Opera : Sandığınızdan Daha Büyük ,Türkiye de Öyle

Yazan: zahek | 13 Haziran 2010 - 12:57 | Haberler

Opera Software’in başlattığı yeni bir pazarlama projesi ve bu projede yer almak isteyen, Türkiye’den  bir arkadaşımız var…

Opera firmasının yeni yürürlüğe koyduğu bir pazarlama kampanyası var. Ve bu kampanya neticesinde seçilecek olan kişiler Opera’nın Norveç’teki genel merkezinde 6 aylık bir çalışma imkanı da bulacak. Normalde bu proje kapsamı ülkeler  arasında Türkiye yoktu fakat Murat Bişkin isimli arkadaşımızın kişisel çabaları neticesinde kendisi de bu programın başlangıç aşamasına dahil edildi.

Bu çerçevede aşağıdaki yazıyı yayınladı ve seçildi. Fakat bu seçimin gerçeğe dönüşmesi için buradaki yazıya mümkün olduğu kadar yorum yapılması gerekmektedir. Yorumlarınızı uzun uzadıya yapmanıza da gerek yok. Sadece bir gülük bile ekleseniz yeterli olacaktır.

Bu çerçevede herkesi bu arkadaşımıza destek olmaya çağırıyoruz ve sizi kendisinin hazırladığı bu yazı ile baş başa bırakıyoruz…

*******************

Eğer Windows kullanan bir makinada iseniz , Internet Explorer hemen aklınıza gelebilir.Eğer kendinizi web bilen birisi olarak görüyorsanız , Firefox dudaklarınızdan fışkırabilir. Ve eğer Mac üzerinde iseniz , Safari orada duruyor. Ve tüm bunların güçlü ve zayıf yönleri var, öyle ki hiç biri yanlış cevap olamaz.Ama kaçınız Opera diye cevap verirdi?

Opera masaüstünde çok büyük olmayabilir ancak Opera mobilde çok büyük ve diğer platformlarda da gittikçe büyüyor. Opera Wii de var , set üstü cihazlarda, internet bağlantılı televizyonlarda var kısaca Opera her yerde.

Opera topluluk blogunda Opera’nın pazarlama konusunda değişik ülkelerden kişileri 6 aylığına Opera’nın Norveç’teki merkezinde staj için alıcağını okuyunca çok heyecanlandım. Norveç’e gitmek her zaman hayallerimdeydi.  Opera’nın ve Norveç’in büyük bir hayranıyım, Norveççe biliyorum ve çok sayıda Norveçli arkadaşım var. Daha önce yurt dışında bazı Avrupa ülkelerinde yaşama tecrübem olmuştu Norveç’te olmamıştı.

Ama sonra Türkiyeyi listelenen ülkeler arasında göremedim.

Şimdi neden Opera’nın Türkiye içinde bir kişiyi staja alması düşünmesi için nedenleri sıralayacağım.

Türk İnternet Sektörü

Türkiye’de internet kullanımı her gün büyüyerek artıyor. Türkiye şu anda Facebook’ta  İngiltere’den sonra 3. sırada.

Aşağıda en çok Facebook kullanıcı sayısına göre ilk 3 ülke (2 Temmuz 2009 – data Facebook’tan alınmıştır)

Türkiye’nin 60 milyondan fazla cep telefonu abonesi var ve çoğu 3G’ye geçmiş bulunuyor, 500,000 den fazla iPhone kullanıcısı var. İnsanlar telefonlar Türkiye’de daha resmi olarak satışa başlamadan yurt dışından getirterek kullanmaya alışmış durumda.

Buyurun size bazı istatistiksel sonuçlar;


1. Türkiye internette ilk 10 ülke arasına girmek üzere


2. Geniş bant internet kullanımı lider ülkeler seviyesine geliyor


3. E-Ticaret gelişerek artıyor


4. İnternet kullanan nüfus genç


5. İnternet reklamları 2010 da en büyük 3. reklam mecrası olucak

Opera neden diğer adaylara karşı beni seçsin ki?

Ben Opera’yı ücretsiz olduğu zamandan beri kullanıyorum. Hem masaüstümde hem de telefonumda. Arkadaşlarıma tavsiye ediyorum, bir çoğu benden duyarak kulanmaya başladı. Teknik konuları insanlara sevecekleri bir şekilde anlatma konusunda iyiyim. Çeviri konusunda deneyimliyim . Ubuntu, Facebook, KDE, Gnome, OpenOffice.Org gibi bir çok proje için çeviri yaptım. Bu işi kaldırabileceğimi ve uygun olduğumu düşünüyorum.

Haziran 2006 dan beri My Opera kullanıcısıyım. Opera kullanmaya başlayalı 5 yıl geçti. Pek çok sosyal ağda buIunuyorum ve takip ediyorum…

Internette çok sayıda bloğu okuyorum ve takip ediyorum. Bunlar çeşitli konularda; web, internet, web 2.0, yeni web standartları HTML5, CSS3. Açık protokolleri ve formatları seviyorum. Açık standartlar bize hiç durmayan bir inovasyon yapma şansı veriyor. Sosyal ağ araçlarını Opera’yı Türkiye’de pazarlamak, tanıtmak için kullanabilirim.

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

10.52 MAC Finalden İlk Sızmalar » zahek, 27 Nisan 2010

Opera 10.52 Final Hazır » zahek, 28 Nisan 2010

Opera 10.60 - Hızlıdan En Hızlıya... » metude, 01 Temmuz 2010

Her Saniye Yeni Bir Kullanıcı » greench, 01 Ekim 2009

Haftanın Unite Uygulaması "Satranç" Türkiye'den » zahek, 01 Aralık 2009

Bu yazı 179 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

 • zahek #

  14 Haziran 2010, 11:34  (Alıntı)

  zahek

  Hiç yoktan yani değil mi…:)

 • Atilla #

  14 Haziran 2010, 11:22  (Alıntı)

  AtoX

  İyidir iyidir.

 • zahek #

  14 Haziran 2010, 10:36  (Alıntı)

  zahek

 • Atilla #

  14 Haziran 2010, 10:19  (Alıntı)

  AtoX

  2 Temmuz 2009 yılında alınan bilgiyle şimdi alınan bilgi arasında dağlar kadar fark olacaktır.(Belki 2. bile olmuşuzdur.)

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site