Taşınabilir Opera ve Linux

Yazan: zahek | 30 Temmuz 2010 - 16:46 | OperaOpera’nın taşınabilir sürümünü Linux üzerinde kullanmak istiyorsanız bu yazımızı incelemelisiniz.

Opera’nın portable versiyonlarında Linux işletim sistemi için herhangi bir versiyonu bulunmamaktadır. Fakat kimi zaman Linux sistemler üzerinde de bazı gerekliliklerden ötürü portable bir Opera sürümü kullanma gerekliliği olabilmektedir. Kimileriniz ne gereği var falan diye düşünebilir fakat bazen anlaşılmayan hataların anlaşılması ya da tamamen kişisel bilgilerin işletim sisteminde tutulmaması amacıyla bir portable veriyon kullanam gerekliliği oluşabilmektedir.

Bu çalışma için örnek olarak Ubuntu sistemini ele alacağız…

Herhangi bir .exe paketini bildiğiniz gibi Windows üzerinde kolayca çalıştırabilirsiniz. Fakat bu paketi Linux bir sistem üzerinde çalıştırmak için yardımcı bir program olan Wine programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu programı bir nevi Windows program emülatörü olarak değerlendirebilirsiniz.


Wine  Programının Kurulumu

Ubuntu masaüstünüzde  Sistem>Yönetim>Snaptic Paket Yöneticisi’ni açın ve  yönetici şifrenizi girin.
Açılan ekrandaki sağ üstteki arama kutucuğuna “wine” yazarak aramayı yapın. Ekranın alt kısmında ilgili paketleri göreceksiniz.”wine” isimli paketi seçerek üstteki “uygula” düğmesini tıklayarak kurulum yapılmasını bekleyin.


Opera’yı Çalıştırma

Kurulum bitirdikten sonra Opera@USB programını buradan indirin ve arşiv dosyasını açın. Dosya içerisindeki opera.exe dosyası üzerinde Sağ klik/Wine Windows Loader Program ile aç mensünü kullanarak Opera’yı çalıştırın.


Alternatif Bir Program

Metude tarafından yürütülmekte olan Opera@TR projesi kapsamındaki bu program ise aynı taşınabilir sürümün Tükçe’leştirilmiş versiyonudur. Bu programı kullanarak birçok Türkçe içeriğe ve özelleştirilmiş bir sürüme ulaşabilirsiniz.

Detaylı açıklamaya ve indirme linklerine ulaşmak için TIKLAYIN.

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera Mini’nin Son Durumu » zahek, 25 Mart 2009

Opera Türkiye Açıldı » zahek, 30 Eylül 2009

Tarayıcı Seçim Ekranının Etkileri » zahek, 19 Mart 2010

Gezinme Çubuğu Nedir? Nasıl Kullanılır? » metude, 03 Mayıs 2009

Opera ve Diğer Tarayıcıların Pazar Durumları (Eylül 2009) » metude, 05 Ekim 2009

Bu yazı 227 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site