Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 12’ye Kamera Desteği de Ekleniyor

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 19 Nisan 2012 | derleme Kamera desteği Opera 12 yenilik

Opera 12 ile beraber gelecek olan yepyeni bir özellik daha tanıtıldı. Kısaca tarayıcının kamera erişim desteği olarak adlandırılabilecek bu özelliği inceleyelim istedik.

Geçtiğimiz günlerde Opera masaüstü ekibi yeni bir derleme (1372) ile karşımıza çıktı. Bu derlemede yeni bir özellik olan kamera desteği tanıtıldı. Tarayıcıya kamera desteği eklenmesi kısaca web sayfasının bilgisayarınız kamerasına JavaScript kullanarak doğrudan erişmesine olanak sağlayan yeni bir özellik olarak tanımlanabilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi burada (ing. olarak) bulabilirsiniz. 

Yeni derlemeyi kurduktan sonra görsel olarak bazı değişiklikler fark edeceksiniz muhtemelen. Bu değişiklik kamera erişiminin nasıl yapılandırılacağına dair eklenen yeni bir ayar penceresi. Bu pencere web sayfasının bu erişimi talep etmesi halinde, adres satırının sol tarafında otomatik olarak görünür olacak. Yine aynı zamanda ilgili simgeye basar da açılabilir olacak…

Burada en önemli konu elbette erişim güvenliği olarak düşünülmüş ve bu pencere yardımı ile kullanıcının izni olmaksızın kamera erişimine izin verilmemektedir. Pencere aynen aşağıdaki gibi görünür olacaktır.

 

 

Yine bunun yanı sıra eğer kamera kullanımı aktifleştirilmişse adres satırının sol tarafında yeni bir simge –kamera simgesi– belirecektir.

  

Yahut yine bu bildirimi ilgili sekmenin sağ tarafında da görüyor olacaksınız.

 

 

Kameraya erişim izinleri;  her zaman, bir kereye mahsus ve hiçbir zaman olarak üç farklı şekilde yaıpılandırılabilecek ayrıca. Her zaman olarak seçim yapmanız halinde, aynı sayfayı bir sonraki ziyaretinizde kameranız otomatik olarak aktifleşecektir. Tüm bu izinleri yine istediğiniz zaman adres satırının sol tarafındaki simgeyi tıklayarak kolayca değiştirebilirsiniz.

 

Bu derlemeyi test etmek için bu sayfaları ( Photo Booth, Polaroid, Color Picker, Explode, Speedo) kullanabilirsiniz. Siz sadece sayfaları ziyaret edin ve çıkan onay penceresini işaretleyin.

Bu derleme aynı zamanda birçok hata düzeltmesi de içermektedir.

 

İndirin: Win 32-bit / Win 64-bit / MAC / Linux-FreeBSD

Bu derlemeler geliştirme derlemeleridir. Opera Software tarafından yapılan son değişiklikleri içerir. Hata tespiti ile yeni özellikleri ve düzeltmeleri kullanmak isteyen kullanıcıların hata bildirimi yapması ile daha iyi bir Opera yapılmasını sağlamak amacı güder. Normal kullanıcılara tavsiye edilmez. Bilinen bazı sorunları içerir.
Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: Opera 12 ‘ye Kamera Desteği Geldi « Operatör()

 • http://buhartr.com Önder Bakırtaş

  Opera’dan beklenen hareketler bunlar. Aslında daha fazla beklentimiz var.

  • http://myopera.com/ZAHEK zahek

   Nedir beklentileriniz acaba?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Evet beklenti oldukça yüksek :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Opera kullanıcılarının temel sorunlarından birisi bu. Sürekli daha fazlasınız beklemek…

   • http://buhartr.com Önder Bakırtaş

    Sevdiğimizden. :].

 • Asdkrl

  Son 2 güncelleme bende otomatik olarak yüklenmedi. Sorun bende mi yoksa güncelleme sistemi değişti mi?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Her derleme otomatik güncellemeye sunulmuyor. Yakında beta sunulacak. Betaya otomatik güncelleyecek. 

   • Asdkrl

    Otomatik güncellememesi bir noktada iyi olmuş. İşlemci ve RAM kullanımı normal seviyelerde olmasına rağmen bariz bir geç tepki verme sorunu var son derlemede.

 • http://my.opera.com/greench greench

  Bu bile büyük bir bomba. Flash bağımlılığını oldukça azaltan bir şey. Görüntülü iletişim için yan uygulama gereksinimi kalmayacak. Bunun avantajı performansı ve yeteneği daha yüksek web uygulamalarının geliştirilmesine ön ayak olmak. Ayrıca mobil cihazlarda da Opera bu desteği sunuyor. Bunun anlamı şu: Web artık birer web sayfasından ibaret değil. Yaşamımızla daha içli dışlı.

  • Murat Servan Kahraman

   Hmm hiç bu açıdan düşünmememiştim ama zahek’in de dediği gibi daha fazlası daha fazlası… :)

 • Felasife

  Bu kamera olayı FreeBSD de çalışıyor, kendimi gördüm:)))

 • Pingback: Opera 12 Final Yayınlandı! | Bilişim Platformu()