Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’nın Yüklü Eklenti Sayısına Göre Açılış Performansı

Yazan: hasantr | 11 Mayıs 2013 | Eklenti

Tarayıcıda yüklü eklentilerin performans üzerinde doğrudan olumsuz etkisi olduğunu düşünüp fazla eklenti kurmuyor musunuz?

Gerçekten eklentiler performansı sanıldığı kadar etkiliyor mu? Kullanmadığınız eklentilerin devre dışı bırakılmış vaziyette beklemesi opera için fazladan külfet oluyor mu?

Öğrenmek için dört farklı portable(taşınabilir) Opera’da çeşitli sayılarda kurulu eklentiyle; CPU, RAM, açılış hızı, site açma hızı, işlemci üzerindeki yükün kalkma süresini kıstas alarak test ettik.

Nasıl Test Ettik:

Gerçekçi sonuçlar elde etmek için çeşitli kişiselleştirmeler yapılmış her zaman kullandığımız portable (taşınabilir) Opera’yla test ettik.

  • Opera’yı günlük kullanımda kullandığımız 35 i etkin, toplam 75 eklenti yüklü vaziyetiyle test ettik.
  • İkinci adımda bütün eklentileri etkinleştirip test ettik.
  • Üçüncü adımda bütün eklentileri devre dışı bırakıp test ettik.
  • Son olarak aynı Opera üzerindeki bütün eklentileri kaldırıp test ettik.

Test sırasında tarayıcının kullanıma hazır olma süresini, tarayıcı kullanıma hazır olduktan sonra işlemci üzerindeki yükünün sıfıra düşünceye kadar geçen zamanı ve açılıştan başlayıp sıfır işlemci kullanıncaya kadar geçen zaman içindeki ortalama işlemci kullanımını gözlemledik. Ek olarak eklenti sayısına göre hangi operanın ne kadar RAM kullandığını da tablomuza ekledik.

Aşağıdaki grafikten de anlaşıldığı gibi sonuçlar beklendik şekilde çıksa da belirgin miktarda hız farkı söz konusu değil. Üstelik sonuçların belirgin olması için çok yüksek rakamlar kullanmaya özen gösterdik

Hız farkının aksine RAM kullanımı daha belirgin şekilde değişti. Yine de sistemimizde 2+ GB RAM varsa dert etmemiz gereken bir durum yok.

Bunun dışında grafik hazırlamamış olsak da site yükleme hızı ve tarayıcı açılışından sonraki performans değerlerini de ölçtük. Gözle görünün bir farkın oluşmaması eklenti miktarını sadece tarayıcının ilk açılışında dert etmemiz gerektiğini gösteriyor.

 

Sonuç:

 Opera’nıza bol bol eklenti kurabilir, kullanmadığınız eklentileri kaldırmak yerine devre dışı bırakabilirsiniz.

 

Elbette özel durumlar olabilir, bazı siteler için geliştirilen eklentiler belli sitelerde performans kaybına yol açabilir.
Ciddi miktarda kaynak kullanan içerik engelleme eklentilerini testimiz sırasında kullanmadık. Eğer kullanmış olsaydık sıfır eklenti olan operayla içerik engelleme eklentisi olan operanın arasında daha belirgin hız farkı olurdu.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
  • http://mustafahasturk.com/ Mustafa Hastürk

    Çok güzel bir çalışma olmuş. Opera eklenti konusunda bu gücünü seviyorum. Bir Firefox bu kadar eklenti karşısında kaplumbağa gibi oluyor.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

    Ellerine sağlık Hasan. Yine güzel bir inceleme olmuş.