Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Türkiye ve W3C Web Eğitimi Topluluğu

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 23 Temmuz 2012 | eğitim w3c web eğitimi Web standartları webed

Bizler Opera Türkiye olarak;  Web’in doğru olarak geliş(tiril)mesi gerektiğine ve bu alandaki eğitimlerin çok önemli ve gerekli olduğuna inanmaktayız.  Bu anlamda hali hazırda devam etmekte olan bir Web eğitimi projesi bulunmaktadır. Bu proje; geleceğin web tasarımcılarını, geliştiricilerini, bugünün hızlı ilerleyen web alanında bir yer alabilmeleri ve çağımız web ihtiyaçlarına daha doğru cevap verebilmeleri için gerekli bilgiyle ve beceriyle donatarak, eğitmeyi amaçlayan bir projedir.

Günümüzde Web ile ilgili pek çok kurs mevcuttur ve bazıları web tasarımı ve web geliştirmeyi öğretmede iyi de iş çıkarmaktadır. Buna rağmen, Opera gibi Opera Türkiye ekibi olarak iyileştirmelerin yapılabileceğini düşünüyoruz ve bunu kolaylaştırmak amacıyla üniversitelere, okullara ve diğer eğitim kurumlarına ve web ile ilgili bir şeyler öğrenmek isteyen insanlara her zaman bir başvuru kaynağı olabilmesi amacıyla güncel web standartlarını içeren Türkçe bir kaynak, başvuru kılavuzu sunmayı amaçlıyoruz.

Şu an bu kapsamda en güncel ve doğru bilgiler W3C‘de (The World Wide Web Consortium)  bulunmaktadır. W3C yukarıdaki amaçları hayata geçirmek amacıyla Chris Mills ve Ben Friedman eş başkanlığında bir Web Eğitim (Webed) projesi başlattı. Bu proje kapsamında aşağıdaki amaçlar hedeflenmektedir.

  • Eğitim materyalleri hazırlamak,
  • Eğitim materyallerini kullanarak eğitim serilerinin oluşturmak(müfredat hazırlamak),
  • Projeye katkıda bulunmaları ve projeden faydalanmaları için eğitmenlerle iletişime geçmek,
  •  Eğitimcileri, Web standartlarını daha verimli bir şekilde kullanabilmelerini sağlayacak şekilde bilgilendirmek,
  • Uluslararası alanda bu çalışmaları yaymak…  

Bizler de Opera Türkiye ekibi olarak, bu eğitim materyallerini Türkçe’ye çevirmek amacıyla web geliştiricimiz Çağlar Yeşilyurt (greench) koordinatörlüğünde herkesin katkı verebileceği Türkçe Eğitim Projesi  grubunu oluşturduk. Türkçe Eğitim grubunun amacı, insanların açık web standartlarını doğru ve verimli bir şekilde öğrenebilecekleri Türkçe eğitim materyallerini sunarak insanların bunlardan faydalanmalarını sağlamaktır…

Eğitim materyallerinin Türkçe’ye çevrilebilmesi için Transifex çeviri arayüzü kullanmaktayız. Yine aynı zamanda çevirilerde ortak bir dil oluşturulabilmesi amacıyla bir de terminoloji listesi hazırlıyoruz. Bu sayede herkesin kolaylıkla anlayabileceği ortak bir çerçeve çizebiliriz diye düşündük.

Çeviri çalışmalarımız çok kısa bir süre önce başlatıldı ve devam ediyor. Elbette sizlerin de katkılarıyla çok daha hızlı ve kısa sürede bu çalışmaları bitirebileceğimizi ve herkesin hizmetine sunabileceğimizi düşünüyoruz. 

Umarız herkes için faydalı bir çalışma olacaktır. Katkılarınızı bekliyoruz.

 Yardımcı Bağlantılar

Vivaldi Türkiye sitesi
  • Pingback: Anonim()

  • Pingback: Opera Türkiye ve W3C Web Eğitimi Topluluğu()

  • http://twitter.com/kdrgny serkeş panda

    Dışarıdan destek ve eş zamanlı ilerleme için ne yapmamız lazım?

    • http://crystenger.blogspot.com crystenger

      https://www.transifex.com/projects/p/w3c-web-ed-turkish/language/tr/ adresinde çevirilme durumunda olan yazılar var. Sisteme üye olup çevirmeye başlayabilirsiniz. Önceliği çevirisi bitimine yakın olanlara verirsek daha iyi olur. Çevirisi yapılan sayfalar buradalar ( http://www.w3.org/community/webed/wiki/Main_Page ) ve orada yayınlanacaklar.

      Bazı yabancı kelimelerde standardı yakalamak için şu sayfayı da gerektiğinde kontrol etmeniz veya buradan ya da sistemden çeviri kelimesi önerisi istemeniz de faydalı olacaktır: http://www.w3.org/community/webed/wiki/Tr/Terminoloji

      Bu arada bakarsınız çevirme aşamasına katılanlara çeşitli Opera Software’in hediyelerinden veriririz. Buradan topu zahek ve greenche atıyorum.

      • http://twitter.com/kdrgny serkeş panda

        en kısa zamanda bakıyorum. çok teşekkür ederim. ayrıca hediye benim için sorun değil =) yardımcı olabilirsek ne ala 😉

      • http://my.opera.com/greench greench

        İşin Opera kısmını@zahek:twitter  hallediyor. Bir şeyler temin edebilir sanırım

        • http://www.operaturkiye.net zahek

          İşin o kısmında sorun yok beyler :)

  • echelonx

    Ben de bakayım :)

    • http://www.operaturkiye.net zahek

      Hadi bakalım.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

    Desteğinizi bekliyoruz.

  • Murat ALTUNDAĞ

    Biz Ankara’ lı bilişimciler olarak bu tür etkinliklerden genelde uzak kalıyoruz.. Haberi görüyor heyecanlanıyor fakat en sonunda yine hayal kırıklığı yaşıyoruz…. umarım Ankara’ da da bir etkinliğiniz olur ve bizlerde istifade ederiz

    • http://www.operaturkiye.net zahek

      Merhaba, Ankara için planlanan bir etkinliğimiz yok şu an ama herhangi bir etkinlik olması durumunda davet etmeniz halinde değerlendirebiliriz.