Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 11’i İnceleyin

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 21 Ekim 2010 | Eklenti Görüntü İlk Opera Opera 11


Opera 11’a ait ilk görüntüleri ve detayları veriyoruz, yazımızı kaçırmayın…

Geçtiğimiz hafta düzenlenen UNW kapsamında Opera 11’in eklenti desteği ile beraber geleceğini duyurmuştuk sizlere. Aslında tahmin edilenin aksine bu sürüm için çok da fazla beklemeye gerek kalmayacak görünüyor. Her ne kadar bu tarih ile ilgili size fikirlerinizi sormuş olsak da bu sürüme ait ilk demolar Opera sunucularında göründü. Ama biz yine de tarih konusunda bir şey belirtmeden yarışmamıza devam edeceğiz. Konumuza geri dönecek olursak.

Opera 11’in daha önceki sürümlerinden en büyük farkının  eklenti desteği olacağını biliyorsunuz artı zaten. Bu eklentileri indirebilmeniz için bir adres (http://addons.labs.opera.com) açılmış görünüyor.Bu adrese de yine -muhtemelen- my opera kullanıcı adınız ile bağlanıp istediklerinizi indirebileceksiniz.

Yeni Opera 11 ‘in kurulum ekranı aşağıdaki gibi karşımıza geliyor ve buradaki en önemli değişiklik kurulum sırasında kurulum dilini seçebiliyor ve bilgisayarınızdaki istediğiniz kullanıcıyı Opera için tanımlayabiliyor olmanız…
Opera 11 kurulum sonrası 11 Alpha 1029 versiyon numarası ile karşımıza geliyor. Bu arada yeni Opera’nın muhtemelen64 Bit desteği de bulunacak.Kurulum sonrası tabii ki ilk incelediğimiz şey ise eklentilerin nerede olduğu, nasıl yönetileceği ve benzer şeylerdi işte…

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere eklentilere ulaşmak için “O” Menü/Extensions kısayolunu kullanabilirsiniz.Yine buradaki “Manage Extensions” (Eklentileri yönet) menüsünü tıkladığınızda yeni bir yönetim penceresi açılmaktadır. Fakat şu an herhangi bir eklenti olmadığı için boş durumdadır.Eklentileri indirebilmek için ise “O” Menü/Extensions/Get Extensions menüsünü, Ctrl+Shift+E kısayolunu  ya da üstteki “Get started” düğmesini kullanmalısınız. Sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş ekranı gelecek. Tabii şu an için giriş mümkün değildir.Opera 11’in varsayılan hızlı erişim arka planında da ufak bir değişiklik bulunmakta ve aşağıdaki gibi görünmektedir.Opera 11 şu an için resmi olarak duyurulmamıştır. Biz bu yazıyı deneme amaçlı Opera sunucularına konan sürümünü kullanarak hazırladık. Fakat yayınlanma tarihine kadar ekleme ya da çıkarımlar olabilmektedir. Dolayısıyla Opera Desktop Team tarafından resmi bir duyuru yapılana kadar herhangi bir kurulum  yapmanız halinde tüm risklerin tarafınıza ait olduğunu bildirmek isteriz.

Saygılarımızla,

Vivaldi Türkiye sitesi