Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 17 Developer Sürümü !

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 8 Ağustos 2013 | Geliştirme Masaüstü opera 17

odev-logo

Opera, nihayet geliştirme sürümünü yayınlayarak kullanıcılarına nasıl bir tarayıcı sunacağını ortaya koymaya başladı gerçek anlamda. 15 sürümü ile beraber birçok kişinin beğenisini kazanan Opera, aynı zamanda yine birçok kişiyi de hayal kırıklığına uğratmıştı hatırlarsanız. Fakat zaman ilerledikçe Opera, eski fonksiyonelliğini kazanacağını bizlere göstermeye başladı. Şu an için bunun en somut örneği olan 17 geliştirme sürümünü inceliyoruz…

 

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki; bu sürüm adından da anlaşıldığı üzere bir geliştirme sürümüdür. Yani eklenilmesi düşünülen özelliklerin test edildiği bir ön inceleme sürümüdür. Dolayısıyla kullanımı ile beraber birçok hatayı içerebilmekte, çökmelere sebebiyet vermektedir. Kullanımı öncesi verilerinizi yedeklemeyi unutmayın…

 

Başlangıç seçenekleri

odev6

Bildiğiniz gibi Opera’nın eski sürümleri kullanıcıya birçok şekilde (son kalınan yer, ana sayfa, v.b.)  tarayıcıyı başlatabilme seçeneği sağlıyordu. Bu sürümde eklenilen yeni bir ayar ile kullanıcının son kaldığı sayfalar ile ve ana sayfa ile başlayabilmesi sağlanıyor. Başlangıç sayfasını aynı zamanda istediğiniz bir sayfa olarak tanımlayabiliyorsunuz. Bunun için opera:settings/startup ayarlarını kullanabilirsiniz.

 

Sekme Yönetimi: Sekme Sabitleme

odev2

Alışılan sekme yönetimi bu sürümle beraber yeniden ele alınmaya başlanıyor. Bunun ilk sonucu olarak bu sürümde sekme sabitlemeyi görüyoruz. Fakat ilerleyen sürümlerde görsel sekmeler, yatay sekmeler, pencereler arası sekme taşıma, sekme gruplama gibi özellikleri de göreceğiz.

 

Özelleştirilmiş Arama Motorları

odev5

Opera’nın en kullanışlı özelliklerinden birisi olan bu özellik de geliştirme sürümünde geri gelmiş durumda. Artık istediğiniz herhangi bir arama motorunu kolayca Opera’ya manuel olarak ekleyebilirsiniz. İstediğiniz kısayolu atayabilir ve varsayılan arama motorunu değiştirebilirsiniz. İleriki sürümlerde daha da geliştirilecek olan bu özellik şu an aktif olarak çalışmakta. Bu özelliği opera:settings/searchEngines ayarından yönetebilirsiniz.

 

Fare Hareketleri

odev9

Fare hareketleri daha önceki sürümlerde eklenmiş olsa da hızlı-iler/geri olarak bilinene (rocker gestures) özelliği eklenmemişti. Bu sürümle beraber hızlı ileri (sol klik+sağ klik) ve hızlı-geri(sağ klik+sol klik) özellikleri de Opera’ya eklendi. Bu sayede alıştığınız hızlı gezinimi yapabileceksiniz.

 

Temalar

odev7

Henüz daha başlangıç aşamasında olan bu özellik yakında eklenmiş oalcak. Varsayılan olarak kapalı durumda gelen tema desteğini opera:flags sayfasındaki Theme installation ayarını etkinleştirerek aktif hale getirebilirsiniz. Sonrasında eklenti kataloğundan bir tema indirerek kullanabilirsiniz. Elbette şu an pek kullanışlı değil ve hızlı erişim arka planını değiştirmekte sadece.

 

Adres Tamamlama: Ctrl+Enter

Birçok kullanıcının şikayet ettiği adres tamamlama özelliği www uzantısı için bu sürüme eklenmiş durumda. Ctrl+Enter kombinasyonu ile kullanabilirsiniz. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda bu ayar geliştirilerek diğer uzantılar da (.net, .org. v.b.) dahil edilecektir.

 

Otomatik Tamamlama

odev11

Bu özellik her ne kadar 16 Next sürümünde eklenmiş olsa da henüz tam olarak bilinmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere tarayıcının siz herhangi bir form alanına veri girerken, daha evvel tanımlamış olduğunuz kelimleri otomatik olarak tamamlamasına yardımcı olan bir özelliktir. Bu ayarı opera://settings/autofillEditAddress bölümünden düzenleyebilirsiniz.

 

Yer İmleri ve Eşleştirme

odev12

Şüphesiz en fazla talep edilen özellik yer imlerinin ve eşleştirmenin Opera’ya tekrar eklenmesi. Bu sürümde yer imlerinin Opera’ya tekrar eklenmesi yönünde somut çalışmalar görünmekte. opera:flags sayfasından Quick Access Bar ayarını aktifleştirdiğinizde yer imleri araç çubuğunun aktifleştiğini göreceksiniz. henüz bu özellik aktif olarak kullanılmıyor fakat yakın bir zamanda yer imlerinin aktifleştirileceğini ve sonrasında ise diğer eşleştirmelerin de geleceğiniz söyleyebiliyoruz artık.

 

odev3

Yine ayrıca bu sürümle beraber Opera, eşleştirme için sosyal ağları da kullanır hale getirilecek. Artık eşleştirme işlemini Facebook, Twitter, Google ve Opera hesabınızla yapabiliyor olacaksınız. henüz buna ilişkin bir detay yok fakat çoklu hesap girişi ile artık var olan hesabplarınızı kullanarak tarayıcı ayarlarınızı çok kolay yedekleyebiliyor olacaksınız. bu ayarlar muhtemelen yer imleri, şifreleriniz, siteye özel ayarlarınız, tarayıcı ayarlarınız, eklentiler, arama geçmişiniz, hızlı erişimizniz, v.b. olacak. Eşleştirme ayarını opera:flags sayfasındaki Synchronization ayarından kontrol edebilirsiniz.

 

Yukarıdaki önce çıkan değişiklerin yanı sıra bazı ufak tefek değişiklikler de bulunuyor elbette Opera 17’de. Bu ayarlara opera:flags sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Örneğin; Extension action context menu ayarı ile eklenti düğmelerinde sağ klik menüsünü aktifleştirebilirsiniz, Enable lazy session loading ayarı ile açılışta aktif olan tab dışındaki diğer sekmelerin de yüklenmesini sağlayabilir ya da birçok diğer ayar ile test yapabilirsiniz.

Developer sürümü aynı zamanda Chromium 30 çekirdeğini içermekte, yine ayrıca çok daha fazla eklenti API desteği (yer imleri, komutlar, omnibox, webNavigation) sağlamaktadır ve buna ilişkin dokümantasyon yakında sunulacaktır. Yine ayrıca Media capture desteği ile tarayıcıya kamera ve mikrofon desteği eklenmiştir…

 

Buraya kadar anlattıklarımız elbette göze çarpan özellikler ve yeni Opera 17’yi karıştırdıkça eminiz çok daha farklı şeyler bulabileceksiniz. Daha geniş bilgi edinmek için Desktop Team bloğuna ve Developer bloğuna göz atabilirsiniz.  Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki; Opera bir kez daha kullanıcılarını yanıltmayarak en iyi, en hızlı ve en işlevsel web deneyimini kullanıcılarına sağlayacağı konusunda çalışmalar yaptığınız bizlere göstermiştir…

Hadi bakalım şimdi teste…

odev-indir

 MAC indirme linki için tıklayın

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://atillagoguslu.blogspot.com/ Atilla Göğüslü

  Opera 12.16 sürümüne gelecek otomatik güncelleme belli oldu. :) 17, 12’nin eşdeğer sürümü.

  • akifozkalay

   18 de olacak sanırım o.

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Evet tam anlamıyla harika bir sürüm 18 olacak gibi.

    • http://atillagoguslu.blogspot.com/ Atilla Göğüslü

     Bence de fena olacak.

   • http://atillagoguslu.blogspot.com/ Atilla Göğüslü

    O kadar bekletmezler artık.

 • akifozkalay

  Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğuyor Opera :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Evet bu yeniden doğuş cidden muhteşem olacak.

 • RIFKI

  Opera daimi kullanıcılarının isteklerini dikkate almış.teşekkürler opera.opera dan çok şık hareketler

 • Asım

  Şu eklentiler için de mozillanınki gibi güzel bir altyapı olsa..

 • Katalukenta

  Yahu Mac için Windows için çatır çatır geliştirilen bu tarayıcıyı, Linux işletim sistemine yapmak çok mu zor geliyor acaba? Uzun zamandır Opera ve Linux kullanan bir kullanıcı olarak hala 12.16 sürümünü kullanmaktan çok sıkıldım, yoruldum. Yenilik istiyoruz bizler de!

 • Ozmo

  linux içinde isteriz sırf bu yüzden operadan soğumaya başladım !!!

  • http://my.opera.com/greench greench

   sene sonuna doğru çıkmış olacak linux sürümleri

 • dghdghv

  notlar geldi mi acaba

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Hayır bunun için bir eklent var şu an.

   • isim

    adı ney acaba. bulamadım katalogda. birde opera linkle senk. oluyor mu?

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Eklenti katalogda değil. Aşağıda bulabilirsiniz.
     operaturkiye.net/forum/discussion/125/notlariniz-icin-yeni-bir-eklenti-geli%C5%9Ftiriliyor#Item_9

     • a

      operanın kendi has notu gibi işlevli değil malesef. inşallah eski notlar yeni operaya gelir. bi next bi 12 kullanıyorum yoksa. :d

 • Bera Baskurt

  Gereken birçok özellik anlaşılan bu sürümde ancak tamamlanacak. Benim Chrome’da ve Firefox’ta en sevmediğim şeylerden biri olan patır patır sürüm numarası arttırma Opera’ya da sirayet etmiş gibi görünüyor. 12’den sonra kaç ayda 17’ye gelindi.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   4 ay gibi oldu. Sürüm numarasına bu kadar takılmayın…

 • echelonx

  Daha iyi :)

 • Handikap

  Bu sürümde alexa toolbar sorunsuz çalışıyor, site sahipleri için çok önemli bir eklentidir.

 • muzaffer kurt

  hala eski operayı kullanıyorum kullanmayada devam edeceğim chrome üzerinden doğan operanın hiç gereği yok

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Bence bir süre sonra geçeceksiniz :)

 • Gazanfer

  Iyide kac surumdurniye anasayfa butonu yok hala onu dusunuyorum ben…

 • ssakal88

  acaba opera da yada chromium da eski parola yöneticimizin benzeri bir eklenti mevcut mu? lastpass tarzı eklentilerden çok opera’nın kendi parola yöneticisinin benzeri bir eklenti aradım ancak bulamadım sadece bir anahtar tıklamanın kolaylığını ve alışkanlığını diğer eklentilerde bulamadım bilgisi olan birileri yardımcı olursa sevinirim

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Benzer bir eklenti bilmiyorum ama farklı şeyler var. Parola yönecisi daha iyi bir duruma gelecek ama.

 • Bilgehan Bilge

  opera flagstan Quick Access Bar ayarını aktifleştirmeme rağmen yer imi çubuğu gelmedi(tarayıcıyı yeniden başllattım)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Ayarlar sayfasından da quick access bar ayarını işaretlemeniz gerekli.

 • selçuk

  daha opera 15 bile doğru düzgün bir temele oturtulmadan 16 ve 17. sürümlerini yapmak nasıl bir mantık onu çözemedim:) bu gidişle zamanla millet operadan vazgeçecek gibi görünüyor çünkü şuanki haliyle rakiplerine karşı hiçbir artısı yok.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   15 sürüm başlangıç sürümüdür. 16 next yani eski adıyla beta sürümlerdir. 17 ise henüz geliştirme sürümüdür. Bundan sonra aynı anda üç kanaldan geliştirme yapılacaktır. Bu aksine çok daha verimli ve hızlı güncelleştirmelere ulaşacağınız anlamına geliyor. Bu diğer tarayıcılarda da benzer şekilden uygulanmaktadır.

   Kullanıcı kaybetme konusunda da geçtiğimiz ilk altı ayın raporlarına bakıldığında haklısınız ama bu durum henüz başlangıç olduğundan geçici bir durum. Yıl sonuna doğru Opera çok daha fazla kitleye ulaşacaktır masaüstünde emin olun.

   Geliştirmeleri takip etmenizi öneririm daha fazla bilgi edinmek iş nmek için.

 • Enes Tiryaki

  Opera 15 yayınlanmışken aynı anda 12.16 güncellemesi gelmesi ve öte yandan 16 ve 17 çalışmalarının eş-zamanlı devam etmesinde sizce de bir yöntem hatası yok mu. Mevcut kullanıcı kitlesini kaybetmemek adına chrom temelli sürümlerin gelişmesi arka planda devam ediyor olması ve özellikler bakımında 12 sürümü ile eşit olduğu anda yayınlanması bence çok çok daha mantıklı olurdu.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Dediklerinize bir ölçüde katılıyorum. Opera 15’in bu kadar eksik bir şekilde yayınlanması bence de bir hata. Fakat Opera bu konuya böyle bakmıyor. Onlar 15 sürümün temel bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan ve aynı zamanda site uyumluluk konusundaki sorunları da aşmış bir sürüm olduğunu düşünüyorlar ki genel anlamda bu doğru. Bizlerin eski Opera kullanıcıları olarak elbetteki böylesine bir tarayıcıyı Opera olarak kabul etmemiz mümkün değil. Opera ile uzaktan yakından alakası olmayan bir tarayıcı gibiydi ilk sürüm.

   Hatta yayınlanmadan bir süre önce 15 geliştirme sürümünü denediğimde ben de çok şaşırmıştım fakat kullandıkça yeni bir kullanıcı için sorun teşkil etmeyeceğini düşündüm.

   Diğer konuya gelince; 15 / 16 /17 sürümlerinin aynı anda geliştiriliyor olması bence çok doğru bir durum. Olması gereken de buydu zaten. Biz yıllardır kapalı kapılar arkasında neler oluyor diye sorgulayıp duruyor Opera’nın hata takip sisteminin açık kaynak olarak sunulmasını savunuyorduk ve hala aynı durumdayız. Bu henüz olmadı fakat gelinen noktada şu an en azından hangi sürümün ne aşamada olduğu neler yapılacağı neler vadedildiğini görebiliyoruz daha açık olarak. Bu durum diğer tarayıcılarda da bu şekilde aslında. FF, Chrome gibi tarayıcılara da baktığınızda hepsinin (farklı adlarda da olsa) stabil/beta/geliştirme kanalları olduğunu göreceksiniz.

   12.x sürümleri ise bu geçiş aşamasında kullanıcıların zorluk çekmemesi, yeni tarayıcının tam anlamıyla olgunlaşması , v.b. nedenlerle hala yayında ve geliştirmeler sadece güvenlik amaçlı yapılıyor.

   Kısacası Opera yönetimi yeni tarayıcıya geçişi evet biraz daha bekletebilirlerdi, daha olgunlaşması sağlanabilirdi ama o günkü gelinen noktada bunu bekletmek çok da doğru olmayabilirdi. Zira Webkitli Android sürüm zaten yayındaydı.

   Yine ayrıca tüm bu geçiş kararları alındıktan sonraki periyoda bakıldığında, Opera’nın 2. çeyrek finansal raporuna göre Opera ilk altı aylık periyotta masaüstü sürümde %5-6 seviyelerinde kullanıcı kitlesi kaybetmiş fakat mobil platformda milyonlarca yeni kullanıcı kazanmış.

   Fakat geliştirmeleri eğer yakından takip ediyorsanız biliyorsunuzdur ki 17 sürüm şu an Opera’nın alışılagelmiş temel özelliklerini içeriyor olacak ve bu sürüm muhtemelen birkaç hafta içinde beta(next) aşamasına gelecek. Bunun anlamı çok daha güzel bir Opera 18 geliştirme sürümünü de aynı anda görebiliyor olacağız.

   Benim şahsi fikrime göre evet, Opera bir kullanıcı kitlesi kaybetti ya da kendisine küstürdü fakat ayn zamanda yeni bir kitle de kazanmaya başladı. Bu yıl sonuna doğru ve Linux sürümleri sonrası ise bu çok daha fazla ivme kazanacaktır.

   Biraz uzunca oldu ama kısaca böyle, kusura bakmayın artık:)

 • ilhan

  gittiler chrome mozilla gibi bir tarayıcı yaptılar arkadaş ! bizim opera yı seçme nedenimiz zaten onlar gibiş olmamasıydı. 8 senedir memnundum, gitti güzelim fonksiyonellik. not ekleme, mail gibi özellikler elimizin altındaydı, şimdi onu yükle bunu kur eklenti bk püsür… eski sürümlere döneceğim.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Ben de eski 12.16 sürümünü kullanıyorum. Yeterli özellik gelene kadar kullanmaya devam edeceğim gibi görünüyor.

  • ziyaretçi

   aynen gitti güzelim notlar.

 • Ferhat

  Görev yöneticisinde birden fazla exe çalıştıran tarayıcı sevmiyorum…
  12 sürümüne devam…

  • http://my.opera.com/greench greench

   Opera’yı tek süreç üzerinden çalıştırabilirsiniz. Bunun için Opera’yı –single-process parametresi ile çalıştırmalısınız. Opera kısayolunu açın, hedef kısmının sonuna –single-process ekleyin. Bu kararlı hale ulaşmış bir çözüm değildir. Çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Bir bigisayarda denediğim kadarıyla herhangi bir sıkıntı oluşturmadı.

 • Ahmet

  Tüm saçmalıklar 12.17 den sonra başlamıştır; Şuan 22 küsür olan tarayıcıda en çok kullanılan notlara gönder özelliğini kaldırılmalasında ki amaç nedir anlamış değilim yer imi aktaracısı çalışıyormu gerçekten inanıp piyasaya sürmüşünüz? 12.17den vazgeçemiyorum ! zaten facebooku da mozilladan giriyorum ne olduysa son çıkan tarayıcılardan sonra facebook kasmaya başladı 12.17 sürümünde diğer sitelerde akan tarayıcı facebookda kasılıyor ! ne tesadüfse 22 sürümünde hiçbişi olmuyor kullanıcı memnuniyeti sağlayacakmısınız yoksa kullanmaktan vazgeçeceğim. tamamen kasıntı bi taracı olmuş süper bilgisayarlar yok elimizde eski donanımlı kullanıcıları da göz ardı etmekten vazgeçin !