Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Tarayıcı Java Betiği (Browser.js) Nedir?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 19 Ağustos 2009 | Betik browser browser.js Javascript tarayıcı

browserjs

Tarayıcı java betiği , Opera ile uyumsuz olan web sayfalarını , kullanım dışı olmuş betikleri ve Opera’yı anlamsız bir şekilde engelleyen siteleri otomatik olarak düzelten bir betiktir.Bu dosya Opera Software ASA firması tarafından otomatik olarak dağıtılmakta ve belirli web sayfalarındaki ve belirli betiklerdeki hataları onarmak amacıyla kullanılabilir.


Tarayıcı java betiği (browser.js) sizin Java Script ayarlarınıza uygun olarak hareket eder ve eğer Java Script aktif değil ise yüklenemez.

Opera Tarayıcı ayrıca kendi yaptığınız kullanıcı betiklerinin de çalışmasına olanak verir.Buna ek olarak Opera Software ASA firması yeni geliştirdiği Open the Web projesi ile uyumsuz siteler ile ilgili destek sağlamayı amaçlamaktadır.

Bizler de bu çerçevede Opera ile uyumsuz olan siteleri bize bildirmeniz ve çözüm yolları bulabilmemiz için Opera’da Çalışmayan Siteler çalışmasını sizlere sunduk.
Ayrıca yine bu konuyla ilgili Opera İle Uyumsuz Siteler forum başlığını da takip edebilirsiniz.


Sürekli Güncel Kalmak


 • Opera haftada bir kere Tarayıcı Java Betiği güncelleştirmesini kontrol eder.Hrrhangi bir güncelleştirme bulunduğunda otomatik olarak indirilir ve bir sonraki sayfa yüklenmesinde aktif hale gelir.
 • Otomatik güncelleştirme Opera6.ini ayarları içerisindeki Browser JavaScript ve Check For New Opera ayarları ile kontrol edilir.
 • Dosyalar her bir kullanıcı için ayrı olarak indirilir ve herhangi bir kullanıcıya bu özellikten faydalanması içi ayrıca yönetici yetkisi vermenize gerek kalmaz.
 • Tarayıcı Java Betiği , Opera Software ASA firması tarafından oluşturulu ve dağıtılır.Dosya üzerinde herhangi bir düzenleme yapılamaz.
  Dosya Opera’nın profile klasörü içerisinde bulunur.(Profile klasörü adresine Yardım=>Hakkında menüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz)


Tarayıcı Java Betiği’ni Aktifleştirmek


 • Eğer ayarlarınız değiştirdiyseniz ya da kendiliğinden değişti ise , browser.js özelliği aktif halde olmayabilir.
 • Browser Java Script ayarındaki değeri 2 olarak tanımlayın.
 • Ayarların altındaki “Kaydet” düğmesini tıklayın.
 • Browser.js sayfasını yeniden yükleyerek üst kısımda “Current browser.js status: enabled” şeklinde bir yazı göründüğünden emin olun.

Eğer bu şekilde olmuyorsa dosya zarar görmüş olabilir.Bu yüzden “Güncelleştimeleri Manuel Olarak Kontrol Etmek” bölümüne bakınız.


Güncelleştirmeleri Manuel Olarak Kontrol Etmek

Opera dosyaları hafta 1 otomatik olarak indirir fakat kendiniz en son doyayı kullandığınıza emin olam istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Browser Java Script ayarındekia değeri 1 olarak tanımlayın.
 • Ayarların altındaki “Kaydet” düğmesini tıklayın.
 • Üst menüden Yardım=>Güncelleştirmeleri kontrol et seçeneğini tıklayıp kontrol edin.

Opera size “En güncel sürümü kullanıyorsunuz” şeklinde bir uyarı verebilir fakat aynı zamanda arka planda yeni browser.js olup olmadığını denetleyecektir.


Browser.js Tarafından Sitenin Düzeltilmesi

Genellikle browser.js bir site ile ilgili düzeltme yaptı ise bunun detayı Hata Uçbirim Ekranı‘nda (Araçlar=>Gelişmiş=>Hata Uçbirim Ekranı) bir mesajla görüntülenir.

Bazı web sayfası düzenlemeleri belirli Opera sürümleri için ya da belirli platformlar için uygulanmıştır.

Kaynak

Vivaldi Türkiye sitesi