Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Mini, iOS için Yeniden Dizayn Edildi!

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 1 Temmuz 2014 | iOS iPad iphone mini opera mini 8

mini8

Opera’nın mobil platformlardaki amiral gemisi Mini, iOS platformu tamamen yeniden dizayn edildi. Komple baştan yaratıldı desek yeridir herhalde…

Geçtiğimiz hafta sonu Opera Mini 8, iOS platformu için yayınlandı. Tam anlamıyla yeniden dizayn edilen ürün ,ilk defa, üç farklı gezinim olanağı sunuyor kullanıcılara. Mini ve Turbo modları ile daha az veri tüketimi ile  daha kısa zamanda ve çok daha tasarruflu bir şekilde internette gezinebilirsiniz. Yine ayrıca sınırlı bir ağ erişimi üzerinde bulunmasanız dahi yeni Mini ile herhangi bir sıkıştırma yapmadan da gezinebilirsiniz. Yeni Mini ile her şey artık çok daha şık ve kolay…

Gelin biraz detaylı inceleyelim Mini’yi.

 

Mini Modu

Bu kullanıcı modu, Opera’nın alışıla gelmiş sıkıştırma teknolojisini içeremektedir. Mini’nin yıllardır başarılı olmasını sağlayan teknolojiyi içeren gezinim modudur. Siz de Opera Mini sunucularını test etmek istiyorsanız bu modu aktifleştirerek denemeye başlayabilirsiniz.

Teknik olarak kısaca; bu kullanıcı modunda tüm sayfa verileri Mini sunucularında derlenir ve sıkıştırılarak kullanıcıya gönderirilir ve böylece %90’a varan bir veri sıkıştırması gerçekleştirilir.

Kısaca sayfalar çok daha hızlı bir şekilde yüklenir. Eğer internet erişiminiz ücretli ve sınırılı bir tarifedeyse, MB başına yahut dolaşım (roaming) ücreti ödüyorsanız, bu tip bir teknoloji kullanarak maddi anlamda ciddi tasarruflar yapabilirsiniz.

Bu moddayken sayfa yorumlaması Opera Presto ile yapılmaktadır sunucu tarafında. Kullanıcı kimliği (Opera/9.80 (iPhone; Opera Mini/8.0.0/34.2336; U; en) Presto/2.8.119 Version/11.10. ) olarak görünmektedir. Şu an sunucular üzerinde Presto için çeşitli güncelleştirmeler üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmalar bitirildiğinde teknik olarak daha yeni teknolojiler de desteklenmiş olacak. Bu güncelleme için herhangi bir anons yapılmayacak ama tamamlandığında otomatik olarak tüm kullanıcılar bundan faydalanıyor olacaklar.

 

Turbo Modu

turbo

Turbo mode, Mini moduna göre oldukça farklı bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Bu modda sayfaların yorumlanması iPhone/İpad cihazınız üzerinde gerçekleştirilmektedir, fakat bazı medya ve resimler yine sunucular vasıtasıyla sıkıştırılmaktadır. Biraz dah ateknik bilgi verecek olur isek; CSS ve JavaScript davranışları normal bir şekilde gerçekleşirken, HTTPS sayfalar ,Turbo mod aktifleştirilse dahi, sunucular üzerinden gönderilmemektedir. Bu da elbette güvenlik anlamında ciddi bir artı sağlanmaktadır.

Veriler Mini sunucuları üzerinden gönderilmediğinden ötürü bu modda tarayıcı farklı bir kullanıcı kimliği (Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 7_1_1 like Mac OS X) AppleWebKit/537.51.2 (KHTML, like Gecko) OPiOS/8.0.0.78129 Mobile/11D201 Safari/9537.53) almaktadır. Yine ayrıca Apple’ın kuralları gereği bu tarayıcıda Blink ya da V8 kullanılmamakta, bunun yerine sayfa yorumlama iOS WebKit framework ve WebKit Javascrip ile gerçekleştirilmektedir.

Bu modu tercih ettiğinizde resim kalitelerini de ayarlar menüsünden ayarlayabilirsiniz ayrıca.

 

Kapalı Konum Modu

Bu konumda herhangi bir sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmemektedir. Eğer hızlı ve geniş bir ağ bağlantısı üzerindeyseniz bu modu kullanabilirsiniz. Tüm işlemler cihaz tarafında gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla kullanıcı kimliği de Tubo modda olduğu gibi olacaktır.

 

QR Kodu

qrOpera Mini 8 ile gelen dier bir yenilik ise QR kod okuyucu. Artık adres yazmaya gerek kalmadan da gezinti yapabileceksiniz. Adres satırına tıkladığınızda açılan klavyenin üst kısmındaki QR kod simgesine basarak bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.

Yakınınızdaki bir arkdaşınızla bir sayfayı çok daha kolay paylaşabilmek için, sayfanın adresinden yeni bir QR kod oluşturabilir ve arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Bunun için O simgesi > Paylaş > QR kod menüsünü izlemeniz yeterli.

Opera ekibi bu özelliğin çok kullanışlı olabileceğini düşünmüş olacak ki, ayrıca masaüstü kullanıcıları için de bir QR kod eklentisi (QR Codematic) hazırladılar. Bu şekilde ister sayfayı isterseniz seçilen bir metni kolayca paylaşabilirsiniz.

 

Birkaç Kullanışlı İpucu

Birkaç kullanıcı ipucu da verirsek sanırım daha hızlı bir Mini 8 deneyiminde size yardımcı olabilir.

  • Örneğin aynı anda birkaç sekmeyi kapatmak istiyorsunuz , bunun için birkaç parmağınızla aynı anda sekmeleri yukarı doğru kaydırın.
  • Sekmelerin bulunduğu alandaki “+işaretine basılı tutarak son kapatılan sekmeler listesine ulaşabilirsiniz.
  • Hızlı erişim ekranındayken, ekranı aşağı çekerek de adres satırına bir şeyler yazabilirsiniz. Bu da tek elle daha hızlı kullanmanıza yardımcı olacaktır Mini’yi.

Gördüğünüz üzere yeni Opera Mini 8 tek kelime ile muhteşem görünmekte. Umarız sizler de beğenirsiniz. Görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

 

 Opera Mini’yi ücretsiz indirin!
app-store

 

Vivaldi Türkiye sitesi