Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Yazım Denetimi

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 27 Aralık 2011 | Kontrol sözlük Yazım Denetimi

Opera’da yazım denetiminin nasıl aktifleştirileceğinden kısaca bahsetmek istiyoruz sizlere.

Opera Tarayıcı dahili olarak bir yazım denetimine sahiptir. Birçok dilde sözlük indirerek yazım denetimi yapabilirsiniz. Üstelik sizin herhangi bir şey yapmanıza da gerek yok. Siz sadece metni yazın o sizin için denetlesin. Eğer herhangi bir hata bulursa, kelimenin altını otomatik olarak kırmızı ile işaretleyecektir.

 

Kurulum

Öncelikle yazım denetimi yapmak istediğimiz dile ait sözlüğü indirmemiz gerekmektedir. Bunun için tarayıcınız ile herhangi bir metin girebileceğiniz bir alan olan (bit kutucuk ya da bir arama motorunun arama bölmesi de olabilir) sayfa açın. İlgili bölme üzerindeyken fareniz sağ tuşuna basarak  Sözlükler/Sözlük ekle-çıkar menüsünü seçin.

 

Bir sonraki ekranda ise hangi sözlüğü seçmek istiyorsanız, sağ üstteki kutucuktan arayarak ya da kendiniz seçerek, ilgili sözlüğü işaretleyin ve “İleri” düğmesine basın.

 

 

Daha sonraki ekranda otomatik olarak Türkçe sözlük paketi indirilecek ve sizden lisansı kabul etmeniz istenecektir. Bu lisansı da kabul edip, “İleri” düğmesine tıklayın.

 

Bir sonraki ekranda ise size hangi sözlüğü kullanmak istediğiniz sorulacaktır. Bu ekranda da Türkçe seçeneğini işaretleyip, “Bitir” düğmesine tıklayın

 

Sözlüğü kurulum işlemi bitirildi ve hangi sözlüğü kullanacağınız da seçildi. 

Opera varsayılan olarak yazım denetimi aktifleştirmiş olarak kurulur. Eğer yazım denetimini aktifleştirmek ya da iptal etmek istiyorsanız sağ klik/yazım denetimi ayarını ya da Ctrl+F12/Gelişmiş/Tarama/Yazım denetimi ayarını iptal etmeniz gerekmektedir.

Eğer kullandığınız sözlüğü değiştirmek isterseniz de sağ klik/sözlükler menüsünden istediğinizi sözlüğü seçebilirsiniz.

 

Kullanımı

Herhangi bir form alanında bir şeyler yamaya başladığınız an Opera sizin için otomatik olarak yazım denetimini gerçekleştirecektir. Eğer herhangi bir yazım hatası algılarsa ilgili sözcüğün altını kırmızı renkli bir çizgi ile işaretleyecektir. 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi