Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 11 Beta

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 23 Kasım 2010 | 11 beta Opera 11 Opera 11 beta Sekme gruplama

Modern tarayıcıların son geldiği noktayı en iyi şekilde görebilmeniz için Opera 11 Beta bugün yayınlandı.

Opera Software firması 2010 yılında hiç durmaksızın ilerlemeye ve gün geçmeden yeni bir sürpriz yapmaya devam etmeden duramıyor görünüyor. Opera Tarayıcı’nın beklenen yeni sürümü , göz bebeği, Opera 11’in ilk resmi Beta sürümü bugün kullanıcılara sunuldu. Yine her zamanki gibi bazı yenilikleri beraberinde getiriyor tabii ki.

Bu yazıya devam etmeden önce saha önce sizlere duyurduğumuz aşağıdaki haberleri incelemenizi öneriyoruz.


Farklı olan nedir?Beta sürümde karşımıza çıkan en önemli yenilik Sekme Gruplama işlevi (Tabbed Browsing) olarak görünüyor. Bu yeni özellik ile beraber Sekmeleri kolayca istediğiniz şekilde gruplandırabileceksiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz sekmeyi yine istediğiniz diğer bir sekme üzerine sürükleyip bırakmak. Gruplanan sekmeler tek bir sekmeymiş gibi görünecektir ekranda. Eğer sekmenin sağ tarafındaki ok işaretine basılırsa sekmeler tekrar çözülecektir.

Konuyla ilgili hazırlanan video aşağıdadır.

Uzantı desteği, görsel fare hareketleri, yenilenen e-posta peneli ve tüm diğer yenililikleri inceleme için lütfen  bu yazıyı inceleyin.

Bu sürümün test derlemesi olduğunu unutmayınız. Hatalar, çökmeler, takılmalar olabilir. Hatta çalışmayabilir bile…  Sadece deneyimli kullanıcılara önerilir.

Sadece İngilizce dilindedir. Dil dosyası güncellendiğinde Twitter hesabımızdan takip edebilir ve Dil Dosyası sayfamızdan indirebilirsiniz.

Eforix tarafından çevrilmiş Türkçe dil dosyasına bu adresten ulaşabilirsiniz. (Dil Dosyası Kurulumu)

http://twitter.com/operaturkiye/status/5235247985721344
Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: Tweets that mention Opera Türkiye | Opera 11 Beta -- Topsy.com()

 • Pingback: Opera Türkiye | Opera 11 Duvar Kağıtları()

 • http://www.ismailkaraca.tk ismail

  Şu görsel fare hareketi özeliği var ya o fare hareketlerini kullanıyorum ama görselin  çıkmasını istemiyorum onun için nasıl bir ayar gerekiyor bilgilendirebilir misiniz acaba ?

 • http://www.ismailkaraca.tk ismail
 • Hasan salihoğlu

  Hani bir sonraki derleme bir kaç mb büyük olacaktı :) yoksa ben mi tam tersini anladım:) Opera setup dosyasında farklı bir sıkıştırma yöntemi kullanmaya başladı galiba, 10.63 sürümü  12.73 mb iken 11 beta 6.92  mb ye düşmüş.
  Adres satırında http kısmını kapatan güvenlik rozetinden bir şey anlamdım:) sadece maile girince sarı oluyor başka da hiç tepki yok.
  Sekme kümeleme işlemi gençlere göre bir yenilik olmuş, opera geleceğe dönük yenilikler yapıyor, yaşlıların sekmelerden o kadar kafası karışırken bir de kümeleme çıktı başlarına 😀 operayı görüp beğenen pek çok yakınım sekmeler yüzünden internet explor 6 ya geri döndü. Sayfaların yeni sekmede açılıp açılmaması seçeneğini  daha pratik olmalı. Operanın sekme barı çok işlevsel ve çok perforamanslı ama bilgisayarla ileri yaşlarda tanışan insanlar için pek kullanılışlı değil. Bir de eklentileri sekme çubuğuna dizmek zorunda mıyız soldaki paneller gibi gizleyebiliyor muyuz çok görüntü kirliliği yapıyorlar.

 • http://www.operaturkiye.net agresiff

  Daha da güzel olacak :)

 • resler

  Bir süredir opera 11 kullanıyorum ve sekmeleri geniş ekran monitörün kullanım alanında daha iyi yararlanmak için sola alıyorum. Fakat hem 10 veriyonunda hemde 11 betada sekmeleri sola alınca sekmeler üstteyken görünmeyen başlık çubuğu görünür oluyor ve bir satırlık alan yine kullanılmaz oluyor. Sekmeleri sola veya sağa aldığımızda başlık çubuğunun görünmesini engellemenin bir yolu varmı?

 • http://metude.blogspot.com/ metude

  Maalesef şimdilik Opera ayarlarından yok.
  http://my.opera.com/Tamil/blog/opera-launcher ile disable title bar ayarını kullanarak kaldırabilirsiniz. Ancak 11. sürümde çalışıp, çalışmadığını bilmiyorum.

 • Pingback: Opera Türkiye | Opera 11 Çok Yakında Hazır()

 • Ahmet Onurhan

  Vay be 4 yıl geçmiş şu an 29. sürümünde …