Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 24 ve Linux

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 23 Haziran 2014 | Geliştirici Linux opera24

penguinOpera’nın yeni geliştirici sürümü 24, bir takım yeniliklerle yayınlandı. Bu sürümle beraber Opera yeni bir döneme daha girecek gibi görülüyor…

Yeni geliştirici sürümdeki en büyük yenilik Pepper (PPAPI) Flash olarak görülmekte. Bu yeni özellikle flash oynatımında çok daha kararlı bir performans elde edileceği öne sürülmekte. Bu anlamda Opera, Adobe firması ile ortak bir çalışma içerisinde bulunuyor. Henüz tam anlamıyla kararlı bir şekilde çalışır durumda değil fakat yakın gelecekte tüm platformlarda kullanılabilir halde olacak. Eğer siz de bu yeni Flash sürümü test etmek istiyorsanız Adobe sitesinden indirip test edebilirsiniz.

Diğer ufak bir değişiklik özel pencere modunda görünüyor. Aktifleştirildiğinde tarayıcı kenarları siyah rengi alıyor. Bunun dışında sürüme ilişkin tüm değişikliklere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Linux Sürümü

linux

Nihayet çok uzun bir zamandır beklenilen haberi sizlere verebiliriz artık. Linux sürüm 24 nolu sürümle muhtemelen çok yakında yayınlanmış olacak. Opera ekibinden Ruari‘nin Twitter üzerinden verdiği mesajlara bakılırsa yayın için geri sayım başladı. Kim bilir belki bugün de yayınlanabilir :)

Linux sürüm şu anki diğer platformlarda kullanılan geliştirici sürümün tüm özelliklerini içeriyor olacak. Hangi dağıtımlar için yayınlanacak bilemiyoruz ama sabırsızlıkla bekliyoruz diyebiliriz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Felasife

  Gözümüz yollarda kalsada beklerdik daha, niye acele ettiler ki 😀

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Nerelerdeain sen yahu…Bak sen yokken ben bile Linuxa geçtim

   • Felasife

    Yav n’olsun işte koşuşturmacadır gidiyor, artık BSD ile takılınca Linuxuda unuttuk, sana hayırlı olsun diyelim.
    Var mı istihbarat ne zaman geliyor Opera, gerçi bu seferde BSD ye gelmesi zaman alacakya neyse, Linuxa gelirse bizede gelir herhal :)

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     İstihbarat her zaman var da, linuxa dev sürüm geldi ya deneyebilirsin. Bsd şu an gündemde yok.

     • Felasife

      Nereden deniyoruz, göremedim ben, link alayım :)
      Flash içine gömülürse sanırım pek problem olmaz gibiya bakalım,

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      blogs.opera.com/desktop/2014/06/opera-24-linux-released-developer-stream/

     • Felasife

      Eyvallah, Sanırım sadece .deb için şeyetmişler, artık .tar.xx çıkarsa bakayım en iyisi, gerçi birde bu Webkitten dolayı uzunda sürebilir derlemesi.
      Burada da manuel kurulum vermişler.
      https://gist.github.com/ruario/99522c94838d0680633c

     • Felasife

      Bende bi Debian kuruluydu varsayılan ayarlarla, oraya kurdumda, pek bir sorun bile göremedim, yeni Opera pek sorunlu değil anlaşılan.
      Sayfa performansı hakikaten çok iyi, umarız biran önce final yaparlar.

      Yalnız Opera ne olmuş öyle, kuşa dönmüş yahu, yeni halini ilk kez gördümde, içim acıdı 😀

 • deniz

  opera 23 çıkmadı Linux önde gidiyor

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   23 yakındır. Linux geliştirici sürüm ve aynı zamanda Win ve Mac de önde gidiyor sayılabilir :)

 • dsadsa

  bence bundan sonra en önemli konu opera linkin artık gelmesi.

 • ziyaretçi

  Her ne kadar insanların %99’u Windows kullansa da işletim sistemlerinin yeni kralı Linux olduğu söyleniyor.Ben de Linux’a geçmeyi düşünüyorum.Acaba ne gibi zorlukları var ? hangi tarayıcıları destekliyor ? Adobe flash player,Glary Utilities,DaumPot Player gibi ürünleri destekiyor mu ? ücretsiz olduğu söyleniyor.Nereden nasıl indirebilirim ? lütfen bilen arkadaşlar bu konuda bilgi verirseler bana çok büyük bir iyilik etmiş olurlar.Şimdiden teşekkürler…

  • ziyaretçi

   Dizüstü bilgisayarlar için hangisi daha iyi Linux ubuntu veya Linux mint ? Türkçe mi ? antivirüse gerek varmı ? aradan çok uzun süre geçse bile windows gibi hantallaşmadığı söyleniyor.Peki CCleaner,Advanced System care gibi programlar yükleniyor mu ? Teşekkürler…

   • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

    Merhaba, sorduklarınıza tek tek cevap vermek açıkçası çok uzun olacaktır. Bunları kendiniz araştırırsanız çok daha kolay olabilir. Saydığınız tüm programların alternatifleri mevcut Linux da. Başlangıç olarak ne kullanayım diyorsanız Hem Mint hem de Ubuntu iyidir. Ama Ubuntu Mint’e göre biraz daha fazla donanımlı bilgisayar istiyor bence.

    Bilgisayarınızın özelliklerine ve seçeceğiniz masaüstüne göre uygun bir sürüm indirip deneyin.

    Hantallaşma konusunda evet Linux Wİn gibi şişme yapmaz :)

    • ziyaretçi

     Araştırmalarıma göre en iyisi özellikle yeni başlayanlar için Linux mint cinnamon.Bende bunu yüklemeyi düşünüyorum.İnternete bağlanma sorunu oluyor mu acaba ? birde bilgişsayarda ısınma sorunu yaşadınız mı hiç ?

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Yani dediğim gibi bu tartışılır ama ben de uzuunca bir süre denedim geçmeyi ve evdeki notebooka yükledim sonunda. Mint ile başladım ama lokal problemler nedeniyle Ubuntuya geçtim şu an. Isınma sorunu var ben de ama bunun nedeni bilgisayar sistem değil :)

     • ziyaretçi

      OK

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Bir de en güncel sürüm ve haberler için şu siteyi izlemeye almanızı tavsiye eerim.

      http://distrowatch.com/