Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’da Temizlik Vakti

Yazan: hasantr | 24 Şubat 2011 | İpuçları Opera Temizlik Veri silme
Opera’nızın temizlenme vaktini geldiğini düşünüyorsanız bu yazıyı kaçırmayın…İnternet tarayıcıyıları daha sonra aynı siteye girildiğinde kullanılmak üzere sitelerle ilgili bazı dosyaları bilgisayarda saklarlar. Bu da bir süre sonra tarayıcı için yük olmaya başlayabilir. Ya da bazı sitelerden izleme amaçlı cookieler bilgisayara bulaşıp tarayıcıyı yavaşlatabilir.

Eğer, tarayıcı kararsızlaşıp donmaya başladıysa temizlik vakti gelmiş demektir.

Opera’nın tarayıcı verilerini silmenin üç yolu var:

1. Yöntem: (Menü/ayarlar/kişisel verileri sil) menüsü kullanmakhttp://content.screencast.com/users/bay-x/folders/Jing/media/71e0916b-3b27-4873-abf8-82bdae627bed/2011-02-24_2316.png


Bu yöntemde, silinecek olan bilgilerle ilgili çok fazla seçenek vardır ama gerçek manada bir temizlik mümkün değildir.
Kişisel verileri sil menüsü tarayıcının kendi özelliği olmasına rağmen bazen ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalabilir.

2. Yöntem: Sistem temizleyici bir program kullanmakhttp://content.screencast.com/users/bay-x/folders/Jing/media/3fb5b06a-4756-4f49-93cb-e19619570c8a/2011-02-24_2319.png


Bu yöntemde, kullanılan sistem temizleme programının özelliklerine göre hangi verilerin silineceğini seçmek mümkündür. (CCleaner‘ın varsayılan ayarları ile temizlik yapıldığı zaman internet geçmişini de sildiği için kullanmadan önce ayarlarını kontrol etmek gerekir)

3. Yöntem: İnternet önbelleğini manuel olarak temizlemek

Bu yöntem en temiz yöntem olmasına rağmen, hangi bilgilerin silinip hangi bilgilerin kalacağı belirlenemediği için diğer yöntemlerden daha risklidir.

İnternet önbelleğinin bulunduğu dizin için opera:about sayfasını kontrol ediniz…

Tarayıcı üzerinde değişiklik yapmadan, yedekleme yapılmasını tavsiye ederiz. Mesela opera link ile önemli tarayıcı bilgilerini yedekleyebilirsiniz.
Çerezlerin silinmesi, parola hatırlatma özelliği kullanılan sayfalardaki parolalarınızı kaybedecektir. Opera’nın parola kaydetme özelliğini kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz bu sorunu zaman içinde çözecektir.:)
Vivaldi Türkiye sitesi
  • http://my.opera.com/cmlkc/blog/ haldigo

    Güzel bir bilgi teşekkürler anlatım için