Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 19 Next Sürümü ve Yeni Gelişmiş ayarlar

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 6 Aralık 2013 | gelişmiş Next opera19 tema Yer İmleri

Opera’nın yeni tarayıcısı 19. sürümü geliştirme sürümünden next kanalına alındı. Birtakım yenilikler içeren bu sürüm özellikle eski Opera kullanıcıların bir nebze de olsa yüzünü güldürecek.

19 sürüm hatırlarsanız bir ay kadar önce geliştirme kanalına dahil edilmişti. Eklenen bir takım yenilikler ve elbetteki birçok hata düzeltimi sonrası ilk next sürümü ile yayınlandı. Bu aşamadan sonra yeni özellik eklenmesinden ziyade daha çok hata düzeltimleri üzerine yoğunlaşılacak. Dikkat çeken bir takım özellikleri inceleyelim…

 

Yer İmleri Çubuğu

 bookmarkbar1

Bu sürümle beraber yer imler i çubuğu artık hazır durumda diyebiliriz. Elbette geliştirmeleri devam edecek. Şu anda istediğiniz gibi yer imleri, boomarklet ekleyebilir, klasörleme yapabilirsiniz. İlk test sürümlerine nazaran animasyonları daha iyi durumda ayrıca. Yer imleri çubuğunu aktifleştirmek için ayarlar sayfasındaki “Show the bookmarks bar” ayarını işaretlemeniz yeterli.

 

Temalar

temalar

İstediğiniz herhangi bir resmi kendinize tema olarak tanımlayabilirsiniz. Bunun için opera:themes sayfasındaki “create your themes” bağlantısını tıklayarak tema oluşturma aracını kullanabilirsiniz. Açılan sayfadaki gerekli yerleri işaretleyip, resmi seçmeniz sonrası “Oluştur” düğmesine bastığınızda tema otomatik olarak uygulanacaktır. Elbette yine ayrıca katalogdaki temaları da kullanabilirsiniz. yahut bir tema geliştirmek isterseniz bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Gelişmiş Ayarlar

gelişmiş

Nihayet bu sürümle beraber tecrübeli kullanıcılar (power users) için bir takım gelişmiş ayarlar eklendi. Bunları henüz başlangıç olarak değerlendirebilirsiniz ve sonrasında tarayıcınızı daha fazla özelleştirebilmeniz adına birtakım yeni ayarlar da eklenecek ileride.  Gelişmiş ayarları aktifleştirmek için ayarlar sayfasına (opera:settings) giderek “Show advanced settings” ayarını işaretlemeniz gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki gibi ek bazı ayarlar açılacak.

 • Tarayıcı penceresi ekranı kapladığında sekme çubuğunun üst boşluğunu devre dışı dırak
 • Maximum number of columns (Bu ayar ile hızlı erişimdeki ön izleme satır sayısını arttırabilirsiniz.)
 •  (Opera’nın yeniden başlatılmasını gerektirir)

Yine ayrıca Hızlı erişim arama çubuğunu da gizleyebilirsiniz. Herhalde kullanıcıların en çok hoşuna gidecek olan ayar bu olsa gerek. Bunun için öncelikle tarayıcınızı power user moduna geçirmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için konami kodu denilen bir yöntem kullanacaksınız.  Nasıl mı?

Ayarlar sayfasını açın, klavyenizdeki aşağıdaki tuşlara sırasıyla basın.

yukarı ok Yukarı ok + aşağı ok aşağı ok +  sol ok sağ ok +  sol ok sağ ok + b + a 

Sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek, “I understand, proceed” düğmesi ile kabul edin ve geçin. Sonrasında ayarlar sayfasına döndüğünüzde “Hide the search box in Speed Dial” şeklinde bir ayar daha açılacak. İşaretlemeniz sonrası Google arama çubuğu kaybolacak hızlı erişimden.

Yine bu sürümle beraber Chromium sürümü 32.0.1700.19 olarak güncellendi, birçok hata düzeltimi gerçekleştirildi. Değişikliklerle ilgili tüm listeye  buradan ulaşabilirsiniz.

 

İndirme: Windows| Mac

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • AllonsY

  Konami kodu nasıl çalıştırılıyor tam olarak açıklayabilir misiniz?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yukarıda belirtmiştim yazıda gerçi ama; ayarlar sayfasını açın ve klavyenizdeki aşağıdaki tuşlara sırayla basın.

   yukarı ok Yukarı ok + aşağı ok aşağı ok + sol ok sağ ok + sol ok sağ ok + b + a

 • Gokhano

  Operanın 12. sürümünde F4 e basarak olduğu gibi bookmark ları istediğimiz gibi açıp kapatabileceğimiz bir kısayol tuşu var mı?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Şu an için sadece yer imi üzerinde sağ klil/düzenle ile işlem yapabilirsiniz. Henüz gelişmiş bir yönetici yok. Eğer sayfa yer imi olarak kayıtlı ise de Ctrl+D yi de kullanabilirsiniz.

   • Gokhano

    Teşekkürler, umarım en kısa süre içerisinde 12. sürümde olduğu gibi bir yer imleri sistemi oluşturabilirler.

 • opera

  opera 12 kullanıcılara artık dağılmış durumda 12 den sonra operanın bir olayı kalmadı ben yandexe geçtim diğer irc, mail ve notlar için opera 12 yi kullanıyorum.adamlar adamlar yeni sürüm çıkardık diye ot gibi bişey çıkardılar aylardır şu çıkacak bu çıkacak yama eklenti vs pek umut vadetmiyor açıkçası artık kemik kitleyi yok saydılar.

 • soner

  opera temaları resimdeki gibi tarayıcının üst kısmında değişiklik yapmıyor. bu özellik eklenecek mi?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Temalar geliştirilecek fakat zamaniçin bir şeydiyemiyorum maalesef.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bu özellik eklenecek, ama net bir tarih verilemiyor maalesef. :(

  • soner

   teşekkürler

 • deniz

  merhaba ben kenardaki yer ilimi çabbuğunu açmak istiyorum bana yardım etçek biri varmı yada başka bişey yapmamı önerrirmi

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba yeni sürümde yanpanel bulunmuyor dolayısıyla yer imlerini yanda göremezsiniz şu an.

 • mmg52

  Merhabalar. uzun yıllardan beri opera kullanan biri olarak, birçok opera sever gibi bende operanın 12 sürümünden sonra gelen sürümlerinden halen istediğim tadı almış deyilim. Fakat operanın toparlandığı ve her yeni sürümde biraz daha iyiye gittiği düşüncesindeyim. Operadan hoşuma giden özelliklerden bir tanesi başlangıç cubuğu idi. direk yer imleri yada yer imleri çubugu deyilde yada ek ilave olarak başlangıç çubuğu gibi hatta yandex brovserdaki tablo gibi bir özelliğin gelme durumu olmazmı. yada böyle bir çalışma varmı. ?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Evet Opera yeni sürümleri için oldukça yoğun bir şekilde çalışıyor ve yakın gelecekte çok daha iyi olacak. Başlangıç çubuğu için bir bilgi görmedim açıkçası yahut bunu talep edene de rastlamadım. Ama birçok özelliğin getirilmesi için oluşturulan öncelikler listesi var ve temel özellikler sırayla eklenecektir.

 • Yasin

  Bazı forumlardaki resimlerin görüntülenmemesi ile ilgili bir şikayet geldi mi daha önce. Girdiğim forumdaki bazı resimler gözükmüyor. IE’de denedim gözüküyor. Herhangi işe yarayacak eklenti vs var mı bu konuda?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Baglantı adresini verebilit misiniz bakalım.

   • Yasin

    12numara.org sitesinin forumu ama kapalıdır. Paylaşılan resim adresi bu örneğin: https://pbs.twimg.com/media/BbJBOLaCIAALH-m.jpg:large

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Nedenini bilemiyorum şu an ama paylaştığınız resimde sorun yok şu an.

 • Ömer Duran

  gelişmiş kısayol tuşlarını nasıl etkın hale getircez veya değiştircez