Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Presto’nun Açık Kaynak Olması için Kampanya Başlatıldı

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 20 Şubat 2013 | Açık kaynak kampanya Opera Presto webkit

presto-150Opera’nın Webkit’e geçeceğini açıklamasından sonra günlerdir bu konu hakkında olumlu olumsuz birçok tartışma dönmeye başladı internette. Bu haberle birlikte Presto’nun geliştirilmesinin de durdurulacağı açıklandı. Dolayısıyla uzun yıllardır geliştirilen bir tarayıcı motorunun devre dışı kalması söz konusu.

Presto‘nun devre dışı kalması ile beraber Webkit’in dominant bir durumda olacağı, Web’in gelişimi açısından bu durumun olumlu sonuçlar doğurmayacağı görüşünü savunan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Özellikle web standartlarının gelişiminin nasıl oluşacağı da ayrı bir merak konusu. Her ne kadar Opera ekibi hali hazırdaki Presto teknolojisinin/kodlarının(ya da tarayıcı deneyiminin)  Webkit’e geçiş ile beraber, Webkit projesine aktarılacağını (mümkün olduğu ölçüde tabii) söylüyor olsalar da henüz ortada net bir resim olmadığı için bu yöndeki tartışmalar gittikçe büyümekte. Muhtemelen bu konuyla ilgili net bilgileri önümüzdeki günlerde, Opera’nın daha net açıklamalarıyla beraber öğreneceğiz.

Bir grup insan Presto motorunun kodlarının açık kaynak olarak yayınlanmasını sağlayabilmek adına bir kampanya başlattı. Eğer siz de bu yönde görüş bildirmek istiyorsanız bu kampanyaya destek olabilirsiniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi