Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’yı Nasıl Yedekleyebilirim?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 7 Temmuz 2011 | Araç Geri yükleme manuel Oepra Opera Link Yedek Yedekleme

Opera ayarlarınızı ve verilerinizi nasıl yedekleyebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı inceleyin…

Opera Tarayıcı kullanıcıya birçok fonksiyonellik sunan ve bunun yanında birkaç farklı yöntem ile de yedeklenebilen bir tarayıcıdır. Bugün sizlere detaylı olarak yedekleme işlemlerini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

 

Opera’yı Manuel Yedekleme

Yaznının bu bölümü herhangi bir nedenle yapmış olduğunuz yeni bir Opera kurulumu sonrası, eski Opera ayarlarınızı taşımanızda size yardımcı olacaktır. Bunu yaparken kopyaladığınız doysa ve klasörleri yine aynı konumlara koyunuz. Bu kopyalama ve taşıma işlemleri sırasında Opera’nızın kapalı olduğundan emin olunuz…

 

Opera Ayarlarım Nerede?

 • “O” Menü => Yardım => Opera Hakkında
 •  Ya da doğrudan opera:about bağlantısını tıklayın.

 

Doysa ve Klasörler ne Anlam İfade Ediyor?

 

DOSYA İSMİ TANIMI
Yer imleri bookmarks.adr (opera6.adr)
Kontak kişiler contacts.adr
Notlar notes.adr
Hızlı erişim speeddial.ini
Kişisel Sertifikala opcert6.dat
Parolalar wand.dat
Kişisel arama motorları search.ini
Engellenmiş İçerik urlfilter.ini
Yetkilendirilmiş sertifikalar opcacrt6.dat
Eski dosyalar parantez içerisinde belirtilmiştir.

 

KLASÖR İSMİ TANIMI
E-posta mail
Oturumlar-kayıtlı pencereler sessions
Temalar skins
Eklentiler(plugins) programplugins
Klavye Ayarları keyboard
Fare Ayarları mouse
Menü Ayarları menu
Araç Çubuğu Ayarları toolbars

 

operapfres.ini” ya da “opera6.ini” dosyası (Opera 10 önceki sürümlerde) Opera’nın genel ayarlarını (ön bellek, eklentiler, vb.) barındıran dosyalardır.(doğru adreslerini Yardım >Opera hakkında bölümünde görebilirsiniz)  Bu dosyaların bir bilgisayardan farklı bir bilgisayara kopyalanması tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise; dosyaların içerisinde birçok spesifik veri yolu bulanabileceği ihtimaline karşıdır.

Yine üstteki dosyaların yanı sıra aşağıdaki dosyaları da yedekleyebilirsiniz fakat unutmayınız ki bu dosyalara günlük olarak erişildiği için sürekli değişmektedir ve içeriklerinde ziyaret edilen web sayfaları ve internetten indirilen dosyalar bulunmaktadır.

 • Cookies (“cookies4.dat”)
 • Global history (“global_history”global.dat”)
 • Visited links (“vlink4.dat”)
 • Download history (“download.dat”)
Bu dosya ve klasörler tüm Windows kurulumlarında aynıdır. Linux kurulumlarında ise benzer isimler kullanılmıştır. MAC kullanıcıları ise bu dosyaları System / Preferences / Opera preferences adresinde bulabilirler.

 

Program Yardımı ile Yedekleme

İnternette Opera’yı yedeklemenize yardımcı olabilecek birkaç farklı araç (Opera Backup (TR),  OBLWCLSC (TR), OperaFly (TR),  One Click)  bulabilirsiniz fakat biz sizlere şu an en güncel Opera versiyonları ile çalışabilen bir araç olan Stu’s Opera programı ile yedeklemeyi anlatacağız.

Öncelikle bize gerekli olan programı ,işletim sistemimize göre uygun olanı versiyonu, indirin.

İndirme adresleri : Windows | Linux

 

Şimdi de aşağıdaki adımları izleyerek yedek alma ve alınana yedeği geri yüklemeyi nasıl yapabileceğinizi inceleyelim.

Yedek Alma

 

Programı ilk çalıştırdığınızda karşınıza üstteki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda kısaca bilinmesi gereken bazı bilgiler var fakat bunların en önemlisi yedeklemenin yapılmadan önce Opera’nın kapatılmasıdır. “OK” düğmesine basarak işlemlere başlayabilirsiniz.

 

Bu ekranda ne yapacağınızı seçmeniz gerekmektedir. İlk seçenek; yeni bir Opera yedeği almanız için, ikinci seçenek ise; var olan bir yedeği geri aktarmanız için kullanılacaktır. İlk seçeneği işaretleyip “Next” düğmesine basınız.

 

Bu ekranda ise program sizin için sisteminizi tarayarak var olan Opera kurulum klasörlerini ekrana getirir.

Bu arama işlemi standart Opera kurulum veri yollarında arandığı için; eğer siz bir USB kurulum kullanıyorsanız program Opera’yı bulamayacaktır. Bu tip bir durumda sağ alttaki “Browse” düğmesini tıklayarak Opera dosyalarınızın olduğu klasörü manuel oalrak tanımlayabilirsiniz.

 

Yeni gelen ekranda ise artık tüm Opera ayarlarınızı görebilirsiniz. Bu ekranda istediğiniz ayarları işaretleyebilir, istediklerinizi de kaldırabilirsiniz. Tüm işaretlemeleri yaptıktan sonra “Next” düğmesine basın.

Ne kadar klasör işaretlenirse yedekleme süresinin o denli uzayacağını dikkate alınız. Özellikle eğer çok e-postanız varsa “mail” klasörünün yedeklenmesi zaman almaktadır.

 

Bu ekranda ise yedekleme dosyanızı kaydedeceğiniz yeri tanımlayıp bir isim verin ve “Next” düğmesini tıklayın.

 

Eğer tüm adımları doğru olarak yaptıysanız üstteki gibi yedeklemenin başarılı bir şekilde yapıldığına dair bir mesaj alacaksınız. Artık yedekleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

 

 

Geri Yükleme

 

Başlangıç olarak yine üstteki gibi programı çalıştırıp, bu sefer ikinci seçeneği işaretleyeceksiniz. Sonrasında tekrar yine Opera’nın olduğu dizini gösteren ekran gelecek ve onu da geçeceksiniz.

Eğer buradaki gibi bir uyarı alırsanız, kurulum dizinini manuel olarak seçmeyi deneyin.

 

Ekrana gelecek olan (var olan) ayarlarınızdan yine silinmesini istediklerinizi de işaretleyip aşağıdaki ufak kutucuğu seçebilirsiniz. Bu durumda ekrana gelecek olan uyarı penceresindeki “Yes” seçeneği ile bu ekranı geçebilirsiniz ve “Next” düğmesi ile geri yüklemeyi başlatabilirsiniz. Yine ekranınıza gelecek olan ikinci uyarı penceresini de “Yes” seçeneği ile geçip işlemi tamamlayın.

 

Eğer tüm adımları uyguladıysanız üstteki gibi bir uyarı alacaksınızdır. Geri yükleme işlemi de başarılı olarak sonlanmıştır.

 

 

Opera Link Kullanımı

Opera Link bildiğiniz gibi, Opera’nıza ait birçok kişisel bilginizi yine birçok farklı platformda kullanabilmenize olanak veren bir Oepra teknolojidir. Diğer bir anlamda size ait bilgileri (yer imleri, hızlı erişimleri, şifreleri, vb.) yedeklemeye yarayan bir teknolojidir. Tam bir yedekleme olmasa da en azından Opera ayarlarınızı yedekleyebilmek için Opera Link kullanımının nasıl olacağını bu yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • MK

  bunu şu an ki son versiyon da (26.0) nasıl yapıyoruz ben baktım çünkü aynı dosyalar yok belli ki değişmiş. bunu yapacak herhangi bir eklenti de yazmamışlar. ancak chrome tarzı link uygulaması var. onu da birazdan deneyeceğim. fakat bana masaüstü yedekleme lazım mozillanın ki çok güzel hem de çok basit hem de asıl istediğim yedekleme şekli o. var mı onun gibi bir yedekleme imkanı? format sonrasında olduğu gibi operayı geri getirmek falan iyi olurdu bir de zamanlamalı bookmark yedeklemesi güzel olurdu ancak dediğim gibi eklenti yok bunları yapacak. manuel nasıl yaparız?

 • hakan

  opera 20.0 da nasıl yedekliyoruz hızlı erişimi ve yer imlerini?

  • isim

   opera hakkında sayfasına gir. orda profil yanında bağlantı adı var. ordaki klasörü kopyalayıp saklayabilirsin.

   gerçi opera beta 28 çıktı. bunda senkronizasyon var. kararlı sürüme gelmesi yakındır.

 • hakann

  opera 29 da yer imleri ve hızlı erişimi html dosyasına nasıl aktarabiliriz