahek #

  06 Ocak 2010, 22:03  (Alıntı)

  zahek

  Evet dediğiniz doğru.
  Bu sürüm büyük ölçüde unix versiyonlar için çıkarıldı fakat birkaç farklı iyileştirme yapıldığı için diğer sistemler için de kurulum dosyaları güncellendi.

 • Opera #

  06 Ocak 2010, 20:12  (Alıntı)

  Opera

  Unix= linux değil mi?
  Linux içinse neden windows ve maclar da yararlanabiliyor?

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site