Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Mobile 11.1 ve Opera Mini 6.1 ile Güncellendi

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 30 Haziran 2011 | Android Blackberry Final J2ME mini Mobile Opera Mini Opera Mobile Symbian WebP

Opera 11.50 masaüstü sürümünün yayınlanması sonrası beklenen mobil güncelleştirmelerde geldi. Mobile ve Mini versiyonlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Opera Mobile ve Opera Mini‘nin güncel versiyonları bugün duyuruldu. Yenilenmiş versiyon numaraları Mobile için 11.1 (Android, Blackberry, J2ME ve  Symbian için), Mini için ise 6.1 (Android ve Symbian için) olarak belirlendi. Genel anlamda Mini için güvenlik ve kararlılık güncelleştirmeleri ön planda iken, Mobile için daha çok Presto 2.8 motorunun kullanılabilmesine yönelik güncelleştirmeler yapıldı.

Herkesin bir an önce http://m.opera.com adresinden güncellemeleri yüklemesini tavsiye ediyoruz. Kısaca yeniliklere bir göz atalım…

 

Arama Tavsiyeleri

 

Opera masa üstünde kullanılan arama motorları tavsiyeleri artık mobil Opera versiyonlarında da kullanılabilir halde. Özellikle mobil gezinim de kelimeleri yazmanın oldukça zor olduğu düşünülürse, birkaç harf girip tavsiyelerle karşılaşmak çok da faydalı ve hızlı olacaktır. Adres çubuğundaki arama bölmesine gelip birkaç harf yazın ve kendiniz deneyin.

 

Metin Seçimi

Metin seçme özelliği dokunmatik ekran araçlar için oldukça geliştirildi. Aşağıdaki videodan da göreceğiniz gibi metin seçme işlevi eskisinden çok daha kolay.

 

Daha İyi Standart Desteği

Opera Mobile 11.1 sürümü ile beraber tarayıcı yorumlama motoru Presto‘yu da 2.8 versiyona yükseleterek, HTML5 ve diğer açık web standartlarına vermiş olduğu desteği de arttırdı. bununla ilgili ODIN bloğundaki ayrıntılı açıklamayı inceleyebilirsiniz.

Bununla beraber Opera Turbo aktif durumdayken, resimleri çok daha kaliteli ve daha iyi görüntüleyebilmesi amacıyla WebP teknolojini destekler hale getirildi. Ve bazı ek performans iyileştirmeleri de yapıldı Opera Turbo‘da.

 

Opera Mini ya da Opera Mobile‘ı indirmek için http://m.opera.com adresini ziyaret ediniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi