Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 14 Beta Hazır! [Android platform]

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 5 Mart 2013 | Android beta Chrome haber Opera webkit

opera14an-logoOpera, bugün 14 beta Android sürümünü yayınladı. Tüm arayüzü ve yapısı değişen Opera’yı merak ediyorsunuzdur muhtemelen.

Opera, bugün itibariyle ilk Webkit’li tarayıcısını kullanıcılarına sundu. İlk sürüm daha önce de söylendiği üzere Android sürüm olarak piyasaya sürüldü. İlk sürüm şu an beta olarak ve 14 sürüm nosu ile yayınlandı. Bundan sonraki tüm sürümler -daha doğrusu Webkit’li sürümler- .14 olarak yayınlanacak. Buna kısaca yeni bir başlangıç yapmak olarak bakabiliriz. Beta sürümü Google Play mağazasından ve m.opera.com adresinden indirebilirsiniz.

 

 

Android Platform ve Diğerleri

Opera 14 beta sürümü, 2.3 ve üzeri Android sürümleri destekleyecek şekilde tasarlandı. Bunun nedeni şu anki Android kullanıcılarının %45’i halen Gingerberd kullanmakta. Dolayısıyla böylesine büyük bir kullanıcı kitlesini de göz ardı etmek doğru olmazdı. 

Bunun yanı sıra şu an henüz tabletler için bu sürüm henüz hazır durumda değil. bu ve farklı baı platformlar üzerinde halen çalışıldığından bir süre sonra farklı platform desteğiniz de görmüş olacağız ayrıca.

 

Yeni bir Tarayıcı Motoru / Webkit

Malumunuz Opera artık Presto’yu geliştirmeyi bırakacağını ve Webkit’e geçeceğini duyurdu. Bu beta sürümde işte bunun ilk örneği. Bu sürümde kullanılan versiyonlar AppleWebKit/537.22 ve Chrome/25.0.1364.123 sürümleridir. Bundan sonrası için de devam eden tüm geliştirmeler daha hızlı bir şekilde yeni sürümlere dahil edilecek ve Opera 14 final sürümünde çok daha güncel bir tarayıcı ile karşı karşıya kalacağız.

Bu sürüm içerisindeki motor şu anki Chrome Beta (o da şu an AppleWebKit/537.22 ve Chrome/25.0.1364.122 kullanıyor)sürümü içerisindeki motor ile oldukça benzer durumda. Sadece bazı ek destekler içermekte.

Opera 14 şu an input type=color, Microdata, WebGL 3D context, CSS3 @supports desteği içermekte fakat henüz özel içerik sağlayıcılarını (custom search providers) ve chrome://flags erişimini desteklememektedir.

Bu sürümdeki tarayıcı tanımlamasının (UA) sonuna, Opara ayrıca kendi tanımlamasını da ekledi. Bunun nedenini oluşabilecek site uyumsuzluklarının önüne geçmek olarak tanımlayabiliriz. Bunu tarayıcı tanımlamasının sonuna OPR/14.0.1025.52315 şeklinde yaptı. En azından geliştiriciler ya da ileri düzey kullanıcıların bu ayrıntıyı bilmesi adına bunu ekleyelim istedik.

 

Yepyeni bir Dizayn

Opera yepyeni bir dizayn ile karşımızda. Bu sürümle Opera tam anlamıyla baştan aşağı değişmiş diyebiliriz. Simgenin yerleşimi, hızlı erişim ekranı, ayarlar ekranı, sekmelerin ele alınışı…hepsi çok farklı :) .

Opera’yı açar açmaz öncelikle karşınıza bir hoş geldiniz ve ipucu ekranı geliyor. Bu ekranda birkaç tanırım sayfasından sonra Opera açılıyor.

Yeni hızlı erişim oldukça güzel ve fonksiyonel görünüyor. Yeni ekranda önizlemelerden ziyade simgeler görünmekte fakat elbetteki sitenin simgesi mevcut değil ise yine önizleme alınmakta. Simgelerin üzerinde birkaç saniye basılı tutarak simgeleri yer değiştirebilir, ekrandan kaldırabilir ya da simgeleri iç içe bir klasör haline getirebilirsiniz. bu özellik oldukça kullanışlı olmuşa benziyor ayrıca.

Keşfet ekranı ile birçok güncel içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Bu içerikleri istediğiniz kategoriden (bilim, teknoloji, vb.) seçebiliyorsunuz ve yine birçok ülkeye göre özel içerik getirtebiliyorsunuz. Buradaki ülkeler arasında henüz Türkiye yok fakat bu anlamda gerekli girişimlerde bulunup buraya ülkemizi de ekletmeye çalışacağız.

Ayarlar ekranına sağ üstteki Opera logosuna basarak ulaşabiliyorsunuz. Buradan birçok ayara ulaşabiliyorsunuz. Örneğin Turbo modu aktif hale getirebilirsiniz, tarayıcının tanımlamasını mobil ya da masaüstü olarak değiştirebilirsiniz, indirmeler sayfasına gidebilirsiniz, vb.

 

Sekmelerin ele alışı da tamamen değişmiş durumda. Diğer Android tarayıcılarında olduğu gibi görsel geçişlerin görüldüğü yeni arayüz oldukça hoş. Üst taraftaki simgeleri kullanarak özel sekme açabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Opera 14 Beta Android tam anlamıyla baştan yaratılmış. Siz test edip görüşleriniz bizimle burada ya da yeni tartışma alanımızda paylaşırsanız çok memnun oluruz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
  • uls

    çıkış tuşu da olsaydı tadından yenmezdi

  • fcc

    Hizli erisimdeki siteleri degistiremiuorum veya ekleme yapilamiyor.