Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera ve BitTorrent

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 6 Nisan 2010 | BitTorrent P2P paylaşım torrent


Opera’nın dahili bir BitTorrent istemcisine sahip olduğunu ve istediğiniz gibi yapılandırabileceğinizi biliyor muydunuz?..Opera, kendi içerisinde BitTorrent istemcisi barındırıyor olmasına karşın, sadece bu amaca yönelik kullanılan gelişmiş diğer üçüncü parti yazılımlar ile kıyaslandığında kimilerine göre daha zayıf olarak görülebilmektedir zaman zaman. Bu durumda kullanıcılar Deluge, µTorrent, Vuze gibi farklı yazılımlar kullanmayı tercih edebiliyorlar.

Opera 10 ile beraber artık herhangi bir üçüncü parti torrent istemcisini Opera ile birlikte kullanabileceksiniz. Bir torrent dosyası indirmek istediğinizde Opera’nın size sunacağı uyarı penceresinden istediğiniz yazılımı kolayca seçebilirsiniz. Bunu hem otomatik hem de el ile yapabilirsiniz.


Otomatik Entegrasyon

1- Öncelikle herhangi bir torrent dosyasına farenizin sol tuşu ile tıklayın (Örnek).

2- Karşınıza aşağıdaki gibi bir BitTorrent bildirim kutucuğu belirecektir.

Burada ön tanımlı olarak gelen “Opera” seçeneğini kullanırsanız, indirme işlemi Opera ile yapılacaktır. Yine ayrıca sağ tarafta bulunan “BitTorrent tercihleri” düğmesini kullanarak da bağlantıya ilişkin çeşitli ayarları (aşağıdaki gibi) yapılandırabilirsiniz.

3- Sistem ön tanımlıyı kullan” seçeneği ile sisteminizde varsayılan olarak kullanılan torrent istemcisini kullanabilir ya da açılır menüden diğer herhangi bir yazılımı da seçerek kullanabilirsiniz.

4- “Bu ekranı bir daha gösterme ve seçeneği hatırla” kutucuğunu seçmeniz halinde, bir sonraki dosya indirme işleminizde seçiminiz otomatik olarak hatırlanacaktır.

Not: Bu ayarın seçilemiyor olması durumunda indirme işlemini lütfen tekrar deneyiniz, muhtemelen indirme bağlantısının geçersiz karakter içermesi nedeniyle bu seçenek görünmez durumda olacaktır.

5-” düğmesine tıklayarak ayarları uygulayabilirsiniz artık. Bir sonraki torrent dosyası indirmenizde 3 numaralı adımda seçtiğiniz yazılım ile indirme işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir.


El ile Entegrasyon

1- Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > İndirmeler ayarına gidin.

2- Sağ üst kısımdaki “Opera’yla açılan dosyaların türünü gizle” yanındaki kutucuğuktaki işareti kaldırın.

3- Sol taraftaki arama alanına torrent yazın.

4- Şimdi Application/x-bittorrent – torrent girdisini görüyor olmalısınız, onu çift tıklayın.

5- a) Açılan pencerede “Varsayılan yazılım ile aç” seçeneğini seçerek ön tanımlı olan torrent istemcisiniz kullanabilirsiniz.

5- b) Yine bir üstteki “Diske kaydet” seçeneğini seçip, “Kaydetme yeri sorma, direkt olarak şuraya kaydet” seçeneğini işaretleyerek dosyanın seçtiğiniz konuma kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.


BitTorrent Erişiminin Kapatılması

1- Bu adrese gidin.

2- Kutucuktaki işareti kaldırın ve “Kaydet” düğmesine basarek Opera’yı yeniden başlatın.


Kaynak

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://metude.blogspot.com/ metude

  Opera’nın dahili torrent istemcisi çok iyi olmasada kısa süreli kullanımlarda diğer torrent programlarına olan bağımlılığımızı bitiriyor olması güzel…

 • Atilla

  Opera’nın bittorent istemcisini biraz daha ayrıntılı yapması lazım.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Opera, bildiğiniz gibi bir torrent istemcisi değil ve dahili olarak bu bile bence oldukça hoş. Ama tabii ki öneriler doğrultusunda geliştirilebilir.

 • ilkay

  Cok sevdiğim mükemmel bir özellik. Bilgisayarımda ekstra torrent dossyası bulundurmadan indirme işlemimi sağlıyabiliyorum ancak anladıgım kadaryla bu sistem 12.15 sürümüne kadar var. 15. ve özellikle 18. versiyon cok güzel ancak bu özellikleri kullanamıyorum. 18. versiyonda bunu nasıl yapabiliceğimi bilen varsa cok memnun kalırım. ilkay_ivrendi@hotmail.com

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bu özelilk 15-18 sürümlerinde yer almıyor… :(