Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 23 Geliştirici Sürümü: Ön Eksiz CSS Geçişleri – Linux

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 15 Mayıs 2014 | CSS Geliştirici Masaüstü opera23 pdf.js

odev-logoOpera, yeni geliştirici sürümünü yayınladı. Özellikle daha fazla standart desteği ile dikkat  çeken bu sürüm, yeni eklenen birkaç deneysel özellikle de yakın geleceğe ilişkin bir takım ipuçları vermekte. Geliştirmeleri yakından takip eden kullanıcıların seveceği bir sürüm olacağa benziyor…

Eğer siz de Opera’yı uzunca süredir takip ediyorsanız, bilirsiniz ki web standartları Opera için en önemli konulardan birisidir. Her zaman en yeni web standartlarını desteklemek için sürekli çalışmalar yürütmektedir. Bunun son örneğini olarak Opera 23’te, ön eksiz CSS geçişleri (unprefixed CSS transitions) desteği ile görüyoruz. CSS ön ekleri, bir takım CSS stantartlarının henüz olgunlaştırılmadan,   web geliştiricilerine sunulma ihtacından kaynanlanan bir durum. “Bu durumu başlangıçta(belki hala) sorun olarak tanımlamasak da çok yoğun kullanımında bir sorun olarak karşımıza çıktığı kesin.” şeklinde bir tanımlama yapıyor Fatih Hayrioğlu, (CSS önek karmaşası). Her tarayıcının kendine özgü bir ön ekinin olması, yazılan kodu kendine özgü bir şekilde çalıştırmasına sebep oluyor ve web geliştiricilerini standartlaşmayan bu özelliği kullanmak için normalin 4 katı daha uzun kod yazmak zorunda bırakıyor.

vendor_specific_prefix

Opera’nın yeni geliştirici sürümünde yukarıda bahsettiğim ön eksiz CSS geçişlerine destek verilmeye başlanmıştır. Web sayfalarında CSS geçişlerini kullanan bir çok site var. Ancak bu sayfaların öneksiz ve standartlaşmış haliyle istenildiği gibi çalışıp çalışmayacağı belli değil. Bu yüzden bazı sayfalar beklediğiniz gibi çalışmayabilir. Bu sayfaları hata bildirme sistemi ile opera’ya bildiriniz.

 

 

pdfjs

Yine ayrıca bu sürümle ilgili haberde belirtildiğine göre; Opera diğer tarayıcı üreticileri ile beraber bir takım çalışmalarında içerisinde. Bu çalışma sadece Chromium, Blink, V8 ile sınırlı değil elbette. Anlaşılan bir süredir Mozilla ile beraber PDF.js üzerinde de bir takım ortak çalışmalar yürütülüyor. Gelecek sürümlerde varsayılan pdf göstericisi olarak Opera içerisine dahil edilecek görünüyor. Bu da bir takım ek gereksinimlere gerek duymaksızın dosya görüntüleme ve tarayıcı performansına da olumlu yansıyacak görünmekte. Şu an için ise bu özelliği PDF Viewer eklentisi ile de kullanabilirsiniz.

 

En çok merak edilen konu ise sanırım Opera’nın gelecek planları. Bu yönde resmi ağızdan biliyorsunuz çok fazla açıklama yapılmamakla beraber, zaman zaman bir takım yorumlarda bazı eski özelliklerin gelebileceği yönünde bir takım bilgiler verilmekte. Örneğin şu aralar en fazla talep edilen konuların başında Yer İmleri gelmekte. Haberde belirtildiği üzere şu an yer imleri üzerinde bir takım geliştirmeler yapılmakta. Bunların ne olduğu konusunda net bir bilgi olmasa da son birkaç sürümdür bir takım yeni deneysel özellikler bulunuyor.

 •  : Bu özellik ile tarayıcının ilk çalıştırılması sonrası diğer varsayılan bir tarayıcıdan yer imlerinin ve diğer bilgilerin alınması sağlanacaktır.
 •  : Bu özellik 23 geliştirici sürümü ile ilk defa karşımıza çıkıyor. Bu özellik ile diğer tarayıcınız çalışıyor olsa dahi yer imleriniz, şifreleriniz, geçmiş kayıtları, çerezler ve diğer bilgiler alınabiliyor olacak.

Bunların yanı sıra bir yer imleri yöneticisinin de gelmesi elbette herkesi mutlu edecektir diye düşünüyoruz ama bunu bekleyip göreceğiz…

 

linux-flags

Yine bu sürümde göze çarpan en ilgi çekici değişiklik ise (bu elbette bana göre :) ), deneysel özelliklerin bir kısmının altında desteklenen platformlar arasına Linux’un da dahil edilmiş olması. Bundan da anlaşılıyor ki Opera şu an ciddi anlamda bir takım Linux sürümleri üzerinde çalışma ve geliştirmeler yapmakta. Zaten blog yorumlarına da bakıldığında Linux ile ilgili gelştirmelerin yapıldığını daha da net bir şekilde belirtmekteler.( Bkz. 12 ) (Çalışmaların devam ettiğini şahsi olarak da teyit edebilirim ayrıca :) )

Elbette tüm bunların yanında bir sürü hata düzeltmesi ve performans iyileştirmeleri de eklenmiş durumda. Fakat elbette bu sürümün bir geliştirici sürümü olduğunu ve kullanılması sırasında bir takım sorunların yaşanmasının doğal olabileceğini de unutmayın.

Şimdi hep beraber test edebiliriz. Görüşmek üzere :)

Opera 23 Geliştirici Sürüm: Windows | MAC

Vivaldi Türkiye sitesi
 • ziyaretçi

  Gözle görülür bir değişimi acaba hangi sürümde yapacaklar merak ediyorum.

 • Özkan

  Bu yer imlerini ne zaman eski haline getirecekler, baydılar artık gerçekten… Şu an mecburen başka tarayıcı kullanıyorum.

 • ziyaretçi

  Opera,Google ile beraber Blink’i geliştirme kararı almışlardı(Bence Gecko olsa daha iyi olurdu)Şimdi de Mozilla ile beraber PDF JS üzerinde ortak çalışmalar yapıyorlarmış.3 büyük browser’in ortak çalışmaları 3 büyük güç demek ve ortaya ileride iyi tarayıcılar çıkacak demektir.Ayrıca Opera gelen yoğun talep üzerine eski özellikleri tekrar geri getirecekmiş.Bu da sevindirici bir olay.Acaba yazdığımız yorumlar yani önerilerimiz ve şikayetlerimiz opera yetkililerine iletiliyor mu ? eğer iletiliyorsa özellikle sekmelerin daha iyi bir şekilde düzenlenmesini isterim.Çünkü bir tarayıcı da göze çarpan ilk şey sekmelerdir.Ayrıca Opera’da mouse’ın akıcı kaydırma özelliğini opera:flags’dan yapmak istedim ama olmadı.Acaba bunun için bir eklenti var mı ? teşekkürler…

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba yorumlarınız için teşekkürler.

   Yapılan yorumlar birebir iletilmiyor elbette. Ama görüşmelerimiz oldukça ya da geliştirmelerle ilgili görüşümüze başvuruldukça biz de yorumları genel olarak iletiyoruz elbette.

   Sekmeler ile ilgili güzel geliştirmeler olacak ilerde merak etmeyin. Eminim memnun kalacaksınızdır.

   Akıcı kaydırma için isterseniz aşağıdaki eklentiyi kurun. Oldukça iyidir. Hem ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

   https://addons.opera.com/tr/extensions/details/modern-scroll/?display=tr