Read it Later: Not Et, Devam Et

Yazan: zahek | 9 Nisan 2010 - 00:00 | Opera, Özelleştirme


Herhangi bir sayfayı not edip daha sonra okumak istiyorsanız bu servis tam size göre… Hem de Opera ile entegre kullanabilirsiniz.Çoğumuz saatlerce internette geziniyoruz ve birçok sayfa ile karşılaşıyoruz. Tabi her zaman her sayfayı incelemek, okumak mümkün olmuyor. Ya bir işimiz çıkıyor ya da zamanımız olmuyor. İşte tam da bu amaç için hazırlanmış bir internet sitesi var: Read it Later

Read it Later yardımı ile istediğiniz bir adresi bu sayfaya kaydedebiliyor ve yine istediğiniz bir zamanda erişerek önceden kaydettiğiniz bu adresleri okuyabiliyorsunuz. Şimdi kısaca bu servis nasıl işlediğine ve Opera ile bu servisi nasıl kullanacağımıza bir göz gezdirelim.

Öncelikle sayfayı kullanabilmek için siteye üye olmanız (ana sayfadaki “Sign up” bağlantısı ile) gerekmektedir.

Üye olduktan sonra aşağıdaki gibi size özel bir sayfa oluşacaktır. Bu sayfada daha sonra okumak istediğiniz sayfaların bağlantıları bulunmaktadır. Yine bu sayfa aracılığı ile istediğinizi okundu olarak tanımlayabilir ya da listeden silebilirsiniz.

Listenize herhangi bir adres eklemek için bu sayfadaki “bookmarklet”leri kullanabilirsiniz. İstediğiniz “bookmarlet”i sürükleyip istediğiniz araç çubuğuna bırakarak kullanabilirsiniz.

Bizim size anlatacağımız diğer bir yöntem ise bu servisi Opera’ya yerleştireceğiniz bir düğme ya da menü yardımı ile nasıl kolayca yapabileceğiniz…


Menü Girdisi Oluşturma

Öncelikle tüm “bookmarklet”lerin işlevlerini buradaki gibi bir menü haline getiriyoruz ve kullanmakta olduğumuz menu dosyasının en altına ekliyoruz.

Not: Menü dosyalarında düzenleme yapmayı bilmiyorsanız öncelikle buradaki yazımızı inceleyiniz.


Düğme Kullanımı

Yukarıdaki menüdeki işlevleri bir düğme aracılığı ile aşağıdaki şekilde kullanmak için aşağıdaki düğmeyi tıklayarak ya da sürükle/bırak yöntemi ile istediğiniz araç çubuğuna ekleyebilirsiniz.

Sonra Oku


Menü Kullanımı

Yine bu servisi yukarıdaki gibi bir menü ile beraber kullanmak için aşağıdaki menü girdisini, “menu.ini” dosyasındaki “[Document Popup Menu]” altına buradaki kodu ekleyiniz.


Fonksiyonların Anlamı


 • Sonra Oku

 • Bu fonksiyon seçildiğinde ilgili sayfa adresi siteye gönderilir ve aşağıdaki gibi bir pencere açılır. Eğer orta kısımdaki “Edit item” bağlantısını tıklarsanız bu adres ile ilgili bazı düzenlemeleri yapıp kaydedebilirsiniz. Yoksa bu pencere kendiliğinden birkaç saniye içerisinde kapanacaktır. Tıkladığınızı varsayarsak…

  Yeni açılan bu pencerede sayfa adı, sayfa adresi ve etiket tanımlayabilirsiniz.
 • Okundu


 • Bu fonsiyonun seçilmesi halinde ilgili sayfa adresi okunmuş olarak listenizden silinecektir. Ekranınızın sol üst köçesinde bir uyarı penceresi görünecek ve kaybolacaktır.
 • Liste
 • Bu fonksiyonun seçilmesi durumunda, okuma listenizi gösteren, ekranınızın sol üst kenarında yeni bir pencere açılacaktır. Burayı kullanarak listenizi yöntebilirsiniz.

Uyarılar

 • Tüm bu fonksiyonları kullanabilmeniz için siteye giriş yapmış olmanız gerekmektedir.
 • Eğer ki tarayıcınızın çerezlerini temizlediyseniz sisteme giriş yapmadan menüyü kullanmanız halinde aşağıdaki gibi bir hata ile karşılacaksınızdır. O yüzden tekrar giriş yapmalısınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera Artık Film Yıldızı » metude, 05 Şubat 2010

Oylama İçin Son Gün » zahek, 24 Şubat 2010

Opera 10 İlk Gün Yaklaşık 2 Milyon Kez İndirildi » greench, 03 Eylül 2009

Hızlı Erişim Ekranınızı Yarıştırın » zahek, 28 Temmuz 2009

Opera Katılımcı Programı » zahek, 25 Mayıs 2009

Bu yazı 341 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

 • zahek #

  18 Nisan 2010, 15:17  (Alıntı)

  zahek

  Evet :)

 • U.F.U.K #

  17 Nisan 2010, 17:39  (Alıntı)

  U.F.U.K

  Opera Notlarda da herhangi bir sitede her hangi bir kelimeyi ya da cümleyi kaydettiğiniz de ve tekrar notlara girip o kelime ya da cümleyi çift tıkladığınızda ilgili siyteye gidebiliyoruz.Ama tabi burda amaç ve farklı olan şey her türlü tarayıcıda bu notları okumak ..teşekkürler..

 • zahek #

  16 Nisan 2010, 23:12  (Alıntı)

  zahek

  Tabii ki not tutmak anlamında aynı işi görüyor fakat bu servis ile herhangi bir yerden herhangi bir tarayıcı ile siteye ulaşıp kaydettiğiniz ve okumadığınız şeyleri takip edebilirsiniz. Amaç herhangi bir şeyi not etmekten ziyade bir siteyi daha sonra okumak üzere kaydetmek.

 • U.F.U.K #

  16 Nisan 2010, 23:10  (Alıntı)

  U.F.U.K

  Profesyonel değilim ama Opera nın NOTLAR özelliği de sanırım hemen hemen aynı işi görüyor.Ya da daha faydalıysa farkı ne olabilir acaba ?

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site