Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

RTF Kopyalamayı (sayfanın tüm içeriğini kopyalamayı) Nasıl Yapacağım?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 26 Temmuz 2009 | Kopyalama RTF SSS Zengin metin

Opera bazı güvenlik nedenlerinden ötürü sayfalardaki yazıları plain text (düz metin) olarak kopyalar. Firefox ve IE gibi diğer tarayıcılar sayfalardaki tüm biçimleri (formatları) ve resimleri olduğu gibi aktarır. Opera’da da bazı yöntemleri bunu yapabilmeniz pekâlâ mümkündür.

Bu sayfada tüm bilgileri İngilizce olarak bulabilirsiniz.

Kurulum

 1. htm2clip.zip / kurulum paketi bağlantılarından birini tıklayarak istediğinizi indirin. (Tavsiyemiz arşiv dosyasını indirmeniz.)
 2. Arşiv dosyasını herhangi bir yere açın. Bu yeri değiştirmemeniz gerekecek.(Opera program klasörü içerisine olabilir)
 3. Daha sonra işlemi yapabilmemiz için Opera’ya bir girdi eklememiz gerekecek.
 4. CTRL+F12(araçlar > Tercihler) / İndirmeler / Ekle butonuna bastıktan sonra açılan yeni pencereyi aşağıdaki gibi dolduralım;
  • Dosya türü = text/cwf
  • “Başa bir yazılım ile aç” işaretlenerek, veri yolu olarak 1. madede indirdiğimiz ve açtığımız klasör içindeki htm2clip.exe dosyasını tanımlayın.
 5. Kaydedin ve kapatın.

Kullanım

Şimdi sıra geldi girdiyi menü dosyasına eklemeye;

 1. Operayı kapatın.
 2. Menü dosyası düzenlemeyi bilmiyorsanız önce bu yazıyı okuyun.
 3. menu.ini dosyasını herhangi bir metin editörü (Notepad++ olabilr) ile açıp [Hotclick Popup Menu] girdisini bulun ve altına aşağıdaki kodları ekleyin.
  Normal kopyala (copy) menü
  seçeneğinin altı en uygun yerdir.
 4. [codesyntax lang=”text”]

  Platform Windows, Item, "Biçimli Kopyala"="Go to Page, "javascript:(function(){var encodeBase64=function(a){var b='';var c=0;var i=0;var d='';var e=a.length;var f=[];var g='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/';while(c=a.charCodeAt(i++)){if(c<0x80){f[f.length]=c}else if(c<0x800){f[f.length]=0xc0|(c>>6);f[f.length]=0x80|(c&0x3f)}else if(c<0x10000){f[f.length]=0xe0|(c>>12);f[f.length]=0x80|((c>>6)&0x3f);f[f.length]=0x80|(c&0x3f)}else{f[f.length]=0xf0|(c>>18);f[f.length]=0x80|((c>>12)&0x3f);f[f.length]=0x80|((c>>6)&0x3f);f[f.length]=0x80|(c&0x3f)}if(i==e){while(f.length%%3){f[f.length]=0;d+='='}}if(f.length>2){b+=g[f[0]>>2];b+=g[((f.shift()&3)<<4)|(f[0]>>4)];b+=g[((f.shift()&0xf)<<2)|(f[0]>>6)];b+=g[f.shift()&0x3f]}}return(b+d)};var selWin=function(w){if(w.getSelection()!='')return w;for(var i=0,f,r;f=w.frames[i];i++){try{if(r=arguments.callee(f))return r}catch(e){}}};var win=selWin(window);if(win){var doc=win.document;var link=win.location.href;if(win.location.protocol=='file:')link=link.replace('localhost','');var sel=doc.createDocumentFragment();var range=win.getSelection().getRangeAt(0);sel.appendChild(doc.createComment('StartFragment'));sel.appendChild(range.cloneContents());sel.appendChild(doc.createComment('EndFragment'));var ele=range.commonAncestorContainer;while(ele){if(ele.nodeType==1){var clone=ele.cloneNode(false);clone.appendChild(sel);sel=clone};ele=ele.parentNode};var h=sel.insertBefore(doc.createElement('head'),sel.firstChild);var title=doc.getElementsByTagName('title')[0];if(title)h.appendChild(title.cloneNode(true));var meta=doc.createElement('meta');meta.httpEquiv='content-type';meta.content='text/html; charset=utf-8';h.appendChild(meta);var base=doc.getElementsByTagName('base')[0];var b=base?base.cloneNode(false):doc.createElement('base');if(!b.href)b.href=link;h.appendChild(b);var styles=doc.styleSheets;for(var i=0,si;si=styles[i];i++){var style=doc.createElement('style');style.type='text/css';if(si.media.mediaText)style.media=si.media.mediaText;try{for(var j=0,rule;rule=si.cssRules[j];j++){style.appendChild(doc.createTextNode(rule.cssText+'n'))}}catch(e){if(si.ownerNode)style=si.ownerNode.cloneNode(false)};h.appendChild(style)};var all=sel.getElementsByTagName('*');for(var i=all.length;i--;){var el=all[i];switch(el.nodeName.toLowerCase()){case'frame':case'iframe':case'embed':case'img':el.src=el.src;break;case'link':case'area':case'a':el.href=el.href;break;case'script':el.parentNode.removeChild(el);break}};var doctype='';var dt=doc.doctype;if(dt&&dt.name){doctype+='<!DOCTYPE '+dt.name;if(dt.publicId)doctype+=' PUBLIC x22'+dt.publicId+'x22';if(dt.systemId)doctype+=' x22'+dt.systemId+'x22';doctype+='>n'};var f=doc.createElement('iframe');f.width=0;f.height=0;f.frameBorder='no';f.scrolling='no';f.src='data:text/cwf;charset=UTF-8;base64,'+encodeBase64('SourceURL:'+link+'rnrn'+doctype+sel.outerHTML);doc.documentElement.appendChild(f);f.parentNode.removeChild(f)}})();",,,"Copy""

  [/codesyntax]

 5. Opera’yı yeniden başlatın ve herhangi bir sayfada seçiminizi yapıp, sağ tık menüsünden “Biçimli Kopyala”yı seçin…
 6. Hepsi bu kadar..

Bu özelliği bir buton yardımı ile de çalıştırmak isterseniz bu sayfayı inceleyiniz.

Ayrıca arşiv içindeki autocopy.js dosyası ile menü seçeneği ya da buton kullanmadan kopyalamayı sağlar. Bunun negatif yanı en ufak seçimlerinizde hemen kopyalama devreye girmektedir.

Vivaldi Türkiye sitesi