Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 12.10 Final Yayınlandı!

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 6 Kasım 2012 | Final Hız IPv4 IPv6 Masaüstü opera 12.10 spdy turbo

Opera 12.10 final sürümü bugün itibariyle indirilmeye hazır durumda. Hatırlarsanız 12.10’un ilk beta sürümü Ekim ayı başlarında duyurulmuştu . Yaklaşık bir aylık süre boyunca birçok hata giderildi ve bazı performans iyileştirmeleri yapıldı

Bu sürümdeki yenilikleri sınıflandırırsak; yeni web standartlarına destek, site uyumluluğunu arttıran düzenlemeler, sayfa yükleme hızının arttırılması, işletim sistemlerine daha iyi destek, yeni eklenti API’ları ve hata düzeltimleri şeklinde belirtebiliriz.

 

Yeni Web Standartlarına Destek

ICC desteği ile ilgili bir görsel

Opera 12.10 ile beraber Presto, 2.12.388 sürümüne güncellendi. Bu güncelleme ile beraber Opera; Flexbox, HTML5 Tam ekran, ICC profilleri, CSS TV profili, DOM Olayları Seviye 3 – Klavye olayları, WebVTT desteği, track elementi, iç içe @media kuralları ve daha önceki sürümlerde gelen ama güvenlik sebebiyle varsayılan olarak kapatılan Web soketlerini destekliyor.

 

Performans İyileştirmeleri

Opera 12.10, artık 2. ve 3. taslak SPDY protokollerini destekliyor. Bu protokolle ilgili açıklamalara hatırlarsanız  SPDY ilgili yazımızda değinmiştik. Yine ayrıca bu sürümde Turbo modda SPDY protokolünün kullanılmasını sağlayacak yeni bir ayar da (opera:config#Proxy|UseSPDYforTurbo) eklendi.

Opera, SPDY protokolünün yanı sıra, artık bir bağlantının üzerine geldiğinizde, o adresin bulunduğu sunucunun adresini önbellekliyor. Bunun anlamı, bağlantıya tıkladığınızda web sayfası belli bir ölçüde daha hızlı açılacak. Bu özellik herhangi bir web sayfasını indirmediğini de belirtelim ayrıca. SPDY protokolünü destekleyen sayfalrı görmek için hazırlanan SPDY eklentisini kullanabilirsiniz.

Bunlardan ayrı olarak Opera bu sürüm de ayrıca “RFC 6555 – Happy Eyebals” adında bir protololü daha destekliyor. Bu protokol kabaca; sunucu ve istemci arasında kurulacak bağlantının ipv4 ile mi yoksa ipv6 ile mi daha hızlı olacağının belirlenmesini ve istemcinin bunun üzerinden iletişim kurmasını sağlıyor. Bu sayede bağlantı gecikmeleri önlenmiş oluyor. IPv4‘ün bırakılıp IPv6‘ya geçme arifesinde olduğumuz şu dönemde herhangi bir etki göstermese de geçişler başladığı zaman nimetlerinden faydalanacağız.

 

İşletim sistemi desteği (Mac OS X ve Windows 8)

İşletim sistemlerinizi her zaman kullanıyorsunuz ve tarayıcıları da rahat etmek, keyifli bir şekilde gezinmek için kullanıyorsunuz haliyle. Günümüzün geliştirilmiş işletim sistemleri haliyle farklı özellikler ve davranışlar sergilemektedirler. Dolayısyla tarayıcıların bu özelliklere yönelik desteklerini arttırmaları oldukça önem arz etmektedir.

 

Bu anlamda Opera 12.10’nun MAC işletim sistemi için olan versiyonu; Mac OS X Mountain Lion‘un önemli özelliklerinden olan bildirim merkezi (notification  center), sosyal ağlar için dahili paylaşım özelliği ve hatta Retina görünüm desteği(Retina display) ile beraber gelmektedir.

 

Elbette Windows kullanıcıları da unutulmuş değil. Şu an için Windows 8 konusunda geliştirmeler devam etmekle beraber, inertia scrolling ve pinc-to-zoom özellikleri hem Windows 7 hem de Windows 8 kullanıcıları için desteklenmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

Eklentiler

Eklentiler konusunda yeni API’lar eklenilerek, eklentilerin fonksiyonelliklerinin daha da arttırıldığını söyleyebiliriz. Bu konudaki yenilikleri daha evvelki yayınladığımız Opera 12.10 Beta inceleme yazımızda bulabilirsiniz. Tüm bu geliştirmeler sonrası  Eklenti Kataloğu oldukça hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam etmektedir.

Gördüğünüz üzere Opera dopdolu bir sürüm ile yine karşımızda. Elbette tüm bunları denemeniz ve kendiniz yorumlamanız gerekmektedir. Bol Opera’lı günler dileriz.  

 

 

 

 

Değişiklik listesi

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: Opera 12.10 Final Yayınlandı « Operatör()

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=562712559 K Doğan Uslu

  bookmarklet simgeleri gorunmuyor… üzücü bir hata… opera geliştiricilerine konuyu iletir misiniz?

  • http://my.opera.com/greench greench

   İşletim sistmeiniz nedir? Güncelleme yaptınız sanırım?

   • http://www.facebook.com/profile.php?id=562712559 K Doğan Uslu

    hem xp 32bit hem win7 32bit de denedim…

    kindle ile ilgili bookmarkletlerin simgeleri görünmüyor…

    güncellemeri takip ediyorum…

    • http://my.opera.com/greench greench

     Bookmarklardan bahsetmiyorsunuz değil mi? Bir tane örnek bookmarklet gönderebilir misiniz? Bazen güvenlik sebebiyle bir şeylerin çalışmasına izin vermeyebiliyorlar…

 • Felasife

  İşletim sistemi desteği (Mac OS X ve Windows 8)

  Parantrez arasına Linux/FreeBSD isimleri yazmayı unutmuşlar sanırım:))

  Hayırlı uğurlu olsun, FreeBSD portlarına dün gece girdi 12.10 ve güncelledim pek bir sorunda görünmüyor, fakat pencere üstünü fare ile tutup sağa/sola sürüklemek mümkün olmuyor ama sağa/sola ve aşağıya pencere genişleyip daraltılabiliyor tam ekran da olabiliyor.
  Gerçi çokta problem yaratmıyor zaten yakında FreeBSD yeni sürüm kuracağım o zaman bakarım, şimdiki sistemim biraz eğreti de bunda da hata olabilir.:)

 • enbaba

  opera 12.10 yükledim ancak operayı açtığımda görev çubuğu kayboluyor. Opera biraz büyüdü sekmeler sol üstteki opera yazısının altına kaydı.Operayı tam ekran yapmsdım kendi kendine oldu. Operayı eski haline nasıl getiririm.

  • http://my.opera.com/greench greench

   opera.exe özelliklerinden tam ekran olarak başlatma seçeneği belki işe yarayabilir.

 • Eren Şener

  12.10’u Mac bilgisayara kurdum ve enteresan bir şekilde “ş” harfleri artık görünmüyor. Sadece “ş” harfi yok, diğer türkçe karakterlerde problem yok. Sebebi ne ola ki?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Web sayfalarındaki karakterlerden mi bahsediyorsunuz? Yoksa Opera üzerindeki karakterlerden mi?

   • Eren Şener

    Opera üzerindeki karakterler de “ş” harfi çalışmıyor. Örnek olsun opera üzerindeki googleda ara bölümünde (veya adres çubuğunda “ş” harfi hiç basmıyor. ama webdeki sayfada yer alan bir “ş” harfini kopyala yapıştır şeklinde google toolbar’a ekleyebiliyoruz.

    • Eren Şener

     Bu arada bu “ş” hatası sadece Mac OSX Mountain Lion için geçerli, Wİndows7 için bir sıkıntı yok görünüyor.

     • http://www.operaturkiye.net zahek

      Sorun hala devam ediyor mu aşağıdaki sürümle?
      http://my.opera.com/desktopteam/blog/show.dml/55797542/

     • http://www.facebook.com/eren.sener.1612 Eren Şener

      Evet bu sürümde çözülmüş, teşekkür ederim yardımınız için.

     • http://www.operaturkiye.net zahek

      Çok güzel.

 • sinan

  internet bağlantısı değiştiğinde hata veriyor dikkatinize.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Nasıl bir hata veriyor? Internet bağlantısı değiştirme dediğiniz kablosuz ağdan kablolu ağa geçmek gibi mi, yoksa bir kablosuz ağdan çıkıp bir başka kablosuz ağa geçmek gibi mi?

   • http://www.facebook.com/waterprof Sinan Tarkun

    ali adlı kablosuz ağından veli adlı kablosuz ağına geçiş yapıyorum .sayfada gezinmeye devam etmeye calıştığımda yada yeni bir siteye girmeye çalıştığımda iç hata diyor.

    • http://my.opera.com/greench greench

     Bunu hangi işletim sisteminde yaşıyorsunuz? Windows 7-8? x64?

     • http://www.facebook.com/waterprof Sinan Tarkun

      windows 7 hem 32 bit hem 64 bit.

     • http://my.opera.com/greench greench

      DSK-378105 olarak hatayı açtım. ek bilgi eklemek için DSK-378105@bugs.opera.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

     • http://www.facebook.com/waterprof Sinan Tarkun

      siz hatayı yolladıysanız problem yok.cevabı beklemekteyiz.

     • http://my.opera.com/greench greench

      Hatayı raporladım ama hatayı tekrarlayamadım, yani oluşturamadım kendi bilgisayarımda. Bu yüzden siz, hatayla ilgili olduğunu düşündüğünüz ne varsa yukarıda paylaştığım e-posta adresine gönderirseniz sorun daha hızlı araştırılır ve çözülür.

    • dsa

     bende de oldu. şöyle ki pc yi yeniden açtım interneti hemen bağlanmadı, operayı felan açtım internet bağlı olduğu halde iç hata felan diyor. mecburen operayı yeniden kapatıp açtım.

 • Taylan

  Bu sürümde eklenti sorunu var.Xtranslate eklentisinin ayarlar kısmını tıklayınca çoğu zaman boş bir sayfa açılıyor.Ayrıca eklentinin ayarlarını yapıp kayıt edip çıktıktan sonra ayarlar değişmiyor.bir sonraki oturumda ilk haline dönüyor.Ayrıca Ghostery eklentisi, Opera’yı her açtığımda çalışıp ilk kurulum ekranı geliyor.

 • dsa

  bazı sayfalara girdiğimde giriş yapıyorum opera, şifreyi kaydedeyim mi diye sormuyor. giriş ekranı flaşlı felan bişi. burda nasıl şifre kaydetcez.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Sanırım parola yöneticiniz etkin haldedir? Benzer bir site örneği var mı?

 • yayayayyay

  internet bağlantısı 12.10 açıldıktan sonra oluşturulursa opera bağlantı yok sanıyor. aynı anda opera 11 diğer tarayıcılar vs. hiçbir programda bu sorun yok.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Çevrimdışı çalış modunu kapatın, ön belleği temizlemeyi deneyin…

 • http://my.opera.com/greench greench

  O site flash kullanıyor. Flash üzerinde şifre kayıt işlemleri yapılamıyor maalesef.