Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 12.50 Hız Kesmeden Geliştiriliyor

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 29 Ağustos 2012 | API Eklenti ICC ptokolü Marlin Next opera 12.50 spdy tam ekran

Opera’nın Next versiyonu olan 12.50 sürümü hız kesmeden geliştirilmeye devam ediyor. Dün yayınlanan yeni sürümde öne birçok çekirdek geliştirmesi va bazı yenilikler bulunuyor bulunuyor…

Resimler Daha Renkli Görünecek [ICC Profiles]

Kimi resim dosyaların kendi verilerini içermesinin yanısıra, birçok resim dosya formatı (jpg, png, vb..) gömlüü renk profilleri kullanmayı da kabul etmektedir. İşte bu ICC renk profilleri programlara, kabaca bu verilerin ekranda nasıl tanımlanacağını, gösterileceğini söylemektedir. Şu an web üzerinde bulunana birçok resim dosyası herhangi bir renk profili içermediğinden, tüm tarayıcılar tarafından ,herhangi bir renk düzeltilmesi yapılmaksızın, basit bir şekilde görüntülenebilmektedirler. Ancak fotoğraf ile uğraşan ve bu işe ciddi anlamda bağımlı/gönüllü olan kişiler kendi resimlerinin içerisinde özel profil bilgilerinin bulunmasından memnun olacaklarından ötürü böylesine bir ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Opera’da artık bu çeşitlilikteki resimleri destekleyecektir.

Her ne kadar teknik bir konu da olsa ilerleyen zamanlarda muhtemelen bir yerlerde karşınıza çıkabilecek olan bu resimlere ilişkin bir testi aşağıda bulabilirsiniz. Eğer  tarayıcınız her iki resmi de mavi olarak (sağdaki resim gibi) gösteriyorsa tarayıcınızın ICC profil desteği yok demektir. Fakat bu sürümle beraber soldaki resmi orijinal renkleri ile görebiliyor olacaksınız. 

  

Yine benzer bir testi buradaki sayfada da bulabilirsiniz. Eğer arabanın rengi hardalımsı bir renk ise tarayıcınızn destekliyordur. Eğer mor gibi bir renk ise tarayıcınızın desteği yoktur. Daha fazla bilgi için burayı da inceleyebilirsiniz.

 

Sağ Klik Menüsüne Eklenti Erişim Desteği [Context Menu API]

Bu yeni API desteği ile eklentilerin yönetimi, eklentilere erişim ve benzeri bir takım özellikler artık sağ klik menüsüne eklenebilecek. Opera kullanıcıların uzunca bir süredir istediği desteklerden birisi olan bu özellik sayesinde eklentilerin geliştirilmesi ve kontrolü artık daha kolay bir hal alacak. Kısacası be destek, eklentilerinin sadece bir araç çubuğu düğmesinden ibaret olmasını istemeyen geliştiricilerin epey işine yarayacak. Bunun sonucu olarak da yakın dönemde çok daha kullanışlı ve yararlı eklentiler görebiliyor olacağız. Bu API desteğine ilişkin ayrıntılı bir rehberi burada bulabilirsiniz. 

 

Tam Ekran Desteği [Fullscreeen API]

Bu destek sayesinde bir takım JavaScript kodları kullanılarak bir sayfanın ya da belirli bazı elementlerin tam ekran olarak kullanılabilmesine olanak sağlanılabilmektedir. Örneğin buradaki test sayfasında Java Script kodları kullanılarak yapılan kontrolleri görebilirsiniz ve tam ekran kontrolü de yine aynı şekilde bu destek ile yapılmaktadır.

Konuyla ilgili soracağını bir şey var ise yorum olarak bildirebilirsiniz. Fullscreen özelliği ile ilgili daha ayrıntılı desteğe buradan da ulaşabilirsiniz.

 

SPDY Protokol Desteği

Google‘ın geliştirdiği bu yeni iletişim protokolü ile web sayfalarının %60 oranında daha hızlı yüklenebileceği vaad edilmektedir. Bu protokole ilişkin inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.  Yine  ayrıca bu sürümle beraber gezdiğiniz web sayfalarının SPDY desteği olup olmadığını size gösteren bir de eklenti gelmektedir. Yıldırım şeklinde olan eklenti simgesi, eğer sayfa desteği var ise mavi renk olmaktadır. Örneğin Twitter’da deneyebilirsiniz….

 

Klavye ile Metin Seçebilirsiniz [Keyboard Text Selection]

Bu sürümle beraber ekrandaki bir metni seçebilmek için artık klavyenizi kullanabilirsiniz. Klavyenizdeki F7 tuşunu kullanarak imleci aktif hale getirdikten sonra, klavyenizin yön tuşları yardımı ile ekrandaki metnin  istediğiniz bir bölümünü seçebilirsiniz.

 

ve daha fazlası…

Yukarıda önce çıkan başlıklar dışında daha birçok konuda da geliştirme ve hata düzeltmeleri yapılmış bulunuyor ayrıca. Örneğin yine bu sürümle beraber MAC kullanıcılarının uzunca bir süredir yaşamakta olduğu klavye sorunları giderilmiş bulunuyor. Yine bunun yanısıra HTML 5 ile ilgili bazı standart destekleri eklenmiş bulunuyor. Teknik anlamda daha fazla bilgi almak için ODIN bloğunu ve tüm değişiklik listesi için de derleme ile ilgili haberi inceleyebilirsiniz.

Test edip görüşlerinizi bizimle burada ya da forumlarımızda paylaşırsanız memnun oluruz.  

 

İndirme Adresleri

Bu derlemeler geliştirme derlemeleridir. Opera Software tarafından yapılan son değişiklikleri içerir. Hata tespiti ile yeni özellikleri ve düzeltmeleri kullanmak isteyen kullanıcıların hata bildirimi yapması ile daha iyi bir Opera yapılmasını sağlamak amacı güder. Normal kullanıcılara tavsiye edilmez. Bilinen bazı sorunları içerir.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Ufuk

  Gelişme var.Çok Teşekkürler.Ancak; sayfaları yavaş açıyor;ilk başta gecime var.Daha iyi olabilirse iyi olur… :) :) :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Muhtemelen bununla ilgili gelişme yapılacaktır.

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Herhangi bir sorun yok- Opera 12.50- v1581
  Bu tür hatalar derlemelerde elbette olabilir. Adı üzerinde geliştirme sürümleri zaten. Final sürümünde olmayacaktır. 2013 ten itibaren Opera’nın geliştirilmesinde de değişiklikler olacak ve benze sorunlar da minimum seviyede olacak bu arada.

  • Mehmet

   Hata 12.50 1577 versiyonunda var.. Simdi dediginiz versiyon yukselticem.. Benim merakim duzeltilen hatanin diger versiyonda tekrar cikmasindir..

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Sizin dediğiniz elbette doğru fakat adın üzerinde işte hata. Bir şey geliştiriliyorken zaman zaman farklı bir şeyi tetikleyip hataya sebep olabiliyor. Elebette bu bilerek yapılmıyordur ama olmaması yönünde biz de aynı fikirdeyiz sizinle.