Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Mini 8 [Java ve BlackBerry Platform]

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 12 Mart 2014 | mini mobil opera mini 8

Uzunca bir süredir beklenen Opera Mini’nin yeni sürümü nihayet bugün yayınlandı. Opera’daki değişim ile beraber Minin’de de birtakım değişiklikler ve yenilikler göze çarpıyor. Umuyoruz ki yeni Mini’yi siz de beğeneceksiniz.

Mini’nin yeni sürümü ile ciddi anlamda bazı özellikler ekleyen Opera, muhtemelen bu pazardaki payını çok daha yukarılara taşıyacak görünüyor. Yeni sürümde özellikle görsellik ve fonksiyonelliğe önem verdiği anlaşılan Mini yine aynı zamanda veri sıkıştırmayı daha da iyileştirerek kullanıcılara çok daha hesaplı bir internet deneyimi yaşatacak gibi görünüyor. Şimdi isterseniz lafı daha fazla uzatmadan yeniliklere bir göz atalım.

 

)

 

Yeni bir dizayn

look-better-than-ever

Yeni ve sadeleştirilmiş dizaynı ile Mini çok daha şık ve güzel görünüyor. Sekme yönetimi artık çok daha kolay yapabilir ve daha verimli bir gezinti yapabilirsiniz. 

 

Özel (gizli) gezinim

mini8-priv

Artık hepimizin yakından tanıdığı özel (gizli) gezinim özelliği Mini’ye de eklenmiş durumda. Bu ayarı ayarlar bölümüne giderek etkinleştirebilirsiniz. Sonrasında oturum boyunca yaptığınız gezintiden, oturum sonrasında herhangi bir iz kalmayacaktır.

 

Gece Modu

mini8-night

Geç saatlere kadar gezinti mi yapıyorsunuz…Bu anlamda Opera ekibi kullanıcılardan gelen talepleri göz önüne alarak bize ge modu desteği sunuyor. Ayarlar bölümünden etkinleştireceğiniz bu özellik ile geç saatlerde çok daha kolay gezinti yapabilirsiniz.

 

Klavyenizden Sekmelere Erişin

mini8-klavye

Birçok Mini kullanıcısı halen tuş takımı destekli bir telefon kullanmakta. Bu sürümle beraber tuş takımı üzerinden sekmelere erişim daha da geliştirilmiş durumda. Örneğin alt ok tuşuna basarak yeni bir sekme açabilirsiniz. Yukarıdaki kısayolları deneyin bakalım…

 

Veri Sıkıştırma

mini8-turbo

Opera’nın en iyi olduğu özelliklerden iri olan veri sıkıştırma teknolojisi Turbo; bildiğiniz gibi %90’lara varan veri sıkıştırması yaparak hem içeriklere daha hızlı erişmenizi hem de çok daha az veri ile gezinerek maliyetlerden kurtulmanıza olanak sağlamakta. Veri sıkıştırma ekranına ek bilgiler konularak sıkıştırmanın nasıl yapıldığını daha detaylı görebileceksiniz.

Mini’yi İndirin

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • dsadsa

  gece modu iyiymiş. androiid opera browsere gelir inş.

 • m.ulcay

  Ya Benim anlamadigim hangi blackberry modellerini destekliyor.yeni nesil modelleri destekliyormu? Birde ben bumini8 telefonuma direk indirebilirmiyim?ayrica flash destegi geldi yaziyordu opera mini 8 flash destegi varmi?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   BB platformunu tam olarak bilmiyorum ama baktığım kadarıyla BB10 da Android sürümler çalışıyor. Daha önceki sürümler için Mini8 Java versiyonunu ve BB10 için de Mini Android sürümünü yüklemelisiniz.

   Telefonunuzun destekleyip desteklemediğini öğrenmek için telefonunuzdan m.opera.com adresine giderek kontrol edebilirsiniz. Size uygun bir versiyon var ise gösterecektir ya da sizi yönlendirecektir sayfa.

   • m.ul

    Beni yonlendirdigi sayfada operamini 8 indir diye yazi cikmakta.sorunum telefondan direk indiremmemem.sitelerde de mini 8 bulamadim.apk uzantili indirmek icin.peki artik opera mni8 videolari acabiliyormu?

 • Muhtar

  Arkadaslar bu mini neden inmiyor?o sayfadan o sayfaya yönlendiriyor ama icraat yok.