Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’dan Yılbaşı Hediyesi: 64 bit Opera ve OOPP Lab Sürümü

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 16 Aralık 2011 | 64 bit derleme Lab Masaüstü OOPP Opera Wahoo

Günlerdir Opera’da bir sessizlik hakimdi ve bu sessizliği yepyeni bir sürüm bozdu. Opera artık 64 bit sistemlerde de çalışabilecek şekilde tasarlanacak.

Uzunca bir süredir forumlarda konuşulan bir konu vardı. Opera’nın 64 bit sistemlerde ne zaman çalışır hale geleceği merak konusuydu. Bu konuda bazı çalışmalar olduğunu biliyorduk fakat açıkçası bu sürprizi bu kadar kısa süre içerisinde beklemiyorduk. 

 

Malum Opera, herkesin 12. sürümünü çıkarmasını beklerken 11.60 sürümünü çıkararak herkesi biraz şaşırtmıştı ve açıkçası bu yılbaşını da bu sürümle geçirmeyi düşünürken, herkese yılbaşında inceleyebilmesi amacıyla yepyeni bir Lab sürümü tanıttı. Bu sürümün en önemli iki özelliği bulunuyor;

 • 64 bit sistem desteği
 • OOPP (Out-of-process plugins) 

Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim. 

 Bu derleme henüz bir Lab derlemesidir. Opera Software tarafından henüz geliştirmesine yeni başlanılmıştır. Normal kullanıcılara tavsiye edilmez. Bilinen bazı sorunları içerir. Bunlara çökmeler, veri kayıpları gibi durumlar da dahildir.

 

İşlem Dışı Kalan Yan Uygulamalar

Kısaca OOPP (Out-of-process Plugins) adı verilen bu yeniliği “İşlem dışı kalan yan uygulamalar” olarak adlandırabiliriz. Opera ekibi bu yeniliği Opera’ya dahil etmeden önce, öncelikle Opera’nın neden çöktüğüne(kararsız hale gelmesi) dair ellerine ulaşan raporları inceleyerek, buna neyin neden olduğunu araştırdılar. Bu kararsızlığa neden olan en önemli etkenlerden birinin yan uygulamalar (plugins) olduğunu fark etmişlerdir ve ne yazık ki bu eklentilere doğrudan da müdahale edemeyeceklerinin de farkındalar. Aslında bu sorunu Linux ve FreeBSD sistemlerde uzun zaman önce, eklentilerin farklı bir proseste çalışmasını sağlayarak çözmüşlerdi.

Bu Opera ile çalışan yan uygulamalar arasındaki bağlantıyı doğrudan kontrol etmeye de olanak veriyordu ve dolayısıyla işlemin daha kararlı ve güvenli bir şekilde devam etmesini de sağlıyordu. Eğer herhangi bir eklenti kararsız bir hale gelirse, Opera çalışmasına devam ediyor ve sadece tek bir sayfanın yeniden yüklenmesi eklentinin tekrar çalışır hale gelmesini sağlıyordu. 

Linux ve FreeBSD’de olan bu yapı şimdi Windows ve MAC sistemler için de kullanılabilir hale geliyor. Bu Labs sürümü henüz çok erken bir sürüm,  fakat bu sürümle beraber bu yapı tüm platformlar (Win/MAC/Linux/FreeBSD) için yeniden yazıldı ve test için kullanılabilir durumda… 

 

64-bit Mimarisi

Bu sürüm aynı zamanda OOPF ile beraber, 64-bit mimarisi destekli bir Opera sürümünü de beraberinde getirmektedir. Aslında 64-bit Windows ve MAC sürümü anlaşılıyor ki bir süredir hazırdı, fakat eklentilerle ilgili sorunlara da bir çözüm bulunması amacıyla bugüne kadar bekletiliyordu. Şu an OOPF ile bu soruna da çözüm bulunarak sürüm yayınlandı.

Yine ayrıca Opera 64-bit sürümleri bazı özel alanlarda performans artışı içermekte ve bunun yanı sıra bellek kullanımında da kullanıcıya çok daha fazla özgürlük tanımaktadır

 

İndirin

 

Sürüm Notları ve Bilinen Sorunlar

Windows

 • 64-bit Windows versiyonlarında, 32-bit ve 64-bit derlemelerinden birini kullanabilirsiniz.
 • 32-bit Windows versiyonlarda sadece 32-bit derleme kullanılabilir.
 • Eğer eski sürüm bir Flash kullanıyorsanız bazı performans sorunları görülebilir o yüzden bu derleme ile en yeni Flash sürümünü kullanın.
 • Eklentilerle etkileşimli olarak, Opera’da ara ara 7 saniye civarında donmalar görülebilir.

Linux/FreeBSD

 • Xt-temelli eklentiler desteklenmiyor. Örn: VLC ve Adobe Reader 
Bu derleme Opera 12 (Wahoo) derlemeleri temel alınarak hazırlanmıştır. Dolayısıyla aynı değişiklikleri -donanımsal hızlandırma, vb.- içermektedir. Eğer bu derleme ile ilgili bir eklenti hatası bildirmek isterseniz, aynı zamanda donanımsal hızlandırmanızın da açık olup olmadığını da bildiriniz. Donanımsal hızlandırmayı, opera:config#UserPrefs|EnableHardwareAcceleration ayar değerini O olarak değiştirerek kapatabilirsiniz. Sonrasında ise Opera’yı tekrardan başlatmanız gerekmektedir. Hata bildirimi için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.
Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: Anonim()

 • Anonim

  Ek birkaç bilgi için aşağıya bakın.
  http://my.opera.com/turkish/forums/findpost.pl?id=11081352

 • Atilla GÖĞÜSLÜ

  Anlaşılan Opera 13 64-Bit olacak.

  • http://my.opera.com/greench greench

   O pek belli olmuyor.

   • Atilla GÖĞÜSLÜ

    Yani sürpriz yapıp da 12. sürüme ekleyebilir diyorsunuz?

    • http://my.opera.com/greench greench

     O çok iyi bir ihtimal. :) Ama 13. sürüme beklemeyebilecek kadar iyi bir derleme var ellerinde.

    • http://my.opera.com/greench greench

     Tutturdum :)

     • http://atillagoguslu.blospot.com/ Atilla Göğüslü

      😀 Bundan sonraki bütün tahminler sana ait. :)

 • Mert

  Yılbaşı hediyeleri olarak artık her yerde olan sıradan
  şeyleri kimse beğenmiyor, herkes hep farklı ve ilginç yılbaşı hediyesi bekliyor,
  http://www.buldumbuldum.com/hediyesi/yilbasi/ gibi hediye önerileri olan var
  mı?

 • Eda80

  win 7 de yer imleri nerde saklanır.opera12 yukledim yalnız yer imleri opera 11 yeni yukledim operaya gelmedi.nasıl haylederim bu sorunu

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Merhaba, öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Opera11 serisi şu an kararlı sürümlerdir. Opera12 ise henüz alfa aşamasındadır ve zaten ayrı olarak kurulum olacaklardır. Yine ayrıca 12 sürümü 11 üzerindek kurmanız tavsiye edilmez.
   Bunun dışında tarayıcınızı açarak opera:about yazmanız halinde klasörlerinizn nerede olduğunu görebilirsiniz.