Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Tarayıcılar Yarışıyor [Güncel Test]

Yazan: atillagoguslu | 6 Eylül 2012 | Chrome firefox HTML5 internet explorer Javascript Opera Peacekeeper Sunspider tarayıcı Test

Tarayıcılar günümüzün en popüler programları konumundalar. Hal böyle olunca da ister istemez zaman zaman tarayıcıları karşılaştırmak, güncel durumlarını gözler önüne sermek gerekiyor. Bu anlamda sizleri daha net bilgilendirebilmek adına mümkün olduğunca adil davranmaya çalışarak ve yine mümkün olduğunca fazla tarayıcı üzerinde deneyerek  bir test hazırladık.

Umarız beğenirsiniz, keyifli okumalar… 

 

Kullanım Yüzdeleri

Tarayıcıların kullanım istatistikleri bu anlamda en popüler web sitesi olan StatCounter kullanılarak sunulmuştur.

Dünya genelinde kullanım

Global istatistikler

 

Türkiye geneli kullanım

Türkiye istatistikleri

 

Test sistemi 

 • Anakart: Gigabyte EP45C-DS3R
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 3.00 GHz (@ OC 3.60 GHz) 
 • Ram : 4 GB 1333 MHz
 • Ekran kartı: ATI Radeon HD 4870 512 Mb GDDR5
 • İşletim sistemi:  Mic. Windows 8 (64-Bit) Release Preview
 • The New iPad: iOS 5.1.1 (Safari)
 • iPod 4. Gen: iOS 5.1.1 (Safari)

 

Dromaeo (Sadece JavaScript testi) (puan)

 Dromaeo, Mozilla Vakfı‘nın hazırladığı kapsamlı bir benchmark testidir. Bütün testleri yapmak çok uzun sürdüğünden yalnızca JavaScript testi ile yetindik.

Daha fazla bilgi için tıklayın. (İngilizce)

Dromaeo Testi

 

Peacekeeper (puan)

Futuremark tarafından hazırlanan Peacekeeper, tarayıcıların genel performansını ölçmek için kullanılan en popüler test araçlarından birisidir.

Peacekeeper Testi

 

SunSpider (ms)

SunSpider, tarayıcı testlerinin en köklülerindendir. Sadece JavaScript performansını ölçen bu araç, milisaniye cinsinden değer verdiği için düşük değer daha iyi olduğunu gösteriyor.

The New iPad 1821,9 ms, 4. nesil iPod ise 3569 ms sonucunu aldı. Grafiği fazla etkilediği için, yer vermedik.

SunSpider Testi

 

BrowserMark (puan)

Mobil tarayıcılar için hazırlanmış bir benchmark aracıdır ancak normal tarayıcılar ile de kullanılabilmektedir. Bu sayede aradaki farkı görmek mümkün olabilmektedir.

BrowserMark Testi

 

V8 Engine (puan)

Birçok Google geliştiricisi tarafından hazırlanan bu araç tarayıcıların JavaScript ve DOM performansını ölçüyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın. (İngilizce)

V8 Engine Test

 

ECMAScript (hata)

ECMAScript aslında 11570 ayrı senaryoyu (script) tarayıcı içerisinde çalıştırıp, uyumluluğu test eden bir araç. Kaç testin çalıştığı yerine, daha iyi olması açısından kaç tanesinin hata verdiğini göstermeyi tercih ettik.

ECMA

 

HTML5Test (puan)

Bu test en genel hali ile tarayıcıların HTML 5 standartlarına uyumluluğunu göstermektedir.

HTML 5 Test

 

Sonuç [kısa kısa]

Test sonuçlarına genel olarak olarak bakıldığında 7 farklı test uygulandığı görülmektedir. Bu testlerin genelinde Chrome‘un önde olduğu görülmektedir. Testlerde Chrome’u en yakından takip eden tarayıcının Opera olduğunu görebilirsiniz. Yine ayrıca neredeyse tüm testlerde arkalarda olan Internet Explorer‘ın özellikle ECMAScript testinde en az hata ile karşımıza çıkıyor olması da biraz ilginç geldi bizlere. Fireox‘a bakıldığında ise test genelinde ort-üsta seviyelerde bulunuyorken ECMAScript testinde ,Internet Explorer aksine, tam tersi olarak fazlaca hata ile karşılaşılıyor olması da biraz şaşırtıcı bir sonuç olarak ortaya çıktı.

Bunların yanı sıra tarayıcı istatistiklerine bakıldığında; Internet Explorer’ın global anlamda düşüşünün devam ettiği ve bu açığı Chrome’un doldurduğu izlenmektedir. Yine ayrıca Firefox kullanımında da bir miktar azalmanın olduğu görülmektedir. Opera’ya bakıldığında ise istatistiklerin geçmiş dönemlere oranla çok da fazla değişmediğini görebilirsiniz.

Bu testler elbette kişiden kişiye değişebilmekle beraber kullanıcıların deneyimlerine göre de farklılık gösterebilmektedir. Doalyısıyla bu testi sadece sizleri bilgilendirme amacıyla yapmış bulunmaktayız.

Unutmayınız ki en iyi web tarayıcısı kendinizi rahat ve hızlı hissettiğinizdir.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://crystenger.blogspot.com crystenger

  Son cümleyi olmasaydı ben yoruma yazacaktım. Güzel yazı tebrikler!

  Bu arada görsellerde renksel karşılaştırma yerine çubuklarına üzerine yazma daha okunabilir olmasını sağlayabilirdi.

 • fatihyun

  3 yılı aşkın bir süredir opera kulanıyorum çok memnundum bu hafta bilgisayarıma format attıktan sonra operanın en son sürümü olan 12.15 sürümünü kurdum varsayılan arama motoru olarak yandexi seçmeleri ve silmeme rağmen her açılışta arama penceresinde yandexi görmem beni deli ediyor başka bir arama motorunada izin vermiyor. hiç olmamış bir an evvel düzeltilmeli operanın en sevdiğim yanı web tarayıcım istediğim şekilde kişiselleştirebilme özgürlümdü fakat yandex dayatması hiç olmadı hiç yakışmadı ilgililere duyrulur