Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Next Nedir?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 5 Mayıs 2011 | derleme Geliştirme Opera Next SSS Swordfish

Opera Next ile ilgili bilmek istediklerinizin hepsini bu yazımızda anlatıyoruz.

Nedir Bu Opera Next?

Opera Next, 11.50 Alfa sürüm ile tanıştığımız, Opera’nın geliştirilme sürecindeki sürümleri test edebilmenize yarayan dağıtım kanalına verilen genel bir addır. Opera’nın geliştirilme süreci ile ilgilenen, tüm sürümleri anlık olarak test etmeyi seven, yeni özellikleri keşfetmeyi seven ve katkıda bulunmayı amaçlayan kullanıcılara/geliştiricilere yönelik olarak hazırlanmıştır.

Opera Next çerçevesinde en son değişikliklere ilişkin güncellemeler tarayıcınız tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Yalnız bildiğiniz gibi bu durum; ilgili sürümlerin deneme mahiyetinde olması, geliştirilme amaçlı olması ve bilinen bazı hataları barındırabilmesi ihtimali de göz önünde bulundurularak, tarayıcınızın stabil olarak çalışmamasına, veri kaybına, çökmelere, vb.. sorunlara neden olabilir. Opera Next Opera 11.50 Alfa sürüm ile kullanılabilir durumdadır.

Opera Next, sizin günlük kullanmakta olduğunuz stabil Opera sürümlerinden farklıdır. Her ürünün (Stabil sürüm ve Opera Next sürümleri) verileri ayrı olarak korunacağından, siz elle ayarları değiştirmediğiniz sürece sürümler arası herhangi bir veri paylaşımı ya da etkileşim olmayacaktır. Örneğin; Opera Next sürümü altında kaydettiğiniz yer imleri stabil Opera’nızın altında görünmeyecektir. Bu şekilde değerli verilerinizin güvenliği, kaybı ve paylaşımı koruma altına alınmış olacak.

Peki Opera ve Opera Next’i nasıl ayırt edeceksiniz?

 • Her ürün farklı bir simge ve farklı bir masaüstü kısayolu içerecek.
 • Kurulum klasörü ürün ismini içerecek.
 • Windows ve Linux sürümlerinde, Opera menü simgesi ürün simgesini de içerecek.
 • Windows sürümlerinin kurulum paketinin başlık çubuğu ürün ismini içerecek.
 • MAC sürümlerinde, başlık çubuğunda Aplle simgesi sonrası ürün ismi yazacak.

Opera Next Dağıtımları Nasıl Çalışacak?

Opera Next, belirlenen standart dağıtım periyodunu izleyerek, son değişiklikleri ,varsayılan olarak, otomatik olarak indirecek ve kuracaktır. Dağıtımlar ön alfa, alfa, beta, beta2, RC, RC2 ve Final olarak sunulabilir…

Not edilmesi gereken önemli noktalar:

 • Periyodik dağıtım çizelgesinin her neresinde kurulum yapmış olursanız olun, siz herhangi bir ayarı değiştirmediğiniz sürece, daha sonraki tüm dağıtımlar varsayılan olarak otomatik bir biçimde yüklenecektir.
 • İsterseniz ön izleme sürümlerinin otomatik güncellemesini Download All Snapshots ayarını iptal ederek engelleyebilirsiniz.
 • Yine ayrıca sadece güncelleştirmelere ilişkin bilgilendirme alabilir, istediklerinizi kurabilir veya otomatik güncelleştirmeyi tamamen kapatabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın

Şimdi de bu Opera Next’in nasıl kullanılabileceğini görelim…(Test için bizim ekibi kullanacağız:) )

Opera Next

Greench, her zamanki gibi yeni çıkan tüm sürümleri, özellikleri, geliştirmeleri, vb.. her ne varsa (aklınıza her ne geliyorsa), onları test etmeyi seven biridir ve bu yüzden bu özelliği kullanmak istemektedir. İşte bu yüzden kendisi Opera Next kullanarak; her yeni sürüm yayınlandığında aşağıdaki yayınlanma süreci takip edilerek haberdar olacak.

Sürüm

D e r l e m e

A l f a

D e r l e m e

D e r l e m e

D e r l e m e

B e t a

D e r l e m e

B e t a 2

D e r l e m e

R C

R C 2

F i n a l

Otomatik güncelleme

Opera Next (ön izleme sürümleri olmadan)

Metude de bizim sürekli güncel kalmak isteyen takım arkadaşlarımızdan bir diğeri… O da sürekli yenilikleri takip etmek istiyor fakat ön izleme sürümleri ile vakit kaybetmek de istemiyor bir yandan. İşte o yüzden Metude , ayarlar içerisindeki Download All Snapshots ayarını kapatarak sadece diğer sürüm güncelleştirmelerinden haberdar oluyor ve bu durumda da sadece aşağıdaki belirtilen süreci takip etmiş oluyor.

Sürüm

D e r l e m e

A l f a

D e r l e m e

D e r l e m e

D e r l e m e

B e t a

D e r l e m e

B e t a 2

D e r l e m e

R C

R C 2

F i n a l

Otomatik güncelleme

 

Opera sürümlerini Karşılaştırma

Opera ile Opera Next ile karşılaştırıldığında görülecektir ki; Opera günlük kullanım için dizayn edilmiştir ve bu yüzden sadece beta, RC ve  final sürümler oalrak sunulmaktadır. Yine her ne kadar bu sürümler Opera Next sürümleri ile beraber yayınlanacak olsalar da, kurulumları tamamen ayrı olacaktır. Otomatik güncelleştirme seçeneği, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, sadece Opera Tarayıcı’nın final sürümlerine uygulanacaktır.

Sürüm

D e r l e m e

A l f a

D e r l e m e

D e r l e m e

D e r l e m e

B e t a

D e r l e m e

B e t a 2

D e r l e m e

R C

R C 2

F i n a l

D e r l e m e

A l f a

D e r l e m e

D e r l e m e

D e r l e m e

B e t a

D e r l e m e

B e t a 2

D e r l e m e

R C

R C 2

F i n a l

Next
Opera O O O O O O O O

Açıklamalar:

 • Yukarıdaki tabloda verilen Opera Next sürüm güncelleştirme periyodu, varsayılan ayarlar ile ve otomatik güncelleştirmenin aktif olması durumunda geçerlidir.
 • O=Opsiyonel elle indirme. Final sürümü sonrası, herhangi bir beta sürümünü kendiniz indirip kurabilirsiniz. beta2 sürümler otomatik olarak güncellenecektir. RC sürümleri için ise, sadece final sürümleri otomatik olarak güncellenecektir.

 

Opera Next’i Nasıl Kaldırabilirim?

Eğer artık Opera Next’i kullanmak istemiyorsanız, sisteminizdeki diğer herhangi bir program gibi kolayca kaldırabilirsiniz.

Eğer kararlı bir Opera kullanmak istiyorsanız, Opera Next’i kaldırdıktan sonra, en son sürümü indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.asitweb.net Deniz

  Şuan opera 11.10 kullanıyorum . Opera nexti kursam herhangi bir sorun olur mu ? Yazıda stabil ve next birbirinden bağımsız denmiş ama sonunda stabil opera için Opera Next ‘ i kaldırmak lazım denmiş ama ? Yanlış mı anladım acaba ?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Opera ve Opera Next birbirlerinden bağımsızlar. Opera Next’i ve şuanda kurulu Opera ile beraber kullanabilirsiniz. Sisteminizde iki Opera logosu olacak. Biri Next’e ait, diğeri şuan kurulu Opera’ya ait. Opera Next’te sorun yaşarsanız ve kaldırmak isterseniz kurulu Opera’nızdaki verileri kaybetmeden kaldırabilirsiniz.

 • Pingback: Opera-Her zaman ve her yerde | Yaren ERSÖNMEZ-Blog()