Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera ile Sohbet Edin

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 22 Nisan 2011 | Chat irc sohbetOpera’nın sohbet yapabilmeniz amacıyla içerisinde bir dahili sohbet istemcisi barındırdığını biliyor muydunuz?İnternetin hayatımızda önem kazanması ile beraber insanların sosyal alanlarda paylaşımlarda bulunması ve yeni insanlarla sohbet etme oranı gün geçtikçe artmaktadır. Sosyal paylaşımlar popüler servisler (Facebook, Twitter, vb.) üzerinden yapılabilindiği gibi  yine sohbet (Chat) kanalları üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için çoğu zaman harici programlar kullanmak zorunda kalmakta insanlar…

Bugün sizlere sohbet kanallarına bağlanabilmenize ayrdımcı olacak Opera’nın dahili bir özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Sohbet. Eminiz birçoğunuz Opera Tarayıcı içerisinde bu tarz bir aracın olduğunu dahi bilmiyorsunuzdur. Opera’nın dahili sohbet istemcisini kullanarak herhangi bir sohbet kanalına rahatlıkla bağlanabilir, yeni odalar açabilir ve arkadaşlarınızla kolayca sohbet edebilirsiniz. Opera’nın bu özelliği gelişmiş bir sohbet istemci programının sahip olduğu tüm fonksiyonları ve komutları desteklemektedir.

 

Kurulum

 

Kurulum için yapmanız gereken Opera’nın sol üst köşesindeki “O”  menüye tıklayıp, E-posta ve sohbet hesapları menüsünü seçmeniz.Açılan penceredeki “Ekle” düğmesine basarak kuruluma başlayabilirsiniz. Bu pencerede eklemek istediğimiz hesap türünü seçeceksiniz. Normalde gördüğünüz gibi birkaç farklı hesap kurulumu yapabilirsiniz ama burada bizi ilgilendiren “Sohbet(IRC)” seçeneği olacak.

E-posta kurulumu için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.Bu pencerede bir isim ve e-posta adresi girmeniz istenecek.Bu ekranda istediğiniz takma adı (nick name) yazacaksınız.Bu ekranda bağlanmak istediğiniz sohbet sunucusunu seçmeniz istenmektedir.

Eğer aradığınız sunucu listede yoksa manuel olarak ekleyebilirsiniz.Bir önceki adımı tamamladıktan sonra ekrana bağlandığınız sunucudaki odaları gösteren bir liste gelecektir. Bu ekrandaki sağdaki düğmeleri kullanarak yeni bir oda ekleyebilir, listedeki seçtiğiniz bir odaya dahil olabilir ve odaları inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir odaya girmek için ilgili oda ismini iki kere tıklamanız da yeterli olacaktır.

Kullanım

 

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra herhangi bir odaya girdikten sonra karşınıza üstteki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranı kullanarak odaya genel bir mesaj yazabilirsiniz ya da sağdaki görünen listedeki kişilere özel mesaj gönderip kişilerle ilgili sorgulamalar yapabilirsiniz.

Bu fonksiyonları kullanmak için listedeki kişi isimleri üzerinde imleç ile sağ klik tuşuna basın.

Yine ana ekrandaki üstte görünen düğmeler yardımı ile aşağıdaki fonksiyonları çalıştırabilirsiniz.

 • Odaları listeleme
 • Odaya giriş
 • Takama ad değiştirme
 • Gülümsemeleri kullanma
 • Sohbet durumunu değiştirme
 • Oda özelliklerini değiştirme

 

Ekranın alt köşesindeki mesaj yazma bölümüne doğrudan sohbet komutlarını da yazabilirsiniz. Bu komutlar sohbet kanalını ve kişisel bilgilerinizi de kolayca şekillendirebilirsiniz. Benzer komutları panel halinde görmek için bu sayfayı da inceleyebilirsiniz. Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız resmi IRC bloğunu da ziyaret edebilirsiniz.

 

Özelleştirme

Opera’nın sohbet ekranını özelleştirebilmeniz de mümkündür. Eğer üst kısımdaki gibi (ya da kendi istediğiniz şekilde) ekranı yeniden biçimlendirmek istiyorsanız buradaki ve buradaki sayfalardaki hazır stil şablonlarını aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

  1. Kullanmak istediğiniz stil dosyasını (Ör: orcamountain_im.css ) sağ klik/hedefi farklı kaydet ile bilgisayarınıza kaydedin.
Bu dosyayı orijinal stil dosyasının olduğu yere de (“C:Program files/Opera/styles” gibi bir adrestir) ekleyebilirsiniz.
  1. Dosyaların olduğu klasörü açın.
  2. Eğer kullanmakta olduğunuz stil dosyasını tutmak istiyorsanız, onun ismini rastgele bir şey olarak değiştirin. (orj_im.css gibi)
  3. Yeni kaydettiğiniz stil dosyasının (orcamountain_im.css) ismini “im.css” olarak değiştirin.
Orijinal stil dosyasının ismi “im.css” dir o yüzden farklı bir isim vermeyin. Aksi taktirde çalışmayacaktır.
 1. Hepsi bu kadar! Eğer açık olan bir sohbet ekranınız var ise , değişikliklerin etkili olması için ilgili ekranı kapatıp odaya tekrar bağlanmanız gerekmektedir.

 

Gördüğünüz gibi arkadaşlarınız ile sohbet etmek için Opera size yeter de artar. Hem internette gezinin hem de sohbet edin…

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Aynakil

  Bende kullanıyorum fakat özelleştirebilme konusunda çeşitli irc komutları ekleyebilme olanağımız yok mu acaba yada sohbet odalarında otomatik çalışacak script benzeri bişiler yapılabilirmi

 • Pingback: Anonim()