Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Smart Rss

Yazan: hasantr | 12 Eylül 2013 | Eklenti OM opera15 RSS

Smart Rss Eklentisi

Hepimiz Opera’yı farklı sebeplerle kullanırız. Ama Opera kullanıcıları bir noktada birleşirler. O da, hayatı kolaylaştırmasıdır. Opera kullanmak her zaman özel bir sörf deneyimi sağlamıştır. Opera RSS de hayatı kolaylaştıran kaliteli Opera araçlarından biriydi. Opera’nın girdiği yenilenme sürecinde bir süre için Opera’dan uzak kalsa da nihayet eklenti olarak tekrar kullanıcılarına hizmet vermeye başladı.

 

RSS nedir, nasıl kullanılır:

RSS, internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. RSS (Zengin Site Özeti) ilk olarak  XML biçiminde NetScape firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır ve sonrasında kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Günümüzde artık birçok web sitesi içeriklerini ya kendi web siteleri üzerinden ya da popüler başka servisler (Google feedburner gibi) üzerinden yayınlamaktadırlar.

RSS beslemelerine erişebilmek için harici birtakım programlar kullanabileceğiniz gibi, web tarayıcıları yardımı işle de bu içeriklere ulaşabilirsiniz. Bugüne kadar Opera’da ise dahili bir RSS istemcisi bulunuyordu fakat bundan sonra bir eklenti yardımı ile bu beslemeleri alabileceksiniz.

 

Opera 15+ ve RSS:

Opera, 15. sürümle beraber bildiğiniz gibi çok büyük bir yapılanmaya girdi. Bunun neticesinde bazı özellikleri devre dışı bırakıldı. Bunlardan biri olan OM ise ayrı bir program olarak yayınlandı. Her ne kadar OM kullanarak halen e-posta ve RSS beslemelrini alabiliyor olsanız da kullanıcılar tarayıcıya entegre özellikler isteyebiliyorlar halen.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni Opera’da RSS desteğine SmartRSS eklentisi ile kavuşabileceksiniz. Her ne kadar eklenti katalağunda Feedly gibi güçlü bir rakibi bulunuyor olsa da Smart RSS eklentisi, hem Opera 12’deki RSS istemcisi ile aynı arayüze sahip olması hem de tüm özellikleri bakımından aynı şekilde çalışıyor olması açısından rakiplerine nazaran çok daha kullanışlı bir durumda. Yine aynı zamanda Türkçe‘de dahil birkaç farklı dili de desteklemektedir. 

 

Eklenti olarak geliştirilmesi:

Smart RSS, Opera’dan bağımsız bir araç olarak geliştirileceği için kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmeye daha kolay devam edecek. Opera Masaüstü Takımı yoğunluktan dolayı geri bildirimleri dikkate alarak araçları geliştirmekte gecikebiliyorlar. RSS nin eklenti olarak geliştirilmeye devam etmesi geri bildirimlerin daha iyi değerlendirilmesini ve geliştirme sürecinin hızlanmasını sağlayacak. Yine aynı zamanda açık kaynak olarak geliştiriliyor olması da eklentinin gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.

 

Smart RSS

smart rss

Bu eklenti kısaca, RSS beslemelerini takip etmenizi sağlayan ve tamamen Opera 12’deki ara yüze ve özelliklere sahip bir araçtır. Eklenti BS-Harou (Martin Kadlec) tarafından geliştirilmektedir. Eklentinin birçok özelliği olmasına karşın bazı temel özellikleri ve kullanım ipuçlarını aşağıda belirtelim istedik.

 • Eklenti bilgileri saklamak için IndexDB kullanmaktadır.
 • Eklentinin içerisine istediğiniz sayıda site RSS’i ekleyebilir ve istediğiniz şekilde klasörleme yapabilir, isimlerini değiştirebilirsiniz.
 • Makalelerdeki tüm metin içeriğinde arama yapmak için aram kutusuna “:” nokta karakterini koyarak aramayapabilirsiniz.
 • Alışılmış OM kısayollarının birçoğunu desteklemektedir.
 • Dil deçeneğini ayarlar sayfasından değiştrebilirsiniz.

Kullanışlı birkaç kısayol:

 • Orta sütün üzerindeyken “R” tuşuna basarak o beslemeyi güncelleyebilirsiniz.
 • Besleme başlığını Shift ile tıklarsanız sadece okunmayan başlıklar görüntülenir.
 • Shift+1/2/3 kısayolları ile an ekrandaki sütünlar arası geçiş yapabilirsiniz.
 • Çöp kutusundaki başlıkları “N” tuşu ile geri alabilirsiniz.
 • Ekranın sol tarafındaki ok ile besleme başlıklarının bulunduğu sütünü (ile sütünu) gizleyebilirsiniz.

Eklentinin ayarlar sayfasına gittiğinizde ise birçok ayara erişebilirsiniz. Örneğin; eklentinin dilini, zaman formatını, simge rengini, yazı karakteri boyutunu v.b. birçok şeyi değiştirebilirsiniz. 

 

Eklentinin diğer en büyük özelliği ise yedekleme ve RSS listelerini içeri almaya olanak sağlıyor olması. Şayet daha evvelden kullandığınız bir RSS istemcisi var ise (ki bu Opera , Feedly olabilir) OPML formatlı dosyaları kolayca bu eklenti içerisine alabilirsiniz. 

Ayarlar sayfasındaki “Clear” düğmesine basmanız halinde tüm veriler silinecektir.

Web sitelerini otomatik olarak ekleyebilmek için RSS Detector eklentisini de kullanmanızı öneririz.

 

RSS Detector

icon128Opera Software, RSS’e her zaman önem vermiştir. Opera Mini ve Opera Mobile’ın sitelerdeki RSS’leri otomatik bulabilmesi bunun en büyük göstergesidir. Yeni Opera’da bu özelliği kullanmak şimdiye kadar mümkün değildi. RSS Detector eklentisi sayesinde artık adres satırındaki RSS simgesine tıklayarak (şayet sitenin RSS desteği varsa) beslemeleri Opera 12’deki gibi görüntüleyebilir ve Smart RSS’e ekleyebilirsiniz.

rssdet

 

İndirin

Smart Rss Eklentisi

Smart RSS


RSS Detector Eklentisi

RSS Detector

 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://about.me/muhasturk Mustafa Hastürk

  Gerçekten başarılı olmuş ikiside. Opera ileriki kararlı sürümlerine bunu gömerse eski Opera hayranlarını bi nebze mutlu etmeyi başaracaktır.